Most még fontosabb a szervezet védekezőképességének erősítése, mint valaha – a jó hír az, hogy ebben a magyar szuperélelmiszerek is nagy segítségünkre lehetnek.

Válasszuk a hazait! Immunerősítő magyar szuperélelmiszerek

Az ügyesen tolt marketingüzenetnek köszönhetően a „superfoodokat” az egészséges étkezés alapételeiként tarthatnánk számon. A köztudatban ezek az élelmiszerek úgy élnek, mint tápanyagban gazdag alapanyagok, amelyek közül sok valamilyen messzi, egzotikus országból érkezik hozzánk. Jótékony hatásukat pedig semmi nem múlhatja felül – mondja ezt több reklámszakember. És jóval kevesebb dietetikus. Hiszen a magyar szuperélelmiszerek legalább annyira hasznosak és egészségesek, mint különleges külföldi társaik, sőt!

Mi az, hogy „superfood”?

A „szuperélelmiszer” nem egy tudományos terminológia. Inkább az élelmiszeripar egyik marketingeszköze, amit az elmúlt esztendőkben gyakran használtak arra, hogy bizonyos ételeket reklámozzanak. Igazából minden étel szuperétel, amely a kiemelkedő tápértéke, az ásványianyag- és vitamintartalma miatt előnyös hatással bír a szervezet működésére, valamint az egészségre. Egyébként 2007-ben az Európai Unió betiltotta a „superfood” kifejezés kereskedelmi és értékesítési célokra való használatát…

 

Magyar szuperélelmiszerek karnyújtásnyira

Szó sincs róla, hogy a fent említett külföldről származó, különleges élelmiszerek, mint például a goji bogyó, az avokádó vagy éppen a quinoa ne lennének egészségesek – dehogynem! Csak éppen az nem igaz, hogy nincs közelebbről beszerezhető alternatívájuk. Megannyi, hazánkban fellelhető élelmiszer nemcsak, hogy felveszi a versenyt ezekkel a távolról utaztatott alapanyagokkal, de olykor le is „győzik” azokat. És persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogyha hazait választunk, nem csak az itthoni termelőket segítjük, de a környezetet is védjük. Vírus idején pedig kifejezetten jó, ha egy alapanyag nem kerülte meg a Földet, mielőtt megérkezett hozzánk… A Felelős Gasztrohős és a Táptudás blog kampányban hívja fel a figyelmet a magyar szuperélelmiszerek fogyasztásának fontosságára.

Kiütéssel győz a csipkebogyó!

Nem tudjuk eleget ismételni, mennyire fontos, hogy szervezetünket ellássuk kellő mennyiségű ómega-3 zsírsavval (az állati eredetű a DHA és az EPA, a növényi pedig az alfa-linolénsav). Ezt azonban nem csak úgy tehetjük meg, hogy lazacot eszünk kétnaponta. Egy 12-15 dkg-s ponty- vagy harcsafilében megtalálható egy átlagos felnőtt számára szükséges napi ómega-3 adag.

– Fontos a növényi eredetű alfa-linolénsav pótlása is, ehhez azonban nem feltétlenül chia mag szükséges, tökéletesen fedezi a szükségletünket a lenmag és a dió – hívja fel a figyelmet Papp Andrea Ibolya gasztrobiológus, a Táptudás blog szerzője.

Vagy nézzük a goji bogyót, ami kimagasló C-vitamin tartalmát rengetegen dicsérik: 100 grammjában 19 mg C-vitamin található, míg ugyanekkora mennyiségű csipkebogyónak 426 mg a C-vitamin-tartalma!

D-vitaminra is szükségünk van, de nem kell ehhez méregdrága kesudiót vásárolni, ami 100 grammjában 1 mg található meg ebből a fontos vitaminból. A napraforgómag 100 grammjában 33 mg D-vitamin található meg!

 

Tavaszi immunerősítők

Igaz, most még kevés a szezonális gyümölcs, zöldség, de ez nem jelenti azt, hogy hazai immunerősítők, azaz magyar szuperélelmiszerek nélkül maradtunk.

Vegyük például a hagymaféléket! A bennük lévő szerves kénvegyületeket, különösen az allicint szokták immunerősítőnek, vírus ellenes hatásúnak tartani, továbbá gazdagok fruktánokban és galakto-oligoszacharidokban, melyek táplálják a bélflórát. Köztudott, hogy az egészséges bélflóra elengedhetetlen az erős immunrendszerhez. Mivel több hőérzékeny hasznos vegyület is van a hagymafélékben, célszerű őket nyersen is fogyasztani.

– Viszont egy esetleges gyógyszeres kezelést nem váltanak ki, még a hagymakivonatok és -porok sem! – hívja fel a figyelmet a gasztrobiológus.

A torma – a „magyar gyömbér” – hatékonyan tisztítja a légutakat, a spenót pedig, amit már március végén is kapni frissen, tele van béta-karotinnal, C-vitaminnal, folsavval, magnéziummal, kalciummal és vassal. És persze rostban igen gazdag.

– Ne feledkezzünk meg a C-vitaminról sem, amiben gazdag a csipkebogyó és a káposztafélék, de még a burgonya és a gesztenye is – emlékeztet Pap Andrea Ibolya.

 

Infografikák: Kőfaragó Anna

 

EZEK IS ÉRDEKELHETIK:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink