Ismerd meg a családtörténeted!
A gének a szívbetegségek kialakulásáért is felelősek lehetnek. Ha édesanyádnál, nővérednél diagnosztizáltak szívbetegséget 65 éves koruk előtt, vagy édesapádnál, bátyádnál 55 éves koruk előtt, akkor a te esélyed valamilyen szívbetegség kialakulására elég nagy. Aki tisztában van azzal, hogy milyen súlyos örökséggel bír, életmódjával, rendszeres egészségügyi vizsgálatokkal csökkentheti a valószínűségét annak, hogy bekövetkezzen a baj.
Mellőzd a dohányzást!
A nők érzékenyebbek a cigaretta káros hatásaira: a dohányzó nőknél kétszer nagyobb eséllyel alakul ki szívbetegség, mint a férfiaknál. A nikotin és a cigarettában lévő káros anyagok roncsolják az ereket, hegesedést okoznak. Ne feledd, hogy nem csak a láncdohányosok vannak veszélyben: már az alkalmi cigarettázás is jelentősen megnöveli a szívbetegségek kialakulásának esélyét.
Mit ehet egy szívbeteg? A dietetikus válaszol
Mozogj rendszeresen!
Nem kell bonyolult mozgásformákra gondolni: már napi fél-egy órás séta is jótékony hatással van a szervezetre. A legjobb, ha a rendszeres séta mellett hetente két-három alkalommal egyórás aerob/kardió sportot is végez. A rendszeres mozgás csökkenti a szívinfarktus és a szívelégtelenség kialakulásának valószínűségét. A szív ugyanis alkalmazkodik a szervezet fokozott anyagcsereigényéhez: a szívizom összehúzódási képessége, tömege megnő, a szívet ellátó érhálózat átalakul. Ezek a változások azt eredményezik, hogy a szív extrém helyzetekben (mint például hirtelen szívkoszorúér-elzáródás) könnyebben alkalmazkodik. A rendszeres sportolás nemcsak a megelőzés miatt fontos, hanem fokozza a szív- és érrendszerben az őssejtek aktiválódását, segítve bizonyos szívbetegségek gyógyulását is.
3 ok, amiért érdemes megszeretni a kardiót!
Stresszoldás
A mindennapok során sokszor kerülünk stresszhelyzetbe: a munkahelyi és családi problémák, de akár még a forgalmi dugók is okozhatnak kellemetlen perceket, amelyekkel nap mint nap meg kell birkóznunk. Stresszhelyzetben az emberi szervezet adrenalint és kortizolt termel. Ez utóbbi hormon felelős a vérnyomás emelkedéséért, és fokozza a szervezetben a folyadék visszatartását. A stresszhelyzetre adott normál reakciók – szapora pulzus, magas vérnyomás – folyamatos stressz esetén kórossá válnak, és egyebek között szívbetegségek kialakulását is okozhatnak. Próbálj mindennap időt szakítani arra, hogy oldd a felgyülemlett feszültséget, például meditációval, légzőgyakorlatokkal, kutyasétáltatással, jógával, kardióedzéssel vagy a kedvenc, megnyugtató hobbiddal (olvasás, rajzolás, színezés).
Légy a szíved barátja! – Top 10 szíverősítő étel
Táplálkozz egészségesen!
A nyers, friss zöldségek és gyümölcsök pozitív hatással vannak a szívre, mint ahogy a teljes kiőrlésű gabonából készült ételek is. Iktasd ki a cukrot, fehér lisztet, sót az étrendedből. Ne csak a minőségre, a mennyiségre is figyelj! Ha nem tudsz mértéket tartani, könnyen sokkal több kalóriát, zsírt és koleszterint fogyaszt, mint kellene, az elhízás pedig tovább fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát!
Aludj mindennap legalább 7 órát!
A krónikus alváshiány olyan vegyületeket és hormonokat termel a szervezetben, amelyek emelik a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbaj és az elhízás kockázatát, növelve az agyvérzés és a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Az alvásigény személyenként változó lehet, de a napi 7 óra alvás megvédi az egészséget és csökkenti a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.
Pihentető alvás: ezekkel a módszerekkel nyugodt lehet az éjszakád
Szociális kapcsolatok
Bizonyított, hogy akinek kiegyensúlyozott a családi élete, stabil baráti körrel rendelkezik, kevésbé hajlamos a szívbetegségekre. Ennek az az oka, hogy az erős szociális hálóval rendelkezők könnyebben kezelik a felmerülő problémákat, és kapcsolataiknak köszönhetően a stresszoldás is egyszerűbb.