Csak a kalória számít
Ha az Instagramon több fitneszblogot követünk, feltűnhetett az utóbbi félévben egy új hashtag: IIFYM. A betűszó az angol „If It Fits Your Macros” kifejezésből ered, ami szabad fordításban annyit tesz: ha belefér a makrotápanyagaidba vagy kalóriabeviteledbe. A diéta dióhéjban: nem számít, hogy mit és mikor eszünk, a lényeg, hogy a bevitt kalóriamennyiség ne haladja meg a felhasznált/ elégetett mennyiséget. És persze a makrotápanyagok – a fehérje, szénhidrát, zsír – aránya is egyensúlyban legyen. Julie Upton dietetikus szerint a legjobb, ha a napi kalóriabevitelben így néz ki a tápanyagok aránya: 40-50 százalék szénhidrát, 30 százalék fehérje, a maradék meg a zsír. Csak ezt kell betartani, és ehetünk bármit.
Elsőre jól hangzik, gondolhatnánk, jöhet a pizza! Sokan imádják is az IIFYM diétát, hiszen belefér a csoki, a sült krumpli meg a fánk. (Az ínycsiklandó ételekről pedig szuper képeket lehet feltölteni az Instagramra…) A diéta egyébként még hatásos is lehet, persze csak akkor, ha az a célunk, hogy beleférjünk az egy számmal kisebb farmerba. De egészségesnek nemigen lehet nevezni. Különösen aggályos belekezdenie egy ilyen diétába annak, aki már küzdött étkezési zavarral. Hiszen kalória és kalória között is van különbség, és korántsem mindegy, hogy a napi szénhidrátadagunkat gumicukorral vagy pizzával visszük be a szervezetünkbe, vagy inkább teljes kiőrlésű tésztával, zabkásával.
Ahogyan érdemes különbséget tenni a gyümölcslevek és a friss gyümölcsök között is. Arról már nem is beszélve, hogy ha tápanyagokban szegény, viszont finomított szénhidrátban és cukorban gazdag ételeket eszünk, nem csak a vércukorszintünk ingadozik, de nem lesz erőnk az edzéshez sem. Lehet, hogy zsírt veszítünk, de izmot biztosan nem építünk a megfelelő táplálkozás hiányában. Inkább azt ajánljuk, hogy a kalóriaszámlálgatás helyett a minőségi ételeket válasszuk, helyezzük előtérbe a zöldségeket, gyümölcsöket, rostban gazdag ételeket.
Csoki, vörösbor, kávé
A diéta, amely nem csak bogyós gyümölcsöket, kelkáposztát engedélyez, de előír csokit, vörösbort és kávét is? Sőt szép bőrt, karcsú alakot, hosszú életet ígér? Túl szép, hogy igaz legyen. És valóban: bár a diéta alapanyagai, a kelkáposzta, a bogyós gyümölcsök, az alma, a citrusok, a petrezselyem, a zöld tea, a kapribogyó és a kurkuma mind nagyon egészségesek (igen, még a magas kakaótartalmú csoki, a kávé és a vörösbor is!), önmagukban nem elegendőek a megfelelő étrend kialakításához. Úgy meg főleg nem, hogy a diéta különböző napokon más-más kalóriabevitelt ír elő.
A kezdeti szakaszban – amely egy hétig tart – három napon keresztül 1000 kalóriát ehetünk naponta, a maradék négy napon 1500 kalóriát engedélyez. Természetesen az étrend az előírt ételeket tartalmazhatja. A második szakasz két hétig tart, ebben az időszakban tartani kell az első hétnek köszönhető súlycsökkenést. A diéta megalkotói javasolják, hogy a napi három, fent leírt alapanyagokból álló főétkezés mellett egy-egy juice-t fogyasszunk. Nem véletlen, hogy a dietetikusok többsége nem barátja ennek az angolszász nyelvterületen sirtfood diétának nevezett fogyókúrának.
A napi 1000 kalória túl kevés, ráadásul, ha be is tudjuk tartani, utólag számolhatunk a jojóeffektussal. Inkább azt javasolják, fogyasszuk minél gyakrabban ezeket az élelmiszereket, de ne csak ezeket, és ügyeljünk a helyes arányokra. Jöhet a vörösbor és a csoki is, csak mértékkel. És együnk megfelelő mennyiségű fehérjét, szénhidrátot és egészséges zsírokat, például avokádót, lazacot. Együnk többféle zöldséget, gyümölcsöt az előírtakon túl.
Detox! 10 tipp a méregtelenítésért