1. Sok vizet, de kortyokban!
Sokkal jobb, ha kortyokban fogyasztja el a napi folyadékmennyiséget, mint 2-3 deciliterenként, egyszerre lehúzva. Kortyokban a folyadék átöblögeti, átmossa a szervezetét, míg nagyobb adagban csökkenti az emésztőrendszer működését. A legjobb, ha az étkezések előtt, és fél órával utánuk fogyaszt folyadékot, nem evés közben.
2. Étkezés nyugodtan
Soha ne egyen, amikor ideges, nyűgös vagy éppen egy veszekedés után van a kedvesével. Egyrészt rossz lesz az emésztése, másrészt – ha hajlamos a stresszes evésre – sokkal többet fog fogyasztani, mint amennyit normális esetben. Várja meg, amíg lenyugszanak a kedélyek, és csak utána üljön le enni. Jobb lesz az emésztése, és nem fenyegeti a túlevés veszélye.
3. Változatos táplálkozás
Mindenkinek megvannak a jól bevált, kedvenc élelmiszerei, de itt is érvényes a mondás: jóból is megárt a sok. Ha túl sűrűn fogyasztjuk ugyanazt az ételt, az ételintoleranciához, allergiához vagy ételérzékenységhez vezethet. Ugyanabból az ételből ne fogyasszunk mindennap, legfeljebb négynaponta kerüljön az asztalra.
4. A szervezet sosem hazudik!
Ha valamit nagyon megkívánunk, ízt, illatot, bármit, csak rajta, fogyasszuk, élvezzük bátran! Előfordulhat, hogy azért vagyunk annyira kívánósak, mert a szervezetünknek szüksége van egy adott tápanyagra, amely a kívánt ételben megtalálható. Nem feltétlenül csokitortára vagy kekszre gondolunk, inkább fűszerekre, zöldségekre. Nyitott szemmel és lélekkel bolyongjunk az áruházak zöldség-gyümölcs részlegén!
5. A legfontosabb étkezés: a reggeli
A gyomor energiaszintje reggel a legmagasabb, emésztőnedveink ilyenkor a legaktívabbak. Reggeli nélkül a gyomor teljesítőképessége folyamatosan romlik, így reggel egyen valami egészségeset és táplálót. Müzli, zabpehely, friss gyümölcs a legideálisabb.
6. Méregtelenítsen!
Egyen minél több káposztát, brokkolit, kelbimbót és karfiolt. Ezek az úgynevezett keresztes virágú zöldségek segítik a szervezet méregtelenítését.
7. Aludjon!
A máj és az epehólyag éjjel 11 és hajnali 2 között dolgozik, vagyis ekkor méregtelenít. Feküdjünk le 11 óra előtt, hogy segítsük ezt a természetes folyamatot. Ha időben ágyba bújunk, szervezetünk nem válik nehézkessé és túlterheltté.
8. Radírozzon!
Méghozzá hetente egyszer, tetőtől talpig, száraz kefével. Ez nem csak a bőrnek, hanem a szervezetnek is jót tesz, ugyanis serkenti a nyirokáramlást.
9. Enzimbomba
Kevesen tudják, hogy az enzimek azért fontosak, mert ezek a tápanyag-felszívódás legfontosabb elemei. A magvak – akár olajosak, akár nem – tele vannak enzimekkel, ezért akár napi rendszerességgel fogyasszunk natúrmagvakat. Így nehezebben rakódnak le a beleken káros anyagok.
10. Hideg, meleg? Langyos!
Az ételek hőmérséklete jobban befolyásolja a szervezet működését, mint gondolnánk. A túl meleg ételek roncsolják a nyálkahártyát, a gyomorfalat, és az ízlelőbimbóknak sem tesznek jót. A túl hideg italok pedig egyszerűen gyengítik a szervezetet. A legideálisabb a szobahőmérsékleten fogyasztott étel és ital.
BMI-től a célpulzusig – 5 számítási módszer életmódváltáshoz