Nem mondunk semmi újat azzal, hogy a pilates és a jóga egy tőről fakad. Annak, aki próbálta mindkettőt, a hasonlóságot nem kell részletezni. A pilatesedzések végén ugyan nem „medizünk” és „spirizünk”, a felszabadult, jó érzés viszont így is megtalálja azt, aki végigcsinálja az ismétlésszámtól függően sokszor komoly erőfeszítést igénylő feladatsorokat. A matracos pilates hatása a jógáéhoz hasonlóan nagyban függ viszont attól, mennyire végezzük szabályosan a gyakorlatokat. E „rizikófaktor” kiküszöbölésére az egyik legkiválóbb módszer a reformer gépes pilatesedzés, azaz egy, a pilatesgyakorlatokra kifejlesztett géppel végezhető mozgásforma, mely rugók és kötelek segítségével fekvő, ülő vagy akár térdeplő helyzetben teszi lehetővé azt, hogy minden testrészünk a lehető legjobb szögbe állítva mozogjon.
Hogyan is képzeljünk el egy ilyen gépet? Rugókkal és kötelekkel felszerelt evezőpad, melyen a végtagjainknak biztos, ám jól variálható helyek vannak kialakítva. A fej és a váll fekvő pozícióban biztos támaszt kap felülről. A lábtartón, attól függően, hogy melyik részére helyezzük a talpunkat, más és más lábizom dolgoztatható. A rugók és a kötelek használatával segítséget, támaszt, avagy szükség esetén épp ellenkezőleg, ellenállást lehet képezni. Optimális a nyújtás és erősítés egyszerre, így a reformeres mozgás egyaránt jó a rehabilitációban, amikor egy sérülésből szeretnénk felépülni, és kiváló lehetőséget nyújt élsportolók számára is, hogy túlfeszített izmaikat megnyújtsák úgy, hogy közben jelentős mértékben csökken a sérülés esélye. Itt fáj, ott fáj, nehéz lehajolni vagy kiegyenesedni? Gyakori panaszok ezek az ülőmunkát végzők körében. A helytelen testtartás és mozgásminták, a sérülések gyakran az eltérően edzett izomzat kiegyensúlyozatlanságára vezethetők vissza. A reformeren való rendszeres gyakorlással ezek az elváltozások remekül kezelhetők, visszaállítják vagy legalábbis terelik a testet a szimmetria irányába, mivel a teljes izomzatot komplexen nyújtják.
Reformerezés által a gerinc rugalmassága fokozódik, az ízületek mozgásterjedelme növekszik. Edzés közben az sem mellékes tényező, hogy a különböző testhelyzetekben másként hat ránk a gravitáció. Változik a test súlypontja, az izmok másként fognak dolgozni, ha ugyanazt a mozdulatot térdelve vagy hason fekve végezzük, és teljesen más lesz a hatása is. A reformeren lehet hason, háton feküdni, ülni, térdelni, állni, az alátámasztási felület nagyságát, sőt a rugóknak köszönhetően az erősséget is változtatni, ezáltal fokozni vagy mérsékelni a kihívásokat a testünk számára.
A nálunk is jól ismert és népszerű matracos pilatesórával ellentétben a reformer órán a lehető legkevesebb az esélye annak, hogy rosszul mozogjunk. A reformer rákényszerít a helyes technikára, „keretek közé szorít”, így nem marad más lehetőség, minthogy a test a saját erőközpontjából mozogjon. A kevesebb több: az egyéb edzéseken unásig ismételt gyakorlatsorokból itt jóval kevesebb is elegendő ahhoz, hogy lapuljon a has, kerekedjen a fenék. Bár kétségtelen, a verejtékcseppeket a reformeren sem spórolhatjuk meg.