Aki az ideje nagy részét a számítógép előtt ülve tölti, nem mozog eleget és egyoldalúan terheli a testét, annál gyakrabban fordulnak elő olyan mozgásszervi problémák, mint például a lumbágó.

A csontkovács tanácsai a mozgásszervi problémák megelőzésére, kezelésére

Milyen mozgásszervi problémák léphetnek fel?

– Az emberek többsége mozgásszegény életet él. Így az izmok és az ízületek nincsenek kellően megmozgatva, a mozdulatok sokszor egyirányúak, ezért a test egyik oldala túlterhelődik, megrövidülnek az izmok, a szalagok, és egy idő után a mozgásszervrendszer működésében zavar keletkezik – mondja Sasvári Kolos IMT lágycsontkovács-specialista a mozgásszervi problémák hátterében álló okokról. – Emiatt alakulnak ki a funkcionális ízületi blokkok, például a lumbágó. Szintén gyakori a lumbális L-4-es, L-5-ös csigolyák kiboltosodása és a porckorongsérv. Ezek általában az ülőmunkát végzők, például autóvezetők betegségei. Mozgásbeszűkülésből adódó probléma többek között a befagyott váll szindróma. Számítógép-használat következtében pedig kéztőalagút-szindróma, vagyis kéz-, illetve karzsibbadás is kialakulhat.

Lágyan, fájdalommentesen

A csontkovács feladata az, hogy megszüntesse az ízületek mozgásának beszűkülését, és ezzel életminőség-javulást generáljon. A szakember általában először felméri a beteg állapotát, aztán kilazítja az izmokat, végül pedig kimozgatást végez. Vannak, akik erővel mozgatják ki a csontokat, mások lágy módszereket alkalmaznak, amelyekben nincsenek dinamikus, hirtelen mozdulatok.
Sasvári Kolos szerint a kezelésnek nem kell feltétlenül fájdalmasnak lennie, egyszerű, könnyű lágyszöveti technika is alkalmazható. A finomabb módszer azt is magában foglalja, hogy a szakember kilazítja az izmokat, a szalagokat ahelyett, hogy jól „megropogtatná a csontokat”. Erre azért van szükség, mert ha egy megrövidült szalag elhúzza az ízületet vagy a csontos alapot, akkor hiába kerül vissza kimozgatással a normális állásba, az izom és a szalag továbbra is húzni fogja, ezért valószínűleg újra jelentkezni fog a probléma. A kimozgatás a lágy csontkovácsolásban az utolsó fázis.

Csigolyák és szervek összeköttetésben

– Fontos, hogy a test szimmetrikus legyen és az ízületek a helyükön legyenek – magyarázza a specialista. – A gerincvelőben lévő idegek beidegzik a hozzájuk tartozó szerveket, például az ágyéki idegek a nemi szerveket, illetve a bélrendszert, és ha a csigolyák el vannak mozdulva, akkor emiatt különböző szervi problémák jöhetnek létre. Nagyon kicsi elmozdulásokról van szó, ezért nehéz ezt pontosan felmérni. Ez fordítva is igaz: előfordulhat, hogy azért nem tud valaki valamilyen mozgást végrehajtani, mert az egyik belső szervével van probléma. A szervi elégtelenségek általában tükröződnek a mozgásszervrendszerben is. Például reflux esetén a gyomorszáj elmozdulása miatt a kötőszöveti rétegben összehúzódás jön létre, amitől a hát kissé meggörbül. A viscerális oszteopátiához (a belső szervek manuálterápiája a mozgásszervi problémák, panaszok megszüntetése érdekében – a szerk.) értő szakember a helyére tudja mozgatni a gyomorszájat, és ettől a beteg ki tud egyenesedni. A refluxa megmarad, de a háta nem lesz görbe, javul az életminősége.

 

Gyógyítás fókuszálással

Sasvári Kolos úgy véli, a csontkovácsnak komplexen kell vizsgálnia az egész szervezetet. A hátfájás mögött állhat csont-izom-szalag, keringési vagy zsigeri szintű probléma. Nagy tudás kell tehát az állapot helyes felméréséhez és persze a megfelelő kezeléshez is. Akik jól és eredményesen dolgoznak, arra a területre helyezik a fókuszt, amivel gond van, és nem általános jellegű csontkovácsolást végeznek.

 

Mit tehetünk a mozgásszervi problémák megelőzéséért? Tanácsok a szakembertől

  • Hetente minimum kétszer intenzíven mozogjunk. Végezzünk például gyógytorna-, jóga- vagy pilates-gyakorlatokat.
  • Óriási stressznek vagyunk kitéve nap mint nap. Stressz hatására összehúzódnak, megfeszülnek az izmok, és ez különböző mozgásszervi problémákat generálhat. Ezért nagyon fontos a stresszorok kerülése, valamint a stresszoldás.
  • Remek megelőző, illetve terápiát kiegészítő módszer a masszázs. Az a legjobb, ha képzett masszőr végzi, de SMR-masszázshengerrel saját magunkat is meg tudjuk masszírozni!
  • Ha egy ízület gyulladt, akkor a további roncsolódás megakadályozása érdekében szükség lehet gyulladáscsökkentőre. A fájdalomcsillapító viszont blokkolja a fájdalmat, így a szervezet nem jelzi, hogy baj van, és ez idővel nagyobb problémához vezethet.

 

Fontos!

A csontkovácsolás nem javasolt például vérzékenység és bármilyen traumatikus sérülés, törés, zúzódás, szakadás esetén.

 

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.

Ajánlataink