Az étkezések megreformálása kapcsán gyakran felvetődik a kérdés: lehet-e energiát nyerni a zöldségekből? A kérdés több oldalról közelíthető meg. Természetesen energiát mindenből lehet nyerni, így zöldségekből is. Ha pusztán a kalóriatartalmat nézzük, összeállítható olyan zöldségmenü, amely elegendő energiát biztosít. A második kérdés, ami a sportolókat sokkal jobban izgatja, hogy biztosítható-e zöldségekkel a megfelelő fehérjebevitel. Ezen túl azt is meg kell vizsgálni, hogy egyes zöldségek milyen hatással vannak sejtjeink működésére, anyagcsere-folyamatainkra. Érdemes a zöldségek mellett a magvakról és a csírákról is szót ejteni.

Zöldségekből nyert energia

A kalória fogalma

Kezdjük a kalória kérdésével. A kalória nem étkezési, hanem fizikai fogalom. Azt mutatja meg, hogy mekkora energia szabadul fel az adott anyag elégetésekor. Ha a kezében tartott magazinra gondol, annak is van kalóriatartalma, mégsem fogja energiával ellátni, ha megeszi. Természetesen nem bagatellizálni akarom a dolgot, pusztán arra szeretnék rávilágítani, hogy nem lehet az értékes táplálékokat csak e felől a durva égési energiafogalom felől megközelíteni. A magas kalóriatartalmú ételek sokszor „leszívják” az energiánkat. Amit megeszünk, azt meg kell emésztenünk, az emésztés pedig energiát von el a szervezetünktől.

A táplálékok tartalmaznak emészthetetlen elemeket is, amelyek egyáltalán nem energiahordozók, viszont javítják emésztési folyamatainkat. A zöldségek ebből a szempontból kiemelkedő szereppel bírnak, hiszen magas rosttartalmuk javítja az emésztési folyamatokat. Ezen túl a tápanyag-felszívódást egyenletessé teszik, ami a stabil és nem ingadozó energia alapfeltétele. Végül fontos róluk megjegyezni, hogy értékes enzimeket tartalmaznak, melyek megkönnyítik a megemésztésüket.

Energia mindenben

A három alapvető táplálékcsoport a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok csoportja. A zsírok kétszer annyi energiát biztosítanak, mint a szénhidrátok és a fehérjék. A zöldségek főként komplex szénhidrátokat és fehérjéket tartalmaznak. A gyökérzöldségek komplex szénhidrátokat tartalmaznak nagyobb mennyiségben (pl. a burgonya, a sárgarépa vagy a még értékesebb édesburgonya), míg a zöld leveles zöldségeknek a komplex szénhidrátok mellett igen magas a fehérjetartalmuk is.

A komplex szénhidrátok olyan összetett vegyületek, melyek végül egyszerű cukrokra bomlanak le, de a lebomlási folyamat elhúzódó, nem úgy, mint amikor magas cukortartalmú ételeket, italokat fogyasztunk. Így képesek hosszan tartó energiát biztosítani. E mellett magas C-vitamin- és béta-karotin-tartalmuk tovább javítja energianövelő képességüket. A C-vitamin hiányának egyik tünete egyébként a krónikus fáradtság.

Fehérjeforrások

Viszonylag magas fehérjetartalmú tápanyagforrás a zöldségek közül a spenót, a spárga és a brokkoli, a hüvelyesek (lencse, borsó, bab, mungóbabcsíra, szója), az összes növényi csíra, a quinoa, a köles, a zab és a barna rizs. Az olajos magvak energiatartalma növényi zsiradékaik miatt magasabb, de fehérjeforrásként is fontosak. A zöld leveles zöldségeknek magasabb a víztartalmuk, ezért a tömegükre vonatkoztatott tápanyagértékek kicsit félrevezetőek. Bár relatív kalóriatartalmuk alacsony, rengeteg értékes antioxidánst és növényi zsíranyagot tartalmaznak, melyek védenek az intenzív izommunka során termelődő reakcióképes anyagcseretermékek káros hatásaitól. A spenótot külön érdemes megemlíteni magas vas- és klorofilltartalma miatt, melyek nélkülözhetetlenek a hemoglobin termeléséhez, ami pedig a megfelelő oxigénszállító képességhez szükséges. A teljes kiőrlésű gabonák az energián túl megfelelő B-vitamin-ellátást is biztosítanak. Közülük a barna rizst mangántartalma miatt kell kiemelni, ami nélkülözhetetlen nyomelem mind a fehérjékből, mind a szénhidrátokból történő energianyeréshez.

MOTIVÁCIÓS NAPTÁR: 30 NAP A TÖBB ZÖLDSÉGÉRT ÉS GYÜMÖLCSÉRT

A JÖVŐ 50 ÉLELMISZERE: A KAKTUSZTÓL A GYÖKÉRZÖLDSÉGEKIG

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink