Idén 50 éves a Magyar Tájfutó Szövetség! Maga a sportág néhány évtizeddel hosszabb életű, majd’ száz éve már, hogy megrendezték az első versenyt hazánkban. A tájékozódási futás azóta is az egyik legizgalmasabb atlétikai sportág, hiszen nemcsak izom, kitartás, de ész is kell hozzá!

Tájfutás: játszva versenyezni a természetben

 

tájfutás

A tájfutás eredete Skandináviába nyúlik vissza, hazánkban 1925-ben rendezték az első versenyt
Fotó: Shutterstock

A kezdetek

A hűvösvölgyi Balázs kocsmában 1925. január 11-én nagy volt a tolongás. Nem a megszokott tömeg várakozott: mindenféle sportolók, futók, sífutók, tornászok, lelkes természetjárók gyülekeztek, hogy egy addig ismeretlen sportágban mérjék össze erejüket, gyorsaságukat, leleményüket. A sportolókat Ripszám Henrik atléta (aki nem mellesleg festőművész is) hívta össze: tájékozódási versenyt szervezett! A hegyvidéken, nagy szintkülönbséggel, trapéz alakú pályán kellett végigérnie az indulóknak – így kezdődött hazánkban a tájfutás története.

Ripszám e versenyt nem maga találta ki. A fiatalember a háború során orosz hadifogságba esett, ahonnan Svédországon keresztül tért haza. Az északi országban töltött idő alatt ismerkedett meg a tájfutással. A sport kialakulása a katonákhoz köthető: a siker érdekében nem elhanyagolható, ha a sereg tagjai ismerik a terepet, jól tájékozódnak. Az 1800-as évek végén a svéd kadétokat jól kiképezték e téren is, a rendelkezésükre bocsátott katonai térképek pedig a század végére a civilek előtt is ismertek lettek, hasznát vették kirándulók, sportolók. Nem sok idő telt el, mire megszervezték az első versenyt az 1890-es években. A rendező ország az akkor perszonálunióban létező Svédország és Norvégia volt.

Szóval mire a mi Henrikünk Svédországba érkezett, az északi országban a tájfutás ismert és népszerű sportág volt. Hazajövetele után hosszú ideig tervezte az első magyar versenyt, ami bár sikerrel zárult, és a sajtó is nagy lelkesedéssel számolt be róla, a folytatásra mégis jó pár évig várni kellett.

 

A tájfutás magyar bajnokai

A harmincas években a turisták körében lett népszerű a teljesítményalapú kirándulás, ahol a túraútvonalat bizonyos pontok érintésével kellett teljesíteni. A szocializmus idején az államtérképek titkossá tétele nemigen segítette a sportág széles körű elterjedését. Az igazán nagy, hazai és nemzetközi versenyekre csak a következő évtizedekben került sor. Magyarország az élen járt, 1961-ben a Nemzetközi Tájfutó Szövetség alapításakor bábáskodott hazánk is, kilenc másik ország mellett.

Az 1970-es év nem csak az MTFSz megalapítása miatt emlékezetes. Kereken ötven éve szerezte meg ugyanis első világbajnoki…

Közzétette: Magyar Tájékozódási Futó Szövetség – 2020. május 19., kedd

 

A hazai szövetség (Magyar Tájékozódási Futó Szövetség) 1970-ben alakult, sportolóink pedig szinte azonnal „felírták” magukat a nemzetközi versenytérképre magukat. 1970-ben az NDK-ban rendezett vb-n a magyar női váltó (Monspart Sarolta, Hegedüs Ágnes, Horváth Magda) ezüstérmet szerzett. Monspart Sarolta 1972-ben egyéniben is nyert világbajnokságot: a Csehszlovákiában rendezett versenyen ő volt az első nő, aki nem skandinávként lett a világ legjobbja (Saci már 1964-ben magyar bajnok lett, és ezt a címet összesen 14-szer nyerte el). Oláh Katalin pedig kétszeres világbajnokként öregbítette hazánk hírnevét, 1991-ben és 1995-ben volt a leggyorsabb. Ahhoz, hogy a világbajnokságokon dobogós helyezéseket elért magyarokat, illetve az országos bajnokokat név szerint említsük, kevés e lap terjedelme.

 

Tudta?

Az első, kifejezetten tájfutás céljára készített térkép 1964-ben jelent meg.

 

Monspart Sarolta tájfutás

A magyar tájfutás és női közösségi futás legendás alakja: Monspart Sarolta
Fotó: Facebook/Magyar Tájékozódási Futó Szövetség

Tájfutás: Játék az erdőben

Miről is szól a tájfutás? Ahogy a neve is elárulja: tájékozódási verseny, vagyis több mint terepfutás. A versenyzőknek nemcsak az a feladatuk, hogy minél gyorsabban célba érjenek – nem mintha ez olyan egyszerű lenne, hiszen hegyen-völgyön, árkon-bokron át, változatos terepviszonyok között kell teljesíteni a távot –, de menet közben érinteniük kell a kijelölt pontokat is. Ehhez tájoló és térkép, na meg az ész, a tájékozódási készség és a gyors döntési képesség van segítségükre. Vagyis egyáltalán nem elég, ha valaki fizikálisan felkészült, mivel ha fejben „nincs ott”, az komolyan hátráltatja nyerési esélyeit. A tájfutás egyben igen különleges játék, amelyben egyesül a futás élvezete és a versengés izgalma – az pedig, hogy mindeközben időnk nagy részét a természetben töltjük, csak hab a tortán.

Nemzet Sportolója: Boldog vagyok, el is pityeredtem – Monspart Sarolta

 

Tájkerékpár, sítájfutás

Az elmúlt évtizedekben a tájékozódási futás számos szakága született meg, ilyen például a tájkerékpár (a távot nem futva, hanem két keréken kell teljesíteni), a Trail-O a mozgáskorlátozottak számára kialakított versenytípus, a sítájfutás pedig a sífutás és a tájfutás hibridje. A tájékozódási futás, holott 70 országban rendeznek versenyeket és világszerte rendkívül népszerű, egyelőre nem olimpiai sportág.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Miért lehet a fehérje a tudatos diéta alappillére?
Akár alakformálás, akár életmódváltás a cél, a tudatos diéta nemcsak a lemondásokról szól. Sokkal fontosabb, hogy megtanuljuk, mit, mikor és miért eszünk.
Diétás csokoládémousse almával – egyszerű, gyors, isteni
Imádod a csokit, de nem akarsz bűntudatosan kanállal enni egy tábla után? Próbáld ki ezt a könnyű, diétás csoki mousse-t almából és valódi olvasztott csokoládéból! Természetes, gyors és krémes desszert, ami egyszerre kényeztet és kíméli az alakod.
Diétás édesség hőségriadóra: fagyos gyümölcsös szelet sütés nélkül
Nincs sütés, nincs bűntudat, csak hűsítő élvezet: ez a bogyós joghurtszelet a nyár diétás kedvence lesz, amit bármikor összedobhatsz, ha megkívánsz valami édeset!
Miért nem tűnik el a hasi zsír? Ezt kell tenned, ha lapos hasat szeretnél
Téged is zavar a makacs úszógumi a derekadon? Hiába edzel kitartóan és figyelsz az étkezésre, a hasi zsír mégsem akar eltűnni? Nem vagy egyedül – nézd meg, mi állhat a háttérben, és mit tehetsz érte, hogy végre búcsút inthess a pluszkilóknak!
Lendülj formába idén a legjobb vízi sportokkal!
Mozognál, de a gondot okoz a nyári hőség? Akkor válassz a vízi sportok közül. Nézd meg, hogyan maradhatsz aktív a fülledt napokon is!
Fogyni akarsz? Ezt a hibát ne kövesd el gyümölccsel!
Sokan tudják, hogy a gyümölcsök segítenek a fogyásban, de azt már kevesebben, hogy nem mindegy, mikor eszed meg őket. Egy jól megválasztott időponttal nemcsak tovább maradsz jóllakott, hanem a vércukorszintedet is stabilabban tarthatod – így lesz a gyümölcs tényleg a diétád szövetségese.
Egy hét alatt mínusz 3 kiló? – Lehetséges a Skandináv diétával
A skandináv nők nem csak szőkék, de fittek, egészségesek és karcsúak is. A skandináv vidékeken szinte ismeretlen fogalom az elhízás. Ha túlsúlyos embert látnak, tudják, szinte biztosan külföldi. A skandináv étrend nem csak a formás alakot biztosítja, de óvja a bőrt a korai öregedés látható jeleitől is, és jótékonyan hat az egészségre.
Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen

Ajánlataink