Az egyik legősibb mozgásforma. Az a fajta sport, amit szinte észre sem veszünk, miközben műveljük, bármikor bárki számára elérhető, nem kell hozzá semmi, csak egy pár jó lábbeli. A gyaloglás egyszerre serkenti a kreativitást és a zsírégetést.

Mozgás, egészségmegőrzés, fogyás – ezért érdemes minden nap gyalogolni!

Bárki, bárhol, bármikor

A futással ellentétben sétálni bárki elkezdhet, nem akadály a túlsúly. Sőt akik jó pár kilónyi súlyfelesleggel küzdenek, semmiképpen ne futással kezdjenek! A gyaloglás kíméli az ízületeket, kisebb eséllyel sérülünk.

gyaloglás, séta

Fotó: Shutterstock

Persze gyaloglás előtt – főleg, ha intenzív sétára indulunk – érdemes kicsit bemelegíteni. Ez nem jelent semmi extrát, csak végezzünk pár boka- és térdkörzést, és lassabb tempóban induljunk útnak, hagyjuk, hogy szép lassan emelkedjen a pulzusunk. Hogy mikor és mennyit sétálunk, egyénfüggő. Ugyanúgy hatékony, ha reggeli és munka előtt teszünk egy félórás kört a környéken, mintha este tennénk. A lényeg, hogy pár falatot mindenképpen együnk indulás előtt, és igyunk, igyunk, igyunk! Főleg, ha reggel indulunk sétálni.

 

A séta előnyei

A rendszeres gyaloglással jelentős mennyiségű kalóriát égetünk el, erősítjük az izomzatunkat, javítotjuk az állóképességünket, növeljük a tüdőkapacitásunkat, teszünk a visszerek, de még a depresszió kialakulása ellen is. Mindössze napi legalább 30 perc sétával!

 

Segít megoldást találni a problémákra

A mozgás hatására felgyorsul a szívverés, nő a pulzus, beindul a zsírégetés. A vérkeringés felpörgetésével több oxigén jut a véráramba, a szerveinkbe, természetesen az agyunkba is. Ennek köszönhetően javul a kreativitásunk, könnyebben koncentrálunk, javítjuk a memóriánkat. Kutatások bizonyítják, hogy séta közben sokkal hatékonyabb a problémamegoldás (nem véletlen a természetes, már-már önkéntelen reakció, hogy fel-alá járkálunk, mikor valami problémára megoldást keresünk).

A séta pozitív hatásait azonnal élvezhetjük, de hosszú távon is eredményes: azoknál, akik hetente ötször legalább fél-fél órát sétálnak, kisebb eséllyel alakul ki demencia, Alzheimer-kór.

 

Mi történik a szervezetben gyaloglás közben?

Az első 5-6 percben:

Felgyorsul a szívverés, percenként körülbelül 70-ről 100-ra emelkedik. Bemelegednek az izmok. A szervezet percenként 20 kJ-t éget – pihenő állapotban összesen körülbelül 4-et.

A következő 6 percben:

A szívverés tovább gyorsul, már 140/percnél tartunk, még többet éget a szervezet, 24 kJ-t percenként. Az erek kitágulnak, több oxigén jut a vérerekbe, és az oxigéndús vér a szerveinkbe és az izmokba áramlik.

12-30 perc között:

A kitágult ereknek köszönhetően a testünk egyre jobban felmelegszik, elkezdünk izzadni.

31-45 perc között:

A szervezet elkezd fáradni, energiát pedig a zsírraktárakból szerez: az izzadással szinte egy időben beindul a zsírégetés is.

45-60 perc között:

Kezdünk elfáradni, a tempónk lassul. Ahogy elkezdjük a levezetést, lassabb tempóra váltunk, lassul a légzés, a szívverés, a pulzusunk lassan közelít a nyugalmi állapothoz.

 

Honnan tudhatjuk, hogy formában vagyunk?

A séta, gyaloglás, gyorsgyaloglás tempója tőlünk függ, ugyanolyan frissítő lehet a romantikus andalgás, mint a séta hazafelé a munkából. A tempóból (és a séta utáni lihegésből) lemérhető az is, mennyire vagyunk fittek és egészségesek.

Fittnek mondható az a 30 év alatti ember, aki 13 perc alatt komolyabb erőfeszítés nélkül meg tud tenni másfél kilométert. Ugyanezt a távolságot egy 30 és 40 év közötti személy már 14 perc körüli idővel teljesíti, míg 40 és 60 éves korunk között 14-15 perc alatt. 60 és 70 éves kor között ehhez a távhoz már negyedórára van szükségünk, míg 70 felett 18 percre.

Ha a távolság teljesítése nem okoz komoly gondot, ha nem fulladunk ki ettől a tempótól, minden rendben, fittek és egészségesek vagyunk. De ha nehezünkre esik, akkor sincs nagy baj:

sétáljunk még többet, fejlesszük az állóképességünket!

 

A gyaloglás mint edzés

A sétánkat mint edzést fel is turbózhatjuk, ha a cél a fogyás. Pár perc bemelegítő séta után váltsunk gyorsabb tempóra, közben emelgethetünk kisebb kézi súlyzókat, időnként végezhetünk kitöréseket. És ahogyan a bemelegítés, úgy a nyújtás is fontos a gyaloglás után. Nyújtsuk meg a fenék izmait, a combhajlító és -feszítő izmokat, nyújtsuk meg a hátat, ha aktív karmozgást végeztünk, a kar izmait is.

 

Gyaloglás és fogyás

Hiába kevésbé intenzív, mint a súlyemelgetés vagy más kardiómozgás, a gyaloglás is sport. Ha szeretnénk fejlődni benne, illetve felpörgetnénk a fogyásunkat, az étkezésünkre is figyelnünk kell. Ha csak sétálunk, ugyanakkor a rossz étkezési szokásainkon nem változtatunk, hiába várjuk a kedvező eredményeket.

Fogyasszunk megfelelő mennyiségű rostot, naponta legalább 20 grammot, amit teljes kiőrlésű gabonával, gyümölcsökkel, zöldségekkel viszünk be a szervezetünkbe. Fogyasszunk minél több kalciumban és D-vitaminban gazdag ételt, ezek erősítik a csontokat, izmokat, segítik a regenerációt az aktív mozgás után.

Izmaink karbantartása érdekében ügyeljünk a megfelelő fehérjebevitelre, együnk rendszeresen tojást, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, sovány fehér húsokat (csirkét, pulykát). És persze nem lehet eleget hangsúlyozni: igyunk, igyunk, igyunk! Ne cukros üdítőket, energia- vagy sportitalokat (ezek szintén tele vannak cukorral, a gyalogláshoz pedig nincs szükségünk folyékony állagban bevitt energiára), hanem vizet, gyógyteákat.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink