Mi lehet közös a puffadásban, székrekedésben, hasmenésben, fejfájásban, bőrkiütésekben, hajhullásban és koncentrációzavarban? Mindnek lehet oka az ételintolerancia.

Tünetek szervi ok nélkül: az ételintolerancia

Ez a gyakori, a népesség 3040 százalékát érintő betegség szervi elváltozás nélkül okoz sokféle, nem ritkán az életet megkeserítő panaszt; puffadás, székelési gondok, gyomorfájdalom vagy épp hajhullás, pattanásos bőr, gyerekeknél koncentrációhiány, étvágytalanság is lehet a jele annak, ha valaki ételintoleranciában szenved.

Mi az ételintolerancia?

– Az ételintolerancia nem régóta létező fogalom a gasztroenterológiában – mondja dr. Takáts Alajos, a Magyar Preventív Gasztroenterológiai Társaság vezetőségi tagja. – Nem a betegség, hanem az összefoglalása, és a diagnózisa újdonság. Egyes ételek nem kívánt reakciókat váltanak ki az emésztőrendszerben, ellenanyagok termelődnek, amelyek valamilyen módon károsítják a bélfalat és a bélbolyhokat, aminek következtében olyan anyagok számára is átjárhatóvá válik a bél, amelyeknek nem kellene felszívódniuk, amire pedig szükség lenne, az nem tud beépülni. Ebből pedig mindenféle betegség alakulhat ki. Az ételallergiával ellentétben, amelynek a tünetei azonnal jelentkeznek, az ételintolerancia által kiváltott reakciók csak 12–48 óra múlva jelennek meg. Ráadásul sokszor nem is egyértelműek a jelek, nem könnyű megtalálni a kiváltó ételt. Ha ugyanis az ételfogyasztás után azonnal panaszunk van, könnyen kinyomozhatjuk, mi volt a hibás, de ha fél vagy akár két nappal később történik valami, azt nehéz visszavezetni, annál is inkább, mert valószínűleg többféle dolgot ettünk akkor, és valószínűleg utána is számos ételt fogyasztottunk már.

Az ételintolerancia kialakulása

– Nem ismerjük pontosan a mechanizmusát – mondja a gasztroenterológus szakorvos –, de genetikai tényezők valószínűleg komoly szerepet játszanak benne, és a modern életvitel, a sokféle anyaggal való találkozás is közrejátszhat. Az egyetemen még azt tanultam az egyik közismert ételintoleranciáról, a lisztérzékenységről, hogy általában gyerekkorban fordul elő, ma már tudjuk, hogy felnőtteknél is kezdődhet. Annyi biztosnak tűnik, hogy ha mindkét irányból örökölte valaki a hajlamot, erősebbek a tünetei. Ha csak az egyik ágról, lehet, hogy részlegesen fejlődik ki a betegség, ilyenkor még nehezebb kideríteni, mi okozza. Valószínűleg minden étel kiválthatja az ételintoleranciát, a Magyar Preventív Gasztroenterológiai Társaság (MAPPET) által készített, több száz hazai ételintolerancia vizsgálat alapján készített összefoglaló szerint a tejfehérje, a tojásfehérje és tojássárgája, egyes gabonafélék és olajos magvak okoznak a leggyakrabban emésztési vagy más jellegű panaszokat. Egyedi esetek is előfordulnak, például olyan fűszerek (fahéj) váltanak ki gyötrő gondokat, amelyeket sosem „gyanúsított volna” a páciens, vagy olyan étel, például tenger gyümölcsei: rák, kagyló, stb. is lehet bűnös, amelyet az illető sohasem evett.

Tünetek

– Leggyakoribbak a hasi panaszok: puffadás, székrekedés vagy hasmenés, diszkomfortérzés, fájdalom, de lehet, hogy a hízásnak vagy akár fogyásnak is ez az oka. Ezenkívül bőrtünetek, ekcéma, krónikusan fennálló kiütések hátterében is állhat ételintolerancia. Fejfájás, akár migrénes is, koncentráció- és figyelemzavar, álmatlanság oka is lehet. Hosszan fennálló, magyarázat nélküli tünetek esetén gondoljunk erre! – tanácsolja dr. Takáts Alajos.

 

A megszorító diéták csapdája

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink