Használjuk a testünket!
A kissé elcsépelt funkcionális szó annyit jelent: működő. A funkcionális, vagy más néven saját testsúlyos edzés ugyanis működővé, minket szolgálóvá teszi a testünket, arra használ hatjuk, amire „ki van találva”, célszerű ugyanis, ha arra „gyúrunk”, amit az életünkben csinálunk. A funkcionális edzés észrevétlenül könnyebbé tesz mindent, például egy idő után nem fog fájni a hátunk, ha a fejünket a kádba hajtva mossuk meg a hajunkat. Az anyukák megtanulhatják helyes technikával felemelni a gyereket, nem lesz gerincsérvük.
A funkcionális edzés jótékony hatásai
A saját testsúlyos tréning előkészíti a szervezetünket, az izomzatunkat a mindennapi igénybevételre. Olyan, természetes mozdulatokból álló gyakorlatsor, amelynek köszönhetően hatékonyabban tudjuk végezni a hétköznapi feladatokat.
Arányosak, kidolgozottak, egészségesek, szálkásak leszünk, mivel csak a saját testünket használjuk, mindenünk egyformán fog erősödni. A legfőbb előnye, hogy kíméli és fokozatosan megerősíti az inakat és az ízületeket, csökkenti a fájdalmat. Sok guggolás, kitörés, támaszgyakorlat van benne, ami az ízületi csatlakozási pontoknál erősít. Nagyon jó vázizomzati edzés is, nem sérülékeny, felszíni izomzatot eredményez, hanem a csontokra tapadó izomzatot erősíti meg. A saját testsúlyos gyakorlatok több izomcsoportot is igénybe vesznek, bevonják a munkába és stabilizálják a törzs izmait, és ezzel a központi idegrendszert is stimulálják.
Odafigyelve a technikára
Fontos része az is, hogy örömmel végezzük és szellemileg is terheljük magunkat. Komplex edzésprogramot lehet összeállítani olyan gyakorlatokból, amelyekhez nincs szükség speciális felszerelésre, így a funkcionális edzés bárhol végezhető. Az izmok nem tesznek különbséget a súlyzók és a saját testsúly között, csak a terhelést és annak időtartamát érzékelik. Ennél az edzésmódszernél a technika fontosabb, mint az ismétlések száma. Mindaddig, amíg elég kihívást jelent egy gyakorlat, használható az erő növelésére.
Egyszerű eszközök
A funkcionális edzéshez sokféle eszköz használható, az a fontos, hogy ezek engedjenek szabadon mozogni, ne legyenek kötöttek – mint a súlyzós gépek –, hogy teljes mozgásterjedelemben és az egész testre kiterjesztve végezhessük a gyakorlatokat. A leggyakoribb eszközei például a kettlebell, a coreboard, a medicinlabda, a kézi súlyzó, a TRX, a buzogány, a gumiszalag, a kötél, a bosu stb..
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- 3 kettlebell alapgyakorlat
- 6 erősítő plank gyakorlat, amit imádni fog
- Pörgessük, forgassuk, emeljük: retró sporteszközök
- Terítéken a fekvőtámasz világrekord