Gyermekneveléssel foglalkozó szakemberként a saját gyermekem mellett számos olyan családdal találkoztam, akiknél az evésügy nem kis fejtörést okoz. A táplálkozásnak komoly pedagógiai vonatkozásai is vannak.

Neveljünk egészségre!

A problémák nem ritkák. Ha valamilyen táplálkozási rendellenesség gyanúja felmerül, első lépésként feltétlenül zárjuk ki az orvos vagy egyéb szakember beavatkozását igénylő eltéréseket. Ha kiderül, hogy szervi okok nincsenek a háttérben, érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat.

Bioritmus, napirend

Az első és legfontosabb tanács: fel kell építeni egy olyan rendszert, melynek sarokpontjait az alvás és az evés határozzák meg. mindkét folyamat alapjaiban befolyásolja a gyermek fejlődését. Az evés körüli rutinok kialakítása ugyanakkor az egész család békéjét is megtámogatja.

Mutassunk jó példát!

Hiába a gyermekhez igazított rend, ha az a felnőtt, aki őrködik felette, nem mutat jó példát. Könnyebb a kelbimbót lenyelni a kicsinek, ha például a szülő is szívesen megkóstol új ételeket.

Szék, asztal!

Igen, a helyszín sem mindegy. A normális evési szokásokhoz hozzátartozik az is, hogy széken ülve, az asztalnál fogyasztjuk el az ételt. Mindennek kialakítása kezdetben korántsem zökkenőmentes. A legnagyobb felfedezés korában ki is akarna nem csak megállni, de le is ülni, csak azért, hogy egyen? A szülő sokkal kevesebb csatát vív meg, ha kezdettől fogva ennek kialakításán fáradozik. Arról nem is beszélve, hogy mennyivel könnyebb csak az asztalt letakarítani, mint az egész lakásban morzsaporszívózni reggeltől estig.

Ne dőljünk be!

Ha az étkezés során nem eszik a gyerek, akkor nem eszik. Nem hal éhen a következő étkezésig. A magunk megnyugtatására se kínáljuk meg keksszel két étkezés között, azzal a felkiáltással, hogy legalább legyen valami a pocakjában. Így ugyanis könnyen hozzászokik egyfajta reggeltől estig tartó étkezéshez, amely kizárólag pár falat nápolyiból áll.

Nyelés közben nem beszélünk…

…de egyébként igen. Fontos az étkezéseken kívül is beszélgetni a táplálkozással kapcsolatos tudnivalókról. Jó nagy témakört vonz be az evés. meséljük el például a táplálék útját, a biológiát lefordítva gyermeknyelvre. Nagyon élvezik! Ahogyan azt is, hogyan nőnek, fejlődnek a gyümölcsök, zöldségek, állatok.

Vásároljunk együtt és készítsük el közösen!

Az étkezést megelőző beszerző fázisba bátran vonjuk be a gyermekünket is. Könnyen lehet, hogy egészséges kompromisszum alakulhat ki az aznapi menüvel kapcsolatban már a boltban, sétálgatás közben. Ahogyan sikeresen elhitették velünk, hogy attól finomabb a mai gulyásleves, hogy mi is segítettünk, ugyanígy a mi gyermekünket is hihetetlenül motiválja az evésnél, ha ő is részese volt – akárcsak a legegyszerűbb mozzanatnál is – a vacsora elkészítésének.

Az egészséges életmód megalapozása

A „jó szokásokat” annál könnyebb kialakítani, minél hamarabb kezdjük el azokat konzekvensen alkalmazni. A már rosszul rögzült szokásokat sokkal nehezebb leépíteni.

Türelem rózsát terem!

Ez (is) egy tanulási folyamat, ne egyik napról a másikra várjunk eredményt. mint minden más területen, a következetesség, a kitartás meghozza a gyümölcsét, és a „rossz evő” gyerekből, kisebb-nagyobb csaták után „szuperjó” lesz, aki nem csak rendszeresen, de jóízűen és egészségesen is táplálkozik. Ha a tanácsok megfogadása után, konzekvens szabályok alkalmazása esetén is fennáll a probléma, feltétlenül forduljon szakemberhez! Felnőttkorban is fontos tényező az egészséges táplálkozás, egy fejlődő kisgyermek esetében ez fokozottan igaz.

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink