A C-vitamin megakadályozza a megfázást? A vitaminokat nem lehet túladagolni? Mindig voltak, akik a különböző vitaminoktól reméltek gyors gyógyulást egy egyszerű megfázásból vagy akár súlyos betegségekből is. Talán ezért alakulhatott úgy, hogy a vitaminokról rengeteg tévhit kering a köztudatban...

Tény vagy tévhit? A legnagyobb vitaminmítoszok nyomában

Vitaminok, állítások – és a valóság

 

1. mítosz: A vitaminok túladagolása lehetetlen

Attól függ, hogy milyen vitaminokról van szó! Míg a vízben oldódó vitaminok (például a C-vitamin és a B-vitaminok) szervezet által nem hasznosított része a bevitel után néhány órával kiválasztódik, majd a vizelettel távozik, addig a zsírban oldódó vitaminok (A-, E-, F-, K-vitaminok) esetében már előfordulhat túladagolás, ami ráadásul igen kellemetlen tünetekkel hányás, hasmenés járhat!

2. mítosz: Nincs szükség a vitaminok pótlásra

A szervezetnek a legtöbb esetben még a megfelelően összeállított étrend mellett is szüksége lehet egyes vitaminok, nyomelemek pótlására, hiszen a mezőgazdaságban használt vegyi anyagok miatt a termőföldek, így pedig a zöldségek, gyümölcsök is kevesebb tápanyagot tartalmaznak. Sokat érés előtt betakarítanak és aztán különböző vegyszerekkel kezelik, hogy idő előtt érjenek, ezekben pedig sokkal kevesebb a vitamin- és ásványi-anyag.

 

3. mítosz: A C-vitamin megakadályozza a megfázást

Megelőzés céljából érdemes ugyan C-vitamin szedni, de sajnos nem fogja megakadályozni a megfázását, az influenzát, és egyéb betegségeket okozó vírusokat sem állítják meg a vitaminkészítmények még extra dózisban szedve sem. Abban viszont bízhat, hogy a C-vitamin szedésével a tünetek enyhébbek lesznek és lerövidül a betegség időtartama.

 

4. mítosz: A tuti megoldás minden problémára a multivitamin

Ahogy már említettük, a vitaminpótlására szükség lehet, de ha egy-két multivitamin-tablettával szeretné kiváltani a változatos és vitamindús táplálkozást, a szervezete előbb-utóbb hiánybetegséggel tiltakozik majd, illetve biztosan lesz olyan vitamin, amit, ha nem is nagy mértékben, de túladagol. Higgye el, nem olyan nehéz a vitamindús étrendet összeállítani!

 

Vitaminok találomra?

Érdemes a mindennapi zöldség- és gyümölcsfogyasztásra figyelni a meggondolatlan vitaminszedés helyett. A legjobb, ha a vitaminkészítményekre is úgy tekintünk, mint a gyógyszerekre, és csak indokolt esetben, orvosi tanácsra szedjük be a pirulákat” – mondja cikkünk szakértője, dr. Horváth István belgyógyász, háziorvos.

 

 

5. mítosz: Mindegy, hogy mikor szedjük be a vitaminokat

Az, hogy melyik vitamint mikor célszerű beszedni, több tényezőtől is függ. Az első és legfontosabb az, hogy milyen gyógyszereket szed, hiszen elsősorban azok megfelelő beviteléről kell gondoskodnia. A legtöbb gyógyszer nem szedhető egy időben vitaminokkal, mert csökkenthetik egymás hatását, vagy akár kedvezőtlen folyamatokat is beindíthatnak. A legjobb, ha a gyógyszerek bevitele után 1-1,5 órával szedi be a vitaminkészítményeit. A vitamin bevitelét célszerű étkezés közben vagy után megtenni: éhgyomorra fogyasztva ugyanis gyorsabban halad át az emésztőrendszeren, és kevésbé vagy egyáltalán nem szívódik fel, evés közben vagy után viszont az aktív emésztési folyamatoknak köszönhetően sokkal hatékonyabban hasznosul a szervezetben.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink