Miért van szükség erősítésre és nyújtásra?
A testünkön találhatóak olyan izomcsoportok, amelyek természetüknél fogva feszesek, mivel folyamatosan igénybe vannak véve. Ilyenek például a comb izmai, amelyek állandó terhelésnek vannak kitéve. Ezeknél az izmoknál nagyon fontos, hogy nyújtsuk őket, ha nem akarunk túlságosan merevvé és rugalmatlanná válni. Ezzel szemben a hasfalban található izmok fázisosak, vagyis gyengülésre hajlamosak, hiszen keveset használjuk őket a mindennapi rutinfeladataink során. Ezért folyamatosan erősíteni kell őket, hogy feszesek maradjanak. Tehát ahhoz, hogy optimálisan feszes, tónusos alakunk legyen, a gyengülésre hajlamos izomzatot erősíteni kell, a túlzottan igénybe vett izmokat pedig nyújtani.
Tévhitek a szálkásításról
A tévhit: HA VALAKI TÚL KEVESET ESZIK, AKKOR LE FOG FOGYNI.
A tény: A túl kevés étel pont az ellenkező hatást váltja ki: a szervezet „megijed”, és raktározni kezd.
A tévhit: ESTE HAT UTÁN MÁR NEM SZABAD ENNI.
A tény: Ez is olyan tévhit, amit rengetegszer hallunk, pedig a helyes magatartás az, ha csak a lefekvés előtt 2-3 órával nem fogyasztunk ételt. Tehát, ha valaki este tizenegy órakor fog lefeküdni, akkor nyolc órára még időzíthet egy utolsó étkezést, de az lehetőleg könnyen emészthető ételt tartalmazzon, például egy kis párolt zöldséget csirkével vagy hallal.
A tévhit: HA MEGFELELŐEN EDZ AZ EMBER, AKKOR TULAJDONKÉPPEN MINDEGY, HOGY MIT ESZIK.
A tény: A kutatások azt igazolják, hogy kb. 70 százalékban az étkezés dönti el az edzés sikerességét. Ha szálkásítani akarunk, akkor pedig különösen gondosan kell figyelni az étkezésre, ami egyáltalán nem könnyű feladat.
A tévhit: HA EGY EDZÉS BEVÁLT, NEM KELL VÁLTOZTATNI RAJTA.
A tény: A mindennapokban is nehezen tudunk kiszállni a komfortzónánkból, és ez igaz az edzésre is. De ha ugyanazt a mozgásformát vagy gyakorlatsort végezzük éveken át, nem leszünk sikeresek. Ugyanis a testünk kiválóan képes adaptálni, vagyis könnyen hozzászokik a különböző ingerekhez. Ezért célszerű hathetente változtatni az edzésterven, vagy a megszokott órát valamilyen más mozgásformával kombinálni, helyettesíteni. A fejlődéshez ugyanis a szervezetnek szüksége van a folyamatos és változatos terhelésre.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Vesse papírra a céljait! Hogyan segít az edzésben a motivációs lista?
- Ha fogyni szeretne, nem elég csak kardiózni!
- 5+1 fitneszmítosz, aminek ne dőljön be, ha fejlődni akar!
- Hogyan kezdjük a testépítést?