A gyakori gyomorégést, a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalmat, fulladásérzést sokan ismerik: ezek a reflux okozta tünetek, melyeket minden második ember tapasztal rendszeresen vagy rendszertelenül. Előfordulásáról pontos adatok nincsenek, az azonban biztos, hogy a betegek száma évről évre növekszik.

Reflux – Fojtogató kínok

Mi a reflux?

A reflux a tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara. A betegség lényege, hogy a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem zár tökéletesen, ezért a gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomor- és nyombéltartalom visszajut a nyelőcsőbe, ami a mellkasban maró érzést, gyomorégést okoz. Leggyakoribb tünetei a rendszeres, gyakori gyomorégés, a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalom, köhögés, fulladásérzés. A gyomortartalom visszaáramlása időnként teljesen egészséges emberekben is előfordulhat: kiadós étkezés, előrehajlás, szoros ruházat is okozhatja ugyanis a hasűri nyomás fokozódását. Ugyancsak emiatt okozhat átmeneti kellemetlenséget várandós nőknél is.

A reflux típusai

A csendes reflux nem okoz olyan egyértelműen azonosítható tüneteket, mint a gyomorégést kiváltó, sokak által ismert formája. Gyakran csak az elhúzódó rekedtség, torokfájás, a torokban gombócérzés, apró köhögés vagy krákogás és nyelési problémák hívják fel rá a figyelmet. A refluxbetegségnek két típusa létezik. Amit inkább ismerünk, az a gasztroözofageál is reflux (GERD). A betegség lényege, hogy a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem zár tökéletesen, ezért a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, ami a mellkasban maró érzést, gyomorégést okoz – sorolja a jellemző tüneteket dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus.

A laringofaringeális reflux (LPRD) esetében a savas gyomortartalom egészen a torokig elér, és a gégét irritálja. Mivel sem a gége, sem a torok nem ellenálló a savassággal szemben, az irritáció következtében megjelennek az első tünetek, amelyek az esetek többségében nem az emésztéshez kapcsolódnak.

Az LPRD tünetei

A gége tartós irritációja miatt a betegség gyakori tünete a rekedtség, különösen a reggeli órákban. A folyamatos köhögés és krónikus torokköszörülés is árulkodó jel, de a gombócérzés a torokban és a nyelési nehézség is megjelenhet a tünetek között. Előfordulhat még keserű szájíz, fülfájás, asztmaszerű tünetek és nehézlégzés is.

Súlyos szövődmények

A torok tartós irritációja miatt a beteg fogékonyabbá válik a légúti betegségekre, amelyek kezelése is csak tüneti lehet, amíg a kiváltó okot nem szüntetik meg. A beteg káros szokásokat is kialakíthat, mint a folyamatos torokköszörülés, krákogás vagy az izmok túlzott feszítése beszéd közben.

A kivizsgálás lépései

Az elsődleges panaszok – rekedtség, köhögés, gombócérzés és krákogás – miatt első körben fül-orr-gégészeti vizsgálat indokolt. Ha egyéb kiváltó okot nem lehet azonosítani, akkor gasztroenterológiai kivizsgálás indokolt. Ha a tünetek alapján felmerül a reflux gyanúja, akkor gyomortükrözésre kerülhet sor, ezenkívül 24 órás nyelőcsőpH-monitorozással lehet diagnosztizálni a betegséget. A vizsgálat elvégzéséhez egy vékony szondát vezetnek le a beteg orrüregén keresztül a nyelőcsőbe. A szondán két érzékelő van, az egyik a gyomor-nyelőcső átmenet közelében, a másik fent a garatban. A betegséget igazolja, ha az LPRD jellemző tüneteinek jelentkezése és a nyelőcső, illetve garat pH-értékének 4 alá csökkenése (a savas vegyhatás fokozódása) egybeesik.

A betegség kezelése

A reflux jól kezelhető gyomorsavcsökkentő gyógyszerekkel, életmódváltással és étrendi változtatásokkal. Javasolt kerülni a gyomorsav termelését fokozó ételeket, italokat: fűszeres, savas és paradicsomalapú, zsíros ételek, csokoládé, savas gyümölcslevek, koff eintartalmú italok, szénsavas italok, alkohol és ezeken kívül a dohányzás. A tünetek enyhítésében fontos szerepet játszik az egészséges testsúly fenntartása, a túlsúly csökkentése és a túl szűk ruházat kerülése. Este javasolt lefekvés előtt 3 órával már nem étkezni, és alvásnál az ágy fejvégi részét megemelni.

Ezek is érdekelhetnek

Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.
3 remek őszi recept, ami felgyorsítja a fogyást
Itt az ősz, és vele együtt a gombás, padlizsános, almás, fahéjas finomságok szezonja. Válogatásunkban olyan diétás fogásokat gyűjtöttünk össze, amik nem csak segítik a fogyást, de igazi őszi ínyencségekkel készültek. Érdemes őket kipróbálni!

Ajánlataink