Amikor életmódváltáson gondolkodunk, sokszor csak a végső cél lebeg a szemünk előtt, és nem látjuk az utat, amelyen lassan, de tudatosan végig kellene mennünk. A tartós életmódváltás lényege, hogy nem sprintelni kell az úton, hogy minél hamarabb célba érjünk, hanem olyan tartható tempót felvenni, amellyel nem fulladunk ki már az út közepén. Kiss Gergely személyi edző segítségével összegyűjtöttük, hogy mire is kell figyelnie annak, aki valódi sikert szeretne elérni.

Hogyan ne bukjunk bele az életmódváltásba? – A személyi edző válaszol

Rövid távú eredmények

Tapasztalatom szerint a legtöbben már ott vétik az első hibát, amikor egy újévi fogadalom miatt életmódváltásba kezdenek. Ez általában úgy néz ki, hogy egy hónapos időhatárt adnak maguknak a látványos eredmény elérésére. Amikor ezzel a mentalitással eljönnek hozzám edzeni, és megkérdezik, hogy mikor láthatják majd az eredményeket, a legtöbben megrökönyödnek attól, hogy azt mondom, reálisan ez minimum 12 hetükbe fog kerülni.

Fenntartható fejlődés

Az életmódváltás nem egyenlő egy drasztikus fogyókúrával, ennek lassan, lépésről lépésre kellene megtörténnie. A legjobb, ha kitűzünk magunk elé egy hosszú távú célt, mondjuk egy évre előre, és közte 3 hónapos mikrocélokat határozunk meg. Ezek lehetnek olyan egyszerűek is, mint például az, hogy három hónapig csak magamra főzök, kipróbálom az összes alternatív köretet, vagy három hónapig minden héten rendszeresen edzek.

Kilófüggőség

Az életmódváltás első lépése lehet, hogy kidobjuk a mérlegünket. Sokan még mindig a kilók bűvöletében élnek, és hozzám is úgy fordulnak, hogy 5 kilótól szeretnének megszabadulni. De mi az az öt kiló? Némi víz és a tegnap esti vacsora a hasunkban. Ez a szemlélet mára már teljesen elavult. Itt van például a BMI-rendszer, amely testmagasság és testsúly alapján oszt be minket bizonyos kategóriákba. Egy korábbi orvosi állapotfelmérésen a BMI-indexem alapján az elhízott kategóriába kerültem. Az orvos rám nézett, majd zárójelben hozzáírta: sportolás miatti túlsúly. Érezzük, hogy ez így nem túl pontos, nem igaz?

Testösszetételváltoztatás

Ahelyett, hogy ráfeszülnénk arra, mit mutat a mérleg, inkább a testünk összetételével kellene tisztában lennünk. Új vendég esetén mindig egy ilyen méréssel kezdünk, ami teljes képet ad arról, hogy az illetőn mennyi felesleges zsír van, mennyire kevés az izma, és hogy a súlyfeleslege hogyan oszlik meg arányaiban a testén. Ilyenkor sokan rájönnek arra, hogy komplexebben kell szemlélniük és kezelniük a saját testüket, ami megint csak abban segít, hogy kialakulhasson az illetőben az egészséges életmódváltásszemlélet.

Január, fogadom!

Bár izgalmas dolog január elsején fogadalmat tenni, nyújtsa fel a kezét az, akinek ezt hosszú távon sikerült is betartania. Ezzel a fogadalommal csak annyi a baj, hogy nem szívből jön, hanem kényszer, nyomás alatt születik: január elseje van, fogadalmat KELL tenni. És ezt úgy tesszük, hogy a gondolat még nem érett meg bennünk, nem hangolódtunk rá és nem köteleződtünk el mellette teljesen. Ezért van az, hogy januárban megtelnek az edzőtermek, februárban pedig kiürülnek.

Legyen az edzés örömforrás

Ahelyett, hogy egy kötelező „én megfogadtam, most már muszáj” hozzáállással indulunk edzeni, ahol csak elfáradunk, leizzadunk, büdösek leszünk, ráadásul egy csomó időnk is elmegy, inkább találjunk olyan edzésformát, amely boldoggá tesz bennünket. Azt se felejtsük el, hogy a téli időszakban a szervezetünk a raktározásra áll rá, ilyenkor kicsit lassabb az anyagcserénk, nehezen mozdulunk ki otthonról. Ha az edzőterem nem vált be, akkor keressünk olyan mozgásformát, amelytől tényleg jobban érezzük magunkat, és ne az számítson, hogy az milyen hatással lesz majd a külsőnkre. Menjünk úszni, biciklizni, sétáljunk egy nagyot télen, csináljunk bármit, amiben örömünket leljük, csak tegyük rendszeresen!

Ezeket már olvasta?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink