Ne hasaljon el! Vágjon bele tudatosan, lépésről lépésre a fogyókúrába!

Végre kiderült, mitől lesz igazán eredményes a diétád

Amint megszületik az elhatározás, miszerint le akarsz adni néhány kilót, máris felütik fejüket a kétségek, előjönnek a kifogások. A sikeres diétához elsősorban elszántság kell, ám ennek birtokában is akadhatnak buktatók.

1. lépés: Reális célkitűzés

Egy diéta csak akkor lehet igazán eredményes, ha reális célokat tűzöl ki magad elé és valóban lépésenként haladsz. Hiába van rajtad 10-20 vagy akár még több kiló súlyfelesleg, ne úgy kezdd a diétát, hogy „leadok 20 kilót”. Ez csak megrémiszti az embert, és azt az üzenetet küldi az agynak, hogy nagyon hosszú ideig kell éheznie. Ha azonban úgy vágsz bele egy kúrába, hogy „első lépésként leadok 5 kilót”, az idegrendszer és a szervezet másképp reagál. Ekkora súlyvesztés kitűzésénél látszik a fény az alagút végén.

2. lépés: Ne legyél mérlegfüggő

Ne az legyen reggelente az első dolgod, hogy felpattansz a mérlegre. Egy ésszerű, stabil fogyókúrás programnak időre van szüksége, hogy jól mérhető hatással legyen a súlyra. Lelkileg is nehéz azzal szembesülni, hogy hiába változtatsz az étrenden és életmódon, a mérleg nyelve mégsem mozdul elég nagyot. Válassz ki inkább egy régi ruhadarabot, amely egykor jó volt. Időnként próbáld fel és figyeld a változásokat. Az eredmények sokszor sokkal jobban mérhetők centikben, vagy ha úgy tetszik, „cipzárnyi távlatokban”.

3. lépés: Új kezdet, új ruhatár

Szeretnél lemenni az edzőterembe vagy kipróbálnád a spinninget, de edzőfelszerelésként csak egy kinyúlt nadrágot és néhány túlméretezett pólót tudsz összepakolni? Mielőtt megvennéd a bérletet, tegyél szert egy új edzőnadrágra, egy jó sportmelltartóra és néhány kényelmes, sportos trikóra. Az új, csinos ruhák magabiztosságot adnak majd, jobban fogod érezni magad a bőrödben, ezáltal a lelkesedésed is nőhet a mozgás iránt. Ráadásul, ha már beruháztál egy komplett tornaszettre, már csak nem hagyhatsz fel az edzésekkel, nem igaz?

4. lépés: Reggelizz!

Sokan hajlamosak a reggelit letudni egy kávéval, teával, és csak napközben kapnak be pár falatot. Ez azonban nem a legjobb módja a fogyásnak. Sokkal jobb, ha reggel tíz perccel korábban kelsz és elfogyasztasz egy egészséges reggelit, amely biztosítja szervezeted számára az energiát a napi feladataidhoz. Így napközben már beéred egy könnyű, egészséges nassal is.

5. lépés: Ne mondj le a kedvenceidről

Vannak emberek, akik képtelenek élni egy bizonyos étel vagy ételtípus nélkül. Van, akinek a mindennapi csoki az éltető eleme, van, aki a kenyérről nem képes lemondani, s olyan is van, aki sósmogyoró-függő. Aki ennyire függ egy ételféleségtől, az szinte képtelen teljesen kiiktatni az életéből. Ilyenkor egyszerűen csak korlátozni kell ennek a bizonyos dolognak a fogyasztását. Mennyiségben és a fogyasztás gyakoriságában egyaránt.

6. lépés: Kezdd hétfőn!

Tanulmányokkal igazolható, hogy a hétfőn elkezdett diéták a legsikeresebbek. A hétfői nap, a hét eleje egyben egy új kezdetet is jelképez. Ezért kezdd a fogyókúrát kipihenten, felfrissülten, hétfőn. És ne feledd: egy évben 52 hétfővel számolhatunk, ez tehát 52 újabb esélyt jelent arra az esetre, ha a leadott kilók visszacsúsznának vagy ha több napon át tartó bűnbe esnél.

7. lépés: Állíts be kalóriaradart!

Először is, legyél tisztában azzal, mennyi a napi szükséges kalóriamennyisége és mennyire van szükséged a fogyáshoz. A kapott értéket oszd el három nagyobb és két kisebb étkezésre, valamint, ha lehet, hagyj magadnak 100-200 kalóriányi, vagyis pontosan egy nassnyi kalóriát vészhelyzetre. Ha a saját ízlésednek megfelelően azt is meghatározod, hogy mi fér bele a kikalkulált mennyiségbe, egy idő után az étkezések és a számolgatások egyszerű rutinná válnak.

8. lépés: Határozd meg a személyes porciókontrollt!

Ehhez semmilyen mérőeszközre nem lesz szükséged, elegendő a kezedre pillantani. A tenyerednek a felülete megegyezik az alkalmanként elfogyasztandó szeletnyi hússal, az ökölbe szorított kéz megegyezik egy adag rizzsel, kétökölnyi mennyiség jelenti az egyadagnyi zöldség javasolt mennyiségét, míg a hüvelykujj csúcsa a naponta megengedett mennyiségű olaj, vaj vagy margarin, esetleg majonéz mennyiségét adja.

9. lépés: Vezess étkezési naplót!

Hiába a kalória- és a porciókontroll, étkezési napló segítségével tudod a leghatékonyabban ellenőrizni, mit és mennyit evettél. Fontos azonban, hogy ne csalj! Gondolj végig minden egyes elfogyasztott falatot, írd fel azt is, ha megetted a gyerek maradék perecét vagy elcsórtad a megmaradt kiflicsücsköt. Az ételekhez kalóriát is rendelhetsz, így rögtön láthatod, min kell változtatni.

10. lépés: Tűzz ki apró célokat!

Minden napra tűzz ki egy apró, elérhető célt. Például azt, hogy egy adag zöldséggel többet eszel, vagy azt, hogy a reggelit egy fél grépfrúttal kezded. Tarthatsz hetente egyszer vegetáriánus napot, amikor tehermentesíted a szervezetet a húsfogyasztástól, vagy hetente egyszer délig csak gyümölcsöt eszel. Vágj neki úgy, hogy ezek egyszeri alkalmak, megvalósításuk nem ütközhet akadályba. Ezek az apró sikerek erőt és lendületet adnak, növelik a magabiztosságot és a kitartást. Egy idő után pedig rutinná is válhatnak.

Aki erősen függ valamilyen ételféleségtől, korlátoznia kell annak fogyasztását mennyiségben és gyakoriságban egyaránt.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink