Ma már egyre korábbra tehető „életem első fogyókúrája”. Vagyis a pillanat, amikor az ember fia/lánya rááll a mérlegre, belenéz a tükörbe és úgy dönt: márpedig lefogyok. A legtöbb esetben a tinikor elején következik be ez a kritikus pillanat, de sajnos nem ritka, hogy már általános iskolás lányok is szenvednek attól a betegségtől, amelyet gyűjtőnevén étkezési vagy táplálkozási rendellenességnek nevezünk.

Táplálkozási zavarok

Sokáig csak az anorexia és a bulimia volt ismert az étkezési rendellenességek közül, de ma már lényegesen sokrétűbb a probléma. Az étkezési zavarok egyre korábban kezdődnek. már a kisiskolás, elsősorban lányokat érdemes szemmel tartani és figyelni a legapróbb változásokra is.

Melyek a legszembetűnőbb jelei az étkezési zavarnak?

Eltorzult testkép. (Például egy teljesen átlagos testalkatú gyermek önmagát túl kövérnek, hájasnak titulálja, túl nagyméretű ruhákat próbál fel az üzletekben, rosszul ítéli meg a testsúlyát, ruhaméretét stb.)
Gyakran hagy ki étkezéseket, hazudik arról, mikor és mennyit evett. (Például nem ül le a családdal vacsorázni, mondván, hogy evett a barátnőjénél, a büfében vagy bárhol máshol.)
Esetenként egyszerre túl sokat, habzsolva eszik.
Étkezések után azonnal elhagyja az asztalt.
Szélsőségesen megváltozik a testsúlya.
Rosszul alszik.
Emésztési problémái vannak. (székrekedése van vagy hasmenése – ez utóbbi sokszor a hashajtók miatt.)
Megváltozik a bőrszíne, bőrszárazságra panaszkodik. 
Fogszuvasodás, fogfájás, fogérzékenység, ínyvérzés jelentkezik.
Hullik a haja, töredezett a körme. 
Túl sokat sportol.

Miért alakul ki az étkezési zavar?

Erről eléggé megoszlanak a szakvélemények. Számos oka lehet a probléma kialakulásának. Környezeti hatás, a barátok, iskolatársak befolyása. Kialakulhat a betegség egyetlen rossz beszólástól. Például elég, ha egy kicsit kövér gyereket vagy túlsúlyos tinit egyszer-kétszer csúfolnak az iskolában. Vagy sportol és tartani kell bizonyos súlyt, testfelépítést. elég, ha a szülő tesz egy kósza, negatív megjegyzést. de megzavarodhat, ha bekapcsolja a tévét, belelapoz egy újságba és ott kórosan sovány modelleket lát.

Nagy divat manapság a médiát okolni az étkezési zavarok kialakulásáért, de csupán a televízió és a magazinok még nem jelentenek elegendő okot, hogy valaki életveszélyes táplálkozási rendellenességbe sodorja magát. Az anorexia és a bulimia hátterében sokszor súlyos önértékelési zavar, megfelelési vagy irányítási kényszer áll. A pszichiáterek gyakorta vezetik vissza a táplálkozási rendellenességeket gyermekkori szexuális jellegű traumákra is.

Az étkezési zavar jelei a társas kapcsolatokban

Az egyik legszembetűnőbb jele annak, hogy a gyerekkel vagy a tinédzserrel valami komoly probléma van, hogy megváltozik a viszonya a körülötte élőkkel. Eltávolodik a szüleitől, barátaitól, iskolatársaitól. állandóan rosszkedvű, mogorva, szinte depressziós. Nem találkozik a barátaival, nem kommunikál, érzékeny lesz mindenféle észrevételre vagy általa negatívnak vélt kritikára. Hamar felkapja a vizet, ingerült, esetleg agresszívvá válik. A gond az, ha a szülő mindezt tinédzserkori hangulatváltozásnak tudja be és nem törődik vele.

Minden apró jelre oda kell figyelni! Annál is inkább, mert a gyerekek mindent el fognak követni, hogy a problémáikat eltitkolják a szüleik elől. de nagyon fontos, hogy a szülő ne faggassa, nyaggassa erőszakkal a gyereket. Éreztesse vele, hogy ott van, jelen van, mellette áll, így könnyebben eléri, hogy a gyerek megnyíljon. Ne kritizálja és ne tegyen megjegyzést a külsejére. Ne erőszakolja rá az evést, de gondoskodjon arról, hogy mindig legyen otthon egészséges étel. ragaszkodjon a közös étkezésekhez, naponta legalább egyszer, de ne az ételre és az evésre helyezze a hangsúlyt, hanem az együttlétre.

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink