Honnan nyerjük az energiát a testmozgás során, és mire van szüksége a szervezetünknek a különböző típusú edzések alatt? Szakértőnk, Czanik Krisztián személyi edző válaszol.

Hogy működik? Energiafelhasználás sport közben

Az köztudott, hogy a sportoláshoz energia kell, de vajon ezt honnan „szerezzük be”, azaz hogyan működik az energiafelhasználás? Czanik Krisztián egy olvasó kérdésre válaszolva foglalja össze az alaptudnivalókat a témáról.

 

Miből lesz az energia?

A legtöbb táplálék különböző tápanyagokból, szénhidrátokból, fehérjékből, zsírokból, vitaminokból, ásványi sókból és rostanyagokból áll. Az emésztés során az összetett szénhidrátok energiát adó egyszerű cukrokká, a fehérjék aminosavakká, a zsírok zsírsavakká és glicerinné bomlanak le. A hirtelen, azonnali energiafelhasználás a glikogénraktárakból történik.

 

Szénhidrátból, zsírból

A glikogénraktárakat edzés, fizikai munkavégzés előtt fel kell tölteni, hogy meggátoljuk a katabolikus folyamatokat, és ne az izmainkból fedezzük a munkavégzéshez, edzéshez szükséges energiaigényünket. Anaerob, súlyzós edzésnél az energiaszolgáltatók a szénhidrátok, aerob edzésnél előbb a szénhidrátok, majd a zsírok veszik át az energiaszolgáltatók szerepét.

A szervezet annak alapján válogatja meg az energiaszolgáltató folyamatok alapanyagait, hogy melyik mozgósítható a leggyorsabban és a legkönnyebben. Első körben a glikogénraktárak tartalma szolgáltatja az energiát. De ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem nyer a szervezet energiát zsírból az első 40 percben is, viszont meghatározó módon a szénhidrátokat használja fel. A szénhidrátraktárak tartalma 40 perc elteltével lecsökken, és előtérbe kerülnek a zsírok.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Lendülj formába idén a legjobb vízi sportokkal!
Mozognál, de a gondot okoz a nyári hőség? Akkor válassz a vízi sportok közül. Nézd meg, hogyan maradhatsz aktív a fülledt napokon is!
Fogyni akarsz? Ezt a hibát ne kövesd el gyümölccsel!
Sokan tudják, hogy a gyümölcsök segítenek a fogyásban, de azt már kevesebben, hogy nem mindegy, mikor eszed meg őket. Egy jól megválasztott időponttal nemcsak tovább maradsz jóllakott, hanem a vércukorszintedet is stabilabban tarthatod – így lesz a gyümölcs tényleg a diétád szövetségese.
Egy hét alatt mínusz 3 kiló? – Lehetséges a Skandináv diétával
A skandináv nők nem csak szőkék, de fittek, egészségesek és karcsúak is. A skandináv vidékeken szinte ismeretlen fogalom az elhízás. Ha túlsúlyos embert látnak, tudják, szinte biztosan külföldi. A skandináv étrend nem csak a formás alakot biztosítja, de óvja a bőrt a korai öregedés látható jeleitől is, és jótékonyan hat az egészségre.
Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.

Ajánlataink