A szója szerepéről megoszlanak a vélemények. Ha pozitív hatásait akarjuk bizonyítani, könnyen találunk számos tanulmányt. Ennek ellenére sok információ kering a szója káros hatásaival kapcsolatban is, illetve sok pozitív eredményt hozó kutatást nem sikerült megismételni. Ezt az ellentmondást szeretném feloldani.

Szója: barát vagy ellenség?

Tápanyagok és antitápanyagok

A szóját egy időben a hús alternatívájaként emlegették. Valóban kiváló fehérjeforrás, mint általában a hüvelyes zöldségek, de nem lehet vele teljes értékű fehérjepótlást megvalósítani. Erre azonban nincs is szükség, mivel több növényi tápanyag kombinálásával a teljes értékű fehérjebevitel megvalósítható. Ez azt jelent, hogy az összes olyan fehérjeépítő aminosav biztosítható hús nélkül is, amit az emberi szervezet nem tud előállítani. A szója számos fontos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz (pl. cinket, vasat, kalciumot, folsavat, illetve B-vitaminokat, K2-vitamint stb.). Továbbá, ki ne hallott volna a szójalecitinről, mely fontos a sejtjeink (például idegsejtjeink) membránjának megfelelő felépítéséhez.

A szójalecitinben ráadásul ómega 3 zsírsavösszevetők is vannak. Ugyanakkor találhatók benne úgynevezett antitápanyagok, amelyek meggátolják sok értékes tápanyag felszívódását – és ez nemcsak a szójában található összetevőkre, hanem az azzal elfogyasztott ételek, étrend-kiegészítők összetevőire is igaz. Ezek hatása normális esetben nem lenne olyan nagymértékű, de az ipari feldolgozó módszerek sajnos ezen összetevők hatását erősítik.

Enyhe ösztrogén hatás

A szójával kapcsolatban nem megkerülhető a fitoösztrogének kérdése. A fitoösztrogének olyan növényi izoflavonok, melyek képesek az ösztrogénérzékelő receptorokhoz kötődni, és így ösztrogénhatást kifejteni. Ez a hatás azonban nagyon gyenge (ezred akkora, mint a valódi ösztrogéné). Mégis, a tények ellenére, orvosszakmailag minden emlőrákon átesett nőt eltiltanak a szójafogyasztástól. Ez a riogatás tovább fokozódik, ha az ösztrogén egyéb szövetekre kifejtett hatását is figyelembe vesszük.

Finoman szabályozott burjánzás

Köztudott tény, hogy a mell-, a petefészek- és a prosztatarák a hormonálisan vezérelt folyamatok eredménye. A valóság azonban az, hogy a rákos megbetegedések mindegyike hormonálisan vezérelt valamilyen szinten. A hormonok egyaránt védik az anyát és a magzatot is a terhesség alatt. Ez fontos is, hiszen a magzat őssejtekből történő kifejlődése a tumornövekedéshez hasonlatos folyamat, amit nagyon finoman kell szabályozni, hogy a jó irányba haladjon. A hormonok közül a legjelentősebb, burjánzást okozó hormon az ösztrogén, és bizonyos feltételek mellett mind nőkben, mind férfiakban képes daganatot okozni. A bizonyos feltétel nagyon fontos, mert nem pusztán az ösztrogénnel van a baj. Ha ugyanis így lenne, akkor a pubertás időszakában lenne a legmagasabb a petefészek- és emlőrák kockázata, de hála istennek nem így van.

Aggodalomra nincs ok!

A szója (szójabab) az egyik alapvető élelmiszer Ázsiában. A szójaizoflavonok átlagos napi fogyasztása Ázsiában 20–80 mg naponta. Jóval magasabb, mint a nyugati országokban (1–3 mg naponta). A hormonfüggő rosszindulatú betegségek (emlő-, méh- és prosztatarák), illetve más rosszindulatú tumorok is, a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása, a csontritkulás lényegesen alacsonyabb Ázsiában, mint a nyugati országokban. A genetikai hajlam kiküszöbölésével végzett tanulmányok megerősítik, hogy az ázsiai származású nők nemcsak kisebb mértékben szenvednek a menopauza tüneteitől, de sokkal alacsonyabb esetükben az emlőrák előfordulása is a nyugati nőkhöz képest.

A szójával mint élelmiszernövénnyel és annak izoflavonjaival több mint 400 000 nőt és 100 000 férfit teszteltek a mai napig. Ezek a vizsgálatok kiváló biztonsági profilt mutattak ki. A szójaizoflavonok fogyasztása emlőrák esetén dózisfüggő módon javítja a teljes túlélést. A halálozási arány akár 54 százalékkal csökken.

KISOKOS: 17 OLAJ, AMIT ÍGY ÉRDEMES HASZNÁLNI A KONYHÁBAN

A SÓSZEGÉNY DIÉTA ALAPJA

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink