Hogyan maradjon fitt a karanténban is, miközben esetleg azt tapasztalja magán, hogy egyfajta „karanténfáradtság” jellemzi a közérzetét, mintha lazulna a fegyelem, az akaraterő és a kitartás? A Scitec #stayhomestayfit programja egy szakemberekből és sportolókból álló csapat táplálkozási és életviteli tippjeivel szeretne segíteni mindenkinek, akik szeretnék megőrizni az egészségüket a mostani helyzetben is.
Mi a veszélye a „sitting time”-nak?
Habár hajlamosak vagyunk ezt negatív fénytörésben látni, Balassa Levente pszichológus, életegyensúly tanácsadó kiemelte, hogy ilyen életkörülmények között teljesen természetes a nyomottság, az hogy úgy érezzük, elakadtunk. Mindez csak azt jelzi, hogy valamit alaposan át kell gondolnunk. „Egyébként is fontos, hogy rendszeresen megálljunk az életünkben, akkor is, ha minden szép és jó, most pedig különösen” – mondta el Balassa Levente.
Ebből azért nem következik, hogy a nap 24 óráját ülve töltsük, sőt! Szász Máté biológus, táplálkozási szakértő, a Scitec Institute szakmai vezetője használta a beszélgetés során a „sitting time” felvetést, ami bármilyen meglepő is, az amerikai kardiológusok szakkifejezése. Kutatásokkal igazolták, hogy az üléssel töltött idő növekedésével arányosan romlik az egészségügyi állapotunk is – emelkednek a kardiológia problémák és a cukorbetegség kockázata. És mi a praktikus tanács? Állítsunk be időzítőt, 30 perceként mindenképp álljunk fel! Guggoljunk, járkáljunk, telefonálás közben sétáljunk, vagy éppen tartsuk állva a Skype-meetinget!
Test és lélek egyensúlya
Ha már a mozgásnál és a „maradjon fitt a karanténban is” témánál tartunk: nem kell kétségbeesni, hogy a hosszú hónapok alatt felépített izomtömeget elveszítjük csak azért, mert nem áll rendelkezésünkre egy komplett edzőterem. Kathi Béla testépítő bajnok hangsúlyozta, hogy a négy fal között is komplett edzésprogramot lehet követni. Egy erős zacskó, pár vízzel teli palack, és mehetnek is a súlyemelős gyakorlatok, guggolások, kanapén tolódzkodások, vagy éppen két szék között egy partvisnyél segítségével a húzódzkodások!
Fontos szem előtt tartani, hogy bármilyen életviteli reformról is legyen szó, nem sokat jelent, ha lelki egyensúlyunkat nem találjuk – a mostani izoláció pedig ezt teszi leginkább próbára. Amerikai egészségügyi tanulmányok szerint azoknak a szervezete hálálta meg leginkább a mozgást, akik nemcsak sportoltak, hanem élvezték is: kifejezetten a tánc és bringázás bizonyult egészségesnek a kötetlen, kevésbé célorientált jellegük miatt. Balassa Levente szerint: „Most mindannyian időt nyertünk, a nagy kérdés az, hogy ezzel a furcsa állapottal mit tudunk kezdeni. Ha úgy fogom fel, hogy nyertem időt olyan dolgokra, amiket éveken keresztül elhanyagoltam, akkor képes leszek pozitívan kijönni ebből az időszakból.”
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- A szabadtéri sport 6 szabálya járvány idején + Gyakorlatok
- Kitörés felturbózva – Top 6 variáció Béres Alexandrától
- Fit percek: Karizom és hátizom