Vitaminokra és étrend-kiegészítőkre jó minőségű, tápanyagokban gazdag táplálkozás mellett általában nincs szükség. Az életmódbeli szokások, a táplálkozás, a kor és még számos tényező azonban befolyásolhatja ezt. Nézzük, mire van szüksége a szervezetnek, és segítünk eldönteni, önnek kell-e pótolnia a vitaminokat és ásványi anyagokat.

Vitaminpótlás – igen, nem?

Mik a vitaminok?

Kalória nélküli szerves vegyületek, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezet működéséhez. Megkülönböztetünk zsírban és vízben oldódó vitaminokat. Az előbbieket a szervezet képes raktározni, és szükség esetén felhasználni, az utóbbiakat mindennap fogyasztanunk kell, hiszen a szervezetünk nem képes tárolni őket. Ugyanígy nélkülözhetetlenek az ásványi anyagok és a nyomelemek: az anyagcsere-folyamatokban, a sejtek, szövetek felépítésében és működésében vesznek részt.

Szüksége van vitaminpótlásra?

  •     A felnőtteknek naponta 7-10 adag zöldséget és gyümölcsöt kell fogyasztaniuk ahhoz, hogy a minimális vitamin- és ásványianyag-bevitelt biztosítsák. Ez csak akkor megvalósítható, ha minden étkezés tartalmaz zöldséget vagy gyümölcsöt, kezdve a reggelitől az ebéden át a vacsoráig.
  •     Sok receptköteles és vény nélkül kapható gyógyszer komoly hatással van a szer
  • vezet tápanyaggal való ellátottságára. az orális fogamzásgátlók például, amelyek ösztrogént tartalmaznak, „kiürítik” a szervezetből a folsavat, a B2-, B6-, B12- és a C-vitamint, a szelént és a cinket úgy, hogy ezek felszívódásának hatékonysága csökken.
  •     A tartós stressz gyakorlatilag kimeríti a szervezetből a b-vitaminokat. Általában a hölgyek nem tudják megfelelően felmérni, milyen élelmiszerekkel lehet ellensúlyozni a stressz káros
  • hatásait. a b6-vitamin-források közé tartozik a banán, a burgonya és a lazac.
  •     A dohányzás befolyásolja egyes létfontosságú vitaminok és ásvány anyagok felszívódását és beépülését. A dohányfüsttel bekerülő anyagok egy része ugyanis megköt egyes vitaminokat, főleg a C-vitamint.
  •     A vegán, illetve vegetáriánus táplálkozást folytatóknál fennáll a veszélye alapvető tápanyagok, így a B12-vitamin és a vas hiányának.

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink