Amennyire elcsépelt, annyira elengedhetetlen: ha fejlődni szeretnénk, ha arra vágyunk, hogy a sikerélmény ne csak a sportolás kezdeti stádiumában legyen része az életünknek, bizony, feszegetni kell a határainkat.

Lépj ki a komfortzónádból, fejlődj!

Sokunk számára már az edzés vagy a testformálás puszta gondolata is a határátlépést súrolja. De valahol el kell kezdeni, ha pedig már elkezdtük, miért ne törekednénk arra, hogy még jobbak, még erősebbek, még szálkásabbak, még hajlékonyabbak legyünk, és egyre fejlődjünk a sportban?

 

Fő a fokozatosság!

A legfontosabb, ha sportról van szó, a türelem. Adjunk időt magunknak, a szervezetünknek, hogy megszokja az új kihívásokat. Nem szabad minden előzetes terv nélkül belevetnünk magunkat a mozgásba, hiszen tudjuk, ha nem fektetjük le az alapokat, a rosszul kivitelezett mozgás sérüléshez vezethet. Fájó ízületek, kimerültség, alvászavar – ezt érjük el, ha a készségeinkhez képest túl nagy súlyokkal, intenzitással és edzéssűrűséggel vágunk bele a sportba.

Ha teljesen kezdők vagyunk, ne sajnáljuk az időt az állapotfelmérésre. Ezután minimális ellenállással, nagyobb ismétlésszámmal, rövidebb ideig tartó edzésekkel kezdjük testünk formálását. A zsír olvad, az izmok fejlődnek – az életmódváltás néhány hét alatt meglátszik majd az alakunkon.

 

Megfelelő edzésterhelés

Hosszabb-rövidebb idő után azonban csalódottan vehetjük észre, hogy a fejlődés stagnál. A fogyás megáll, az izmok nem fejlődnek olyan látványosan, mint a kezdeti stádiumban. Az edzés ugyanis a szervezet számára egyfajta stressz: minden alkalommal a határait feszegetjük, így leszünk alkalomról alkalomra ügyesebbek. Persze csak akkor, ha megfelelő nagyságú inger éri a testet. Mit is jelent ez? Azt az egyénenként eltérő határt, amit még épphogy elbír a szervezet. Amennyiben egy adott súllyal, adott gyakorlattól pár ismétlés után elfáradunk és képtelenek vagyunk belőle többet végezni, vagy épp ellenkezőleg, ha könnyedén végzünk el a kezünkben lévő súllyal akár 40-50 ismétlést, az azt jelenti, nem megfelelően terheljük a szervezetünket. Előbbi esetben túlterhelés lesz a gond, utóbbinál pedig a várva várt eredmény marad el, hiszen nem feszegetjük a határainkat, nem ösztönözzük fejlődésre a szervezetünket. Hasonló a helyzet akkor is, ha túl sokat vagy túl keveset edzünk egy-egy héten.

 

Feszegessük a határokat, de okosan!

Hogyan érhetjük el a kitűzött célt úgy, hogy ne sérüljünk le, és folyamatosan fejlődjünk?

  • Az életmódváltást kezdjük alacsony intenzitású edzésekkel. Az alapozásnak is meg kell adni az időt, szóljon erről legalább 8-12 hét. A heti edzések száma legyen kettő, egy-egy alkalom fél óráig tartson.
  • Fejlődésünktől függően 4-6 hét után emeljük az edzések számát és időtartamát. És persze lassan változtathatunk az ellenálláson, a súlyok méretén is – keressük a határainkat. A megfelelő az, ha éppen hogy, de meg tudjuk csinálni az adott ismétlésszámot. A szervezetünk néhány hét alatt hozzászokik a terheléshez. Az ellenállások emelése, a progresszív terhelés után jöhet a gyakorlatok variálása. Guggolás helyett végezzünk egylábas guggolást, sima bicepszgyakorlat helyett jöhet a fordított fogású bicepsz – és így tovább. Ebben a ciklusban, néhány héten emelhetünk a súlyok tömegén is.
  • Ezután jöhet a következő „akadály”: váltsunk edzésmódszert! A nagyobb ismétlésszámoktól haladjunk a feszességet adó 8-12-es ismétlésszámok felé, és a végén tényleg akkora terhelést válasszunk, amivel a 8 ismétlés épphogy megy.

És ha ez is megvan? Jöhet egy teljesen más sportcél. Feszesség helyett rugalmasság, erő helyett állóképesség, vagy akár egy új sport!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink