Sok ember életét keseríti meg ez a rendkívül kellemetlen bőrbetegség. A tudomány mai állása szerint a pikkelysömör nem gyógyítható, viszont a tünetek különböző módon, például fényterápiával enyhíthetők.

Pikkelysömör – makacs, csúnya, de van megoldás!

A külső szemlélő számára sokszor ijesztőek a pikkelysömör (psoriasis) tünetei, a bőrön kialakuló hámló, vöröses foltok, de fontos tudni, hogy nem fertőz. Magyarországon nagyjából 200 000 embert érint a betegség, férfiak, nők és gyerekek is szenvednek tőle. A betegek gyakran szégyellik a tüneteket, ez hátráltatja őket a mindennapi életvitelükben, sokszor bezárkózáshoz, depresszióhoz vezet, ami pedig a tünetek súlyosbodását is eredményezheti.

Okai

A krónikus, kiújulásra hajlamos, makacs és egyelőre nem gyógyítható betegség kialakulásának pontos okai még nem teljesen ismertek. Az bizonyos, hogy a kialakulásához több tényező együttes hatása szükséges. A pikkelysömör nagy valószínűséggel öröklődik, meglévő hajlam esetén betegenként eltér, hogy milyen hatások idézik elő a tüneteket. A rizikófaktorok között gyakori a stressz, a nem megfelelő táplálkozás, de a lelki problémák, egyes gyógyszerek, hormonális tényezők, lázas betegségek, gyulladásos folyamatok, sérülések és az alkoholfogyasztás is.

Tünetek

A bőr szarutermelő sejtjeinek túlzott működése miatt fokozódik az elszarusodás, ennek következtében pikkelyszerű, vörös, többcentis úgynevezett plakkok jönnek létre, jellemzően a könyök, a térd, a hajas fejbőr területén. Ezek éles határral különülnek el az ép bőrterületektől, felszínüket lemezes hámlás borítja. A pikkelyes rész könnyen eltávolítható, súrlódáskor le is válhat, alatta pontszerű, apró vérzés látható. A psoriasis tünetei nem fájnak, néha viszketnek. Előfordulhat, hogy a körmökre és az ízületekre is átterjed a pikkelysömör. Nyáron, a napfény jótékony hatására általában javulás tapasztalható.

Pikkelysömör

Fotó: Shutterstock

Kezelés

A pikkelysömör kiváltó okait egyelőre nem lehet megszüntetni, átmeneti vagy akár tartós tünetmentességet elérő terápiák azonban már léteznek. Enyhébb esetekben helyi kezelést javasol a bőrgyógyász, a pikkelyeket hámlasztókkal (szaliciles kenőcs, sós fürdő) kell eltávolítani. A hámsejtérés lassítására különféle oldatokat szoktak javasolni, a plakkokra pedig szteroidtartalmú kenőcsöket adnak, amelyek csökkentik a gyulladást. Súlyosabb esetekben gyógyszeres terápiát is alkalmaznak. És létezik egy, még kísérleti állapotban lévő, meglehetősen drága gyógymód, az úgynevezett biológiai terápia.

„Életedben keresd a gyógyulásod!” Hippokratész híres tanácsa a pikkelysömör esetén is segíthet, az étkezési szokások megváltoztatása sokszor a tünetek enyhülését eredményezi, például tejtermékekre érzékenyeknél a tej és a sajt kiiktatása az étrendből tünetmentességet eredményezhet.

Tartós tünetmentesség fényterápiával

Az állószoláriumhoz hasonló gép 311 nm hullámhosszú UVB-sugarakat szór. A vezérlőn beállítják az erősséget és az időtartamot, amelyet a bőrgyógyász határoz meg. Az első kezelés előtt a vizsgálat során előírja, hány kezelést, mekkora sugárzással, mennyi ideig kapjon a beteg, majd kéthetente felülvizsgálja a javulást, és annak megfelelően akár módosíthatja is a kezelési előírásokat. Tíz másodperctől két percig terjedhet a kezelési idő, amelyet fokozatosan érnek el, amikor pedig tünetmentes lesz, fokozatosan vonják meg a fényt, leszoktatják a szervezetet róla. A kezelés a szoláriumozáshoz illetve napozáshoz hasonló, tartósabb meleg érzetet ad. Van, akinél azonnal gyógyulni kezdenek a plakkok, mást pedig akár – átmenetileg – el is öntenek a sebek, mert ha a legyengült immunrendszer, betegség, stressz vagy lelki probléma miatt éppen kifejlődőben van a betegség, akkor azt az első néhány kezelés kihozza. Ez normális, sőt jó, mert nem lappang a bőrében tovább. A további fénykezelésektől aztán szépen visszahúzódik.

Megelőzés

A genetikai meghatározottság okán a pikkelysömört nem nagyon lehet megelőzni, a tünetek kialakulását megpróbálhatjuk elkerülni, ha óvjuk a bőrt a sérülésektől, odafigyelünk a látszólag ártalmatlan fertőzésekre, bőrgombára. Óvakodni kell a napégéstől, illetve a psoriasist provokáló gyógyszerek szedésétől, kezelni kell a gócos mandulákat, fogakat. Előnyös, ha a beteg tudja, mi váltja ki a pikkelysömörét.

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink