Haspuffadás, hasmenés, hasi diszkomfortérzés a tejfogyasztás után – ezek a laktózérzékenység tünetei is lehetnek, és sajnos egyre többen döntenek úgy, hogy száműzik étrendjükből a tejet és a tejtermékeket. A szakemberek óva intenek ettől, hiszen, ha be is bizonyosodik a laktózérzékenység, akkor sem kell lemondani a legfontosabb kalciumforrásról.

Pár gondolat a laktózérzékenységről

Mi a laktózérzékenység?

A laktóz-intolerancia egy emésztési zavar. Lényege, hogy a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, mert az ehhez szükséges laktáz enzim teljesen vagy részlegesen hiányzik. Ilyenkor a tejcukor nem bomlik két cukorrá a vékonybélben, hanem emésztetlenül továbbjut a vastagbélbe, ahol a baktériumok bontják le rövid szénláncú zsírsavakká és hidrogéngázzá. Ez okozza a puffadást, a hasmenést és a bélgörcsöket.

Vizsgálat és további teendők

Egy egyszerű és fájdalommentes vizsgálattal, hidrogénkilégzési teszttel megállapítható a laktózérzékenység. A diagnózis felállítása után két megoldás jöhet szóba: diéta vagy enzimpótlás – az utóbbi tabletta vagy csepp formájában. A diéta semmiféle nehézséget nem szabad, hogy okozzon, hiszen nem a tej és a tejtermékek teljes kiiktatásáról van szó, hanem laktózmentes élelmiszerek fogyasztásáról. Ezekbe a termékekbe beleteszik a hiányzó laktáz enzimet, így már az élelmiszerekben elbontják a laktózt. Főzés, sütés során valamennyi laktózmentes termék úgy használható, mint a „rendes” tej és a tejtermékek. Semmiféle mellékízük nincs, így az egész család bátran fogyaszthatja a belőlük készült ételeket.

Miben mennyi?

A tejben van a legtöbb tejcukor – 1 dl tejben 5 gramm laktóz –, a különböző tejtermékekben ennél kevesebb. 100 gramm túróban 3 gramm laktóz, a joghurtban, tejfölben, kefirben ennél is kevesebb. A friss sajtokban (gomolya, krémsajtok) minimális, az érleltekben, például a füstölt sajtokban, a trappistában, az ementáliban, a camembertben pedig nincs laktóz.

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink