A MODY-t bizonyos gének mutációja okozza. Ha egy szülőnél ez jelen van, akkor gyermeke 50%-os eséllyel örököli ezt a betegséget, függetlenül a testsúlyától vagy az életmódjától.
Nehezen felismerhető a hármas típusú diabétesz
A MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young) az 1-es és 2-es típusú cukorbetegséghez képest nagyon ritka, és éppen emiatt az orvosok nem feltétlenül ismerik fel, ezért becslések szerint az ebben szenvedő emberek mintegy 90%-át először tévesen 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizálják. Tovább nehezíti a diagnózis felállítását, hogy a hármas típusú cukorbetegség gyakran tünetmentes, a vércukorszint általában csak enyhébb mértékben emelkedik meg, nem jár elhízással, állandó szomjúságérzéssel, fokozott vizeléssel, nehéz sebgyógyulással, tehát nincsenek tipikus tünetek. Éppen ezért sokszor csak véletlenszerűen diagnosztizálják a betegséget.
Mi idézi elő?
A MOBY genetikailag öröklődik, és az esetek többségében az úgynevezett glukokináz enzim, másnéven GCK működészavara felelős a kialakulásáért. Ilyenkor az inzulintermelés csökkenése ellenére sem szükséges annak pótlása, sőt, a gyógyszeres beavatkozásra, diétára sincs szükség, tehát nem igényel kezelést. Ha azonban más génmutációk okozzák a betegséget, akkor később súlyosabb, tipikus diabéteszes tüneteket is okozhatnak, mint a fokozott szomjúság vagy a drasztikus testsúlyváltozás. Ebben az esetben indokolt lehet az inzulinkezelés, vagy gyógyszeres terápia, a megfelelő étrend kialakítása, a rendszeres mozgás bevezetése. Ezzel elkerülhetők a későbbi szövődmények. Mivel a betegség különböző formáinak hátterében öröklődő génmutációk állnak, kialakulásának esélye jóval nagyobb azoknál, akiknek családjában korábban előfordult már ez a típusú cukorbetegség.
Fotó: shutterstock
Hogyan mutatható ki a hármas típusú diabétesz?
Vérvétellel, a hasnyálmirigy-antitestek kimutatásával, valamint vér- vagy vizeletvizsgálat a C-peptidre irányuló vizsgálatával. Genetikai vizsgálatra is nagy szükség van, annak érdekében, hogy megállapítsák melyik gén okozza az eltérést. Mivel genetikailag örökletes, a család több tagját indokolt megvizsgálni. Különösen fontos odafigyelni a terhességi diabéteszre, ugyanis a várandósság kilenc hónapja alatt az inzulinérzékenység változik, így egy korábban meglévő, de panaszokat nem okozó MODY-ban is felborulhat az egyensúly, így a terhesség során akár inzulin kezelésre is szükség lehet. Akkor érdemes orvoshoz fordulni, ha valakinél már megállapították, hogy cukorbeteg, azonban a tipikus tünetek nem jelennek meg nála.
Azért fontos tudni, hogy melyik típusú cukorbetegség áll fenn, mert ez alapvetően meghatározza, hogy milyen kezelésre van szükség. Emellett mivel genetikailag örökletes betegségről van szó, továbbadható a gyermeknek is.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Hasi elhízás: mi okozza, mik a tünetei és mit tehetünk ellene?
- Sport és táplálkozás – Erre figyelj, ha edzés mellett fogyni is szeretnél!
- Hiába sportolsz, mégsem fogysz… Mi lehet a gond?