Természetesen mindannyian törekszünk arra, hogy helyesen étkezzünk – amennyire lehet –, de még a kiegyensúlyozott étrendbe is csúszhat hiba. Például, ha vitaminhiány lép fel a szervezetben. Íme, három tápanyag, amely semmiképpen ne hiányozzon a hétköznapjainkból.

Vitaminhiány ellen

B-vitamin

FELLENDÍTI AZ AGYMŰKÖDÉST ÉS VÉDI A SZÍVET

A B-vitaminok közül a B12-vitamin és a folsav a legismertebb. A folsavat legtöbbször a terhes nőknek ajánlják, holott mindannyiunknak nagy szüksége van rá. Vízben oldódó vitaminként a szervezet nagy mennyiségben nem tudja tárolni, a felesleg a vizelettel távozik a szervezetből. A javasolt mennyiség naponta 300 mikrogramm (serdülők és várandós nők esetében ez 4-500 mikrogramm). A folsav részt vesz a vérképzésben, az aminosav- és nukleinsav-anyagcserében. A B1-vitamin a „szellem” vitaminja, optimalizálja az agyi funkciókat, pozitívan hat a tanulási képességekre, fontos a szívizmok megfelelő működéséhez. A B12-vitamin a vörösvérsejtek képzésében játszik fontos szerepet.

HONNAN JUTHATUNK HOZZÁ? Legjobb forrás a tojás, a sajt, a hal, a tej, a vörös hús, a joghurt. Folsavhoz juthat a szervezet spenótból, spárgából, kelbimbóból, babfélékből és különböző gabonafélékből.

HOGYAN TURBÓZZUK FEL?

Smoothie: Turmixoljunk össze bébispenótot, egy kisebb banánt, mandulatejet, kevés mandulavajat, csicseriborsólisztet és őrölt fahéjat.
Saláta: Tépjünk kisebb darabokra egy-két maréknyi római salátát, pakoljunk rá avokádókrémet, szórjunk rá kevés fekete babot, grillezett garnélát.
Leves: Aprítsunk fel egy kisebb fej vöröshagymát, egy gerezd fokhagymát, kevés olajon pirítsuk üvegesre, majd öntsük fel két csésze zöldségalaplével. Hagyjuk felforrni, majd vegyük le a lángot, öntsünk bele egy csésze főtt lencsét, egy csésze friss spenótot. Időnként keverjük meg, főzzük addig, míg a spenót megpuhul. Kevés joghurttal tálaljuk.

D-vitamin

A NAP VITAMINJA A CSONTOK ÉS AZ IMMUNRENDSZER EGÉSZSÉGÉÉRT

A tudósok még ma is vitatkoznak azon, hogy pontosan mennyi D-vitaminra van szüksége a szervezetünknek. Az azonban bizonyos, hogy az egészséges szervezethez elengedhetetlen ez a napfényből is nyerhető vitamin. Fontos, hiszen segíti a kalcium felszívódását, vagyis közreműködik a csontok erősítésében. Erősíti az immunrendszert, segít megelőzni az autoimmun betegségek kialakulását.

HONNAN JUTHATUNK HOZZÁ? Már akár napi félórányi napon tartózkodás is sokat segíthet a megfelelő D-vitamin-bevitelben. A téli időszakban jó hír, hogy a napfényen kívül több élelmiszerből is nyerhet a szervezetünk D-vitamint. Tojássárgája, olajos halak, mint például a szardínia, narancslé, különböző tejtermékek tartalmazzák.

D-VITAMINBAN GAZDAG NAP

Reggelire: Rántotta két tojásból, shiitake gombából és fél vöröshagymából
Ebédre: Hummusz összekeverve egy tonhalkonzervvel, spenóttal, reszelt répával
Vacsorára: Sütőtök pépesítve, szardíniával

Magnézium

NYUGTATÓ, FÁJDALOMCSILLAPÍTÓ ÁSVÁNYI ANYAG

Bár tisztában vagyunk, mennyire fontos ásványi anyag, kutatások szerint a társadalom nagy része magnéziumhiányos. Ha étrend-kiegészítőként, pirula formájában fogyasztjuk, együk este, hiszen segít az elalvásban, de nagyon hatékony stresszes időszakban is, hiszen nyugtató hatású. Sportolók számára kiemelten fontos, hogy minél több magnéziumot fogyasszanak, hiszen így elkerülhetik a görcsöket, illetve segíthetik a gyorsabb izomregenerációt. De fájdalomcsillapítóként is kiváló: migrénes fejfájással küzdők szedjék minél gyakrabban, fogyasszanak magnéziumban gazdag ételeket.

HONNAN JUTHATUNK HOZZÁ? A magas rosttartalmú ételekből: zöldségekből vagy barna rizsből. Fontos, hogy az étrendünk jó zsírokat tartalmazzon, együnk minél több dió- és magfélét, amelyek mindegyike remek magnéziumforrás.

Ezek is érdekelhetnek

Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.
Kis tettek nagy célokért
A fenntarthatóság, az értékállóság, a tudatosság és újrahasznosítás már nem egy megfoghatatlan, távoli fogalomcsoport, amelyet egyénenként képtelenség lenne értelmezni, beépíteni az életünkbe. Éppen ezért mielőbb a mindennapok megszokott részévé kell tennünk annak érdekében, hogy kedvező változást érhessünk el, és egy élhetőbb világot hagyjunk a gyermekeinkre, unokáinkra.
Villámgyors és egészséges: diétás süti air fryerben percek alatt
Ha imádod az édességeket, de szeretnél egészségesebb alternatívákat kipróbálni, akkor az air fryer a legjobb barátod lehet a konyhában!

Ajánlataink