Elbotlottál, és bedagadt a bokád
Kezdetben a fájdalmat és a duzzanatot kell csökkenteni. Az első 72 órában jegeld a bokádat, napközben 15-20 percenként, éjszaka 40 perces időközönként. A nyomás a boka körül segíteni fog a dagadás csökkentésében, ehhez rugalmas kötszert használj. Fontos a pihentetés: ne állj rá a sérült lábra, és a bokát tartsd olyan magasan, amennyire csak lehet. Fordulj orvoshoz, ha a fájdalom és a dagadás nem enyhül. A bokaficam súlyos is lehet, akár a csont is eltörhet, illetve szalagszakadás is előfordulhat.
Fejen talált egy labda
Jegeld a sérülés helyét, és figyeld az agyrázkódás jeleit. Nem mindig egyszerű megállapítani, hogy valakinek agyrázkódása van, ugyanis nem mindenkinél tapasztalható eszméletvesztés. Figyelmeztető tünetek lehetnek: fejfájás, homályos látás, szédülés, koordinációs problémák, ingerlékenység, memóriagondok, álmosság, fény- és zajérzékenység. Fontos a légzés és a keringés megfigyelése, a sok alvás és pihenés. Ha néhány órán belül nem javul az állapotod, célszerű felkeresni az orvost.
Napszúrást kaptál
Enyhe esetben fejfájás, szédülés, kábultság, émelygés, hányinger jelentkezik. Ilyenkor célszerű azonnal hűvös helyre menni. A tarkóra helyezett hideg vizes borogatás jó hatású. Fogyassz apró kortyokban hűvös folyadékot – vizet, ne alkoholt! Ha a tünetek nem enyhülnek, a pulzus és a testhőmérséklet megemelkedik, azonnal keresd fel orvosod.
Rozsdás szögbe nyúltál
Nagy a fertőzésveszély, mert a szög okozta szúrt sebbe könnyen külső szennyeződés kerülhet, például föld, benne baktériumokkal. Ezek a bőr alatti szövetekben oszlásnak indulnak, és elárasztják a szervezetet. Tisztítsd meg a sebet langyos vízzel, fedd be a gézpólyával, és menj kórházba. Ha a szög a sebben maradt, ne próbáld meg eltávolítani. Tetanusz elleni védőoltásban mindenki részesül. Olyan sérülések esetén, amikor a sebbe szennyeződés kerülhetett, úgynevezett emlékeztető oltás (tetanus toxoid vagy anatoxin) szükséges az immunrendszer válaszának erősítése céljából.
Megcsípett egy méh vagy darázs
Darázs- vagy méhcsípés helyén a bőr duzzadt lesz, vörös gyűrűvel körülvett elfehéredett bőrterület alakul ki. Méhcsípésnél gyakran a szúrás közepén marad a fullánk. Figyeld, hogy nem jelentkeznek-e a sokk tünetei: sápadtság, hideg veríték, nyirkos bőr, gyors légzés és pulzus, álmosság, eszméletvesztés, fulladás. Sokk esetén sürgősen orvost kell hívni, de akkor is kórházba kell menni, ha több csípést szenvedtél el, vagy ha a csípés a szájadat érte. Méhcsípés esetén mosd le a csípés helyét szódabikarbónával, darázscsípéskor pedig ecetes, citromos lemosás enyhíti a fájdalmat. A jeges borogatás mindkét csípés esetén csökkenti a duzzanat mértékét.
Elvágtad a kezed
Enyhe hajszálvérzés esetén nem kell súlyos következményekkel számolni. Ha a seb piszkos, öblítsd le folyóvízzel, majd óvatosan szárítsd meg steril gézlappal. Jódba vagy más fertőtlenítő folyadékba mártott vattacsomóval fertőtlenítsd a seb környékét a sebtől elfelé irányuló mozdulatokkal. Ezt követően kösd be a sebet. Kisebb seb esetén is orvoshoz kell fordulni, ha bennük idegen test van vagy a sebet piszkos tárgy okozta. Vénás és artériás vérzésnél életmentő a gyors segítség! A mentő kiérkezéséig próbáld meg uralni a vérzést.
Ez is érdekelhet:
- Aktív élet sérülésmentesen, avagy ezért fontos az ízületek védelme!
- 11 tipp, hogy elkerüld a sportsérüléseket
- Fájdalom sport közben – Ekkor kell orvoshoz fordulni