A babaúszás ideális a mozgás, a koordináció, az idegrendszer fejlesztésére. Súlytalan közegben, erőltetés nélkül lehet teljesen átmozgatni a kicsiket. Sokan úri hóbortnak tartják, pedig egész más a babaúszáson nevelkedett gyerekek izomzata, mint azoké, akik később ismerkednek a vízzel. Érdemes olyan uszodát keresni, ahol nem nyomják le a gyerek fejét és a víz sem klóros.

Babaúszás, nem úri hóbort!

Babaúszásnak hívják, de annál sokkal több. Ez a fajta úszás nem azt jelenti, hogy „rendesen” úsznak a babák, de sokkal több egyszerű pancsolásnál. Inkább egy sokoldalú vízi fejlesztő foglalkozás, ahol dalos, mondókás, játékos feladatokkal fejlesztik a babák képességeit. A súlytalan közegben az összes izmot átmozgatjuk. A szocializációt segíti a közösség, ezért csoportosak a foglalkozások. Három hónapos kortól egészen hétéves korukig vannak nálunk a gyerekek. Itt töltik az idegrendszer fejlődésének és a mozgáskultúra kialakulásának szempontjából legfontosabb és leghatékonyabb életéveiket, és megtanulják mind a négyféle úszásnemet. A foglalkozásoknak köszönhetően erősödik a bizalom a gyermek és a szülő között – mondja szakértőnk.

Miért kell?

Felnő persze a gyerek babaúszás nélkül is, de több érv szól mellette, mint ellene. Egyre több az idegrendszeri éretlenség, a részképességzavar stb., aminek mind az az oka, hogy a gyerekek nem mozognak. A hét éven keresztüli rendszeres – hetente egyszer elég – úszás azt segíti, hogy rendesen felépül az izomzat, nem lesz testtartásprobléma. ellenállóbbá válik a szervezet és a később kialakuló betegségek – gerincferdülés, légzőszervi megbetegedések stb. – esélyét is nagymértékben csökkenti. Van, amikor kifejezetten ajánlják a vízben mozgást, például mellkasdeformitások, ferde nyak, születés utáni agyvérzés, mozgásfejlődési lemaradás, hipotónia (izomtónus-gyengeség), asztma esetén.

baba, úszás, babaúszás

Az első óra fárasztó, de a második-harmadikon már tökéletesen végrehajtják a feladatokat. Fotó: shutterstock

Nem ér rá később?

Sok szülő úri hóbortnak tartja a babaúszást, azt mondják, elég, ha öt-hat évesen megtanul úszni a gyerek, pedig már a védőoltások után el lehet kezdeni. Korosztályonként vannak a csoportok, hogy mindenki a számára megfelelő feladatokat kapja. Egyre több valamilyen fogyatékossággal született babát hoznak, bár terápiás jelleggel még nem vagyunk rájuk felkészülve, a játékos feladatok miatt nekik sem megterhelő, be tudnak kapcsolódni az ép fejlődésű gyerekek csoportjába is. A legtöbb baba szereti a vizet, inkább a tömeg, a zaj, a többi gyerek sírása lehet eleinte ijesztő. Az első óra fárasztó, de a második-harmadikon már tökéletesen végrehajtják a feladatokat. A 30 perces foglalkozást, ami persze játékos és vidám, 15 perces szabad játékidő követi. Minden gyermek megtanulja, ha megcsinálja a feladatokat, jöhet a megérdemelt játék. Már ilyen kis korban kötelességtudatra és kitartásra ösztönözzük a gyermekünket, ami jól jön később.

Tudatos merülés = életmentés

Mi nem nyomjuk le a gyerekek fejét, nem a veleszületett búvárreflexet tartjuk fenn, hanem a tudatos merülést tanítjuk. Az első pár órán nem is merülünk, csak nagyjából az ötödik-hatodik alkalommal, ha a baba és a mamája is felkészült rá. A merülésre szükség van a vízbiztonság kialakításához. ezek a gyerekek 2-3 éves korukra magabiztosan közlekednek a vízben és visszatartják a levegőt. Nem probléma nyitva tartani a szemüket és a szájukat a víz alatt.

Biztonságos!

Semmi olyat nem csinálunk, amivel egy pillanatig is veszélybe sodorhatnánk a baba testi épségét – hangsúlyozza a szakértő. A merülések nem tartanak pár másodpercnél tovább így sem fulladás, sem oxigénhiányos állapot nem jöhet létre.

Életmódváltás infarktus után

5 betegség, ami lecsaphat az elhízott gyerekekre

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink