Haspuffadás, hasmenés, hasi diszkomfortérzés a tejfogyasztás után – ezek a laktózérzékenység tünetei is lehetnek, és sajnos egyre többen döntenek úgy, hogy száműzik étrendjükből a tejet és a tejtermékeket. A szakemberek óva intenek ettől, hiszen, ha be is bizonyosodik a laktózérzékenység, akkor sem kell lemondani a legfontosabb kalciumforrásról.

Pár gondolat a laktózérzékenységről

Mi a laktózérzékenység?

A laktóz-intolerancia egy emésztési zavar. Lényege, hogy a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, mert az ehhez szükséges laktáz enzim teljesen vagy részlegesen hiányzik. Ilyenkor a tejcukor nem bomlik két cukorrá a vékonybélben, hanem emésztetlenül továbbjut a vastagbélbe, ahol a baktériumok bontják le rövid szénláncú zsírsavakká és hidrogéngázzá. Ez okozza a puffadást, a hasmenést és a bélgörcsöket.

Vizsgálat és további teendők

Egy egyszerű és fájdalommentes vizsgálattal, hidrogénkilégzési teszttel megállapítható a laktózérzékenység. A diagnózis felállítása után két megoldás jöhet szóba: diéta vagy enzimpótlás – az utóbbi tabletta vagy csepp formájában. A diéta semmiféle nehézséget nem szabad, hogy okozzon, hiszen nem a tej és a tejtermékek teljes kiiktatásáról van szó, hanem laktózmentes élelmiszerek fogyasztásáról. Ezekbe a termékekbe beleteszik a hiányzó laktáz enzimet, így már az élelmiszerekben elbontják a laktózt. Főzés, sütés során valamennyi laktózmentes termék úgy használható, mint a „rendes” tej és a tejtermékek. Semmiféle mellékízük nincs, így az egész család bátran fogyaszthatja a belőlük készült ételeket.

Miben mennyi?

A tejben van a legtöbb tejcukor – 1 dl tejben 5 gramm laktóz –, a különböző tejtermékekben ennél kevesebb. 100 gramm túróban 3 gramm laktóz, a joghurtban, tejfölben, kefirben ennél is kevesebb. A friss sajtokban (gomolya, krémsajtok) minimális, az érleltekben, például a füstölt sajtokban, a trappistában, az ementáliban, a camembertben pedig nincs laktóz.

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink