Az étkezések megreformálása kapcsán gyakran felvetődik a kérdés: lehet-e energiát nyerni a zöldségekből? A kérdés több oldalról közelíthető meg. Természetesen energiát mindenből lehet nyerni, így zöldségekből is. Ha pusztán a kalóriatartalmat nézzük, összeállítható olyan zöldségmenü, amely elegendő energiát biztosít. A második kérdés, ami a sportolókat sokkal jobban izgatja, hogy biztosítható-e zöldségekkel a megfelelő fehérjebevitel. Ezen túl azt is meg kell vizsgálni, hogy egyes zöldségek milyen hatással vannak sejtjeink működésére, anyagcsere-folyamatainkra. Érdemes a zöldségek mellett a magvakról és a csírákról is szót ejteni.

Zöldségekből nyert energia

A kalória fogalma

Kezdjük a kalória kérdésével. A kalória nem étkezési, hanem fizikai fogalom. Azt mutatja meg, hogy mekkora energia szabadul fel az adott anyag elégetésekor. Ha a kezében tartott magazinra gondol, annak is van kalóriatartalma, mégsem fogja energiával ellátni, ha megeszi. Természetesen nem bagatellizálni akarom a dolgot, pusztán arra szeretnék rávilágítani, hogy nem lehet az értékes táplálékokat csak e felől a durva égési energiafogalom felől megközelíteni. A magas kalóriatartalmú ételek sokszor „leszívják” az energiánkat. Amit megeszünk, azt meg kell emésztenünk, az emésztés pedig energiát von el a szervezetünktől.

A táplálékok tartalmaznak emészthetetlen elemeket is, amelyek egyáltalán nem energiahordozók, viszont javítják emésztési folyamatainkat. A zöldségek ebből a szempontból kiemelkedő szereppel bírnak, hiszen magas rosttartalmuk javítja az emésztési folyamatokat. Ezen túl a tápanyag-felszívódást egyenletessé teszik, ami a stabil és nem ingadozó energia alapfeltétele. Végül fontos róluk megjegyezni, hogy értékes enzimeket tartalmaznak, melyek megkönnyítik a megemésztésüket.

Energia mindenben

A három alapvető táplálékcsoport a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok csoportja. A zsírok kétszer annyi energiát biztosítanak, mint a szénhidrátok és a fehérjék. A zöldségek főként komplex szénhidrátokat és fehérjéket tartalmaznak. A gyökérzöldségek komplex szénhidrátokat tartalmaznak nagyobb mennyiségben (pl. a burgonya, a sárgarépa vagy a még értékesebb édesburgonya), míg a zöld leveles zöldségeknek a komplex szénhidrátok mellett igen magas a fehérjetartalmuk is.

A komplex szénhidrátok olyan összetett vegyületek, melyek végül egyszerű cukrokra bomlanak le, de a lebomlási folyamat elhúzódó, nem úgy, mint amikor magas cukortartalmú ételeket, italokat fogyasztunk. Így képesek hosszan tartó energiát biztosítani. E mellett magas C-vitamin- és béta-karotin-tartalmuk tovább javítja energianövelő képességüket. A C-vitamin hiányának egyik tünete egyébként a krónikus fáradtság.

Fehérjeforrások

Viszonylag magas fehérjetartalmú tápanyagforrás a zöldségek közül a spenót, a spárga és a brokkoli, a hüvelyesek (lencse, borsó, bab, mungóbabcsíra, szója), az összes növényi csíra, a quinoa, a köles, a zab és a barna rizs. Az olajos magvak energiatartalma növényi zsiradékaik miatt magasabb, de fehérjeforrásként is fontosak. A zöld leveles zöldségeknek magasabb a víztartalmuk, ezért a tömegükre vonatkoztatott tápanyagértékek kicsit félrevezetőek. Bár relatív kalóriatartalmuk alacsony, rengeteg értékes antioxidánst és növényi zsíranyagot tartalmaznak, melyek védenek az intenzív izommunka során termelődő reakcióképes anyagcseretermékek káros hatásaitól. A spenótot külön érdemes megemlíteni magas vas- és klorofilltartalma miatt, melyek nélkülözhetetlenek a hemoglobin termeléséhez, ami pedig a megfelelő oxigénszállító képességhez szükséges. A teljes kiőrlésű gabonák az energián túl megfelelő B-vitamin-ellátást is biztosítanak. Közülük a barna rizst mangántartalma miatt kell kiemelni, ami nélkülözhetetlen nyomelem mind a fehérjékből, mind a szénhidrátokból történő energianyeréshez.

MOTIVÁCIÓS NAPTÁR: 30 NAP A TÖBB ZÖLDSÉGÉRT ÉS GYÜMÖLCSÉRT

A JÖVŐ 50 ÉLELMISZERE: A KAKTUSZTÓL A GYÖKÉRZÖLDSÉGEKIG

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink