Sok ember életét keseríti meg ez a rendkívül kellemetlen bőrbetegség. A tudomány mai állása szerint a pikkelysömör nem gyógyítható, viszont a tünetek különböző módon, például fényterápiával enyhíthetők.

Pikkelysömör – makacs, csúnya, de van megoldás!

A külső szemlélő számára sokszor ijesztőek a pikkelysömör (psoriasis) tünetei, a bőrön kialakuló hámló, vöröses foltok, de fontos tudni, hogy nem fertőz. Magyarországon nagyjából 200 000 embert érint a betegség, férfiak, nők és gyerekek is szenvednek tőle. A betegek gyakran szégyellik a tüneteket, ez hátráltatja őket a mindennapi életvitelükben, sokszor bezárkózáshoz, depresszióhoz vezet, ami pedig a tünetek súlyosbodását is eredményezheti.

Okai

A krónikus, kiújulásra hajlamos, makacs és egyelőre nem gyógyítható betegség kialakulásának pontos okai még nem teljesen ismertek. Az bizonyos, hogy a kialakulásához több tényező együttes hatása szükséges. A pikkelysömör nagy valószínűséggel öröklődik, meglévő hajlam esetén betegenként eltér, hogy milyen hatások idézik elő a tüneteket. A rizikófaktorok között gyakori a stressz, a nem megfelelő táplálkozás, de a lelki problémák, egyes gyógyszerek, hormonális tényezők, lázas betegségek, gyulladásos folyamatok, sérülések és az alkoholfogyasztás is.

Tünetek

A bőr szarutermelő sejtjeinek túlzott működése miatt fokozódik az elszarusodás, ennek következtében pikkelyszerű, vörös, többcentis úgynevezett plakkok jönnek létre, jellemzően a könyök, a térd, a hajas fejbőr területén. Ezek éles határral különülnek el az ép bőrterületektől, felszínüket lemezes hámlás borítja. A pikkelyes rész könnyen eltávolítható, súrlódáskor le is válhat, alatta pontszerű, apró vérzés látható. A psoriasis tünetei nem fájnak, néha viszketnek. Előfordulhat, hogy a körmökre és az ízületekre is átterjed a pikkelysömör. Nyáron, a napfény jótékony hatására általában javulás tapasztalható.

Pikkelysömör

Fotó: Shutterstock

Kezelés

A pikkelysömör kiváltó okait egyelőre nem lehet megszüntetni, átmeneti vagy akár tartós tünetmentességet elérő terápiák azonban már léteznek. Enyhébb esetekben helyi kezelést javasol a bőrgyógyász, a pikkelyeket hámlasztókkal (szaliciles kenőcs, sós fürdő) kell eltávolítani. A hámsejtérés lassítására különféle oldatokat szoktak javasolni, a plakkokra pedig szteroidtartalmú kenőcsöket adnak, amelyek csökkentik a gyulladást. Súlyosabb esetekben gyógyszeres terápiát is alkalmaznak. És létezik egy, még kísérleti állapotban lévő, meglehetősen drága gyógymód, az úgynevezett biológiai terápia.

„Életedben keresd a gyógyulásod!” Hippokratész híres tanácsa a pikkelysömör esetén is segíthet, az étkezési szokások megváltoztatása sokszor a tünetek enyhülését eredményezi, például tejtermékekre érzékenyeknél a tej és a sajt kiiktatása az étrendből tünetmentességet eredményezhet.

Tartós tünetmentesség fényterápiával

Az állószoláriumhoz hasonló gép 311 nm hullámhosszú UVB-sugarakat szór. A vezérlőn beállítják az erősséget és az időtartamot, amelyet a bőrgyógyász határoz meg. Az első kezelés előtt a vizsgálat során előírja, hány kezelést, mekkora sugárzással, mennyi ideig kapjon a beteg, majd kéthetente felülvizsgálja a javulást, és annak megfelelően akár módosíthatja is a kezelési előírásokat. Tíz másodperctől két percig terjedhet a kezelési idő, amelyet fokozatosan érnek el, amikor pedig tünetmentes lesz, fokozatosan vonják meg a fényt, leszoktatják a szervezetet róla. A kezelés a szoláriumozáshoz illetve napozáshoz hasonló, tartósabb meleg érzetet ad. Van, akinél azonnal gyógyulni kezdenek a plakkok, mást pedig akár – átmenetileg – el is öntenek a sebek, mert ha a legyengült immunrendszer, betegség, stressz vagy lelki probléma miatt éppen kifejlődőben van a betegség, akkor azt az első néhány kezelés kihozza. Ez normális, sőt jó, mert nem lappang a bőrében tovább. A további fénykezelésektől aztán szépen visszahúzódik.

Megelőzés

A genetikai meghatározottság okán a pikkelysömört nem nagyon lehet megelőzni, a tünetek kialakulását megpróbálhatjuk elkerülni, ha óvjuk a bőrt a sérülésektől, odafigyelünk a látszólag ártalmatlan fertőzésekre, bőrgombára. Óvakodni kell a napégéstől, illetve a psoriasist provokáló gyógyszerek szedésétől, kezelni kell a gócos mandulákat, fogakat. Előnyös, ha a beteg tudja, mi váltja ki a pikkelysömörét.

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink