Szikrázó napsütés, simogató hullámok. Szinte elképzelhetetlen a nyár vízparti élmények nélkül. Ha pedig a kikapcsolódást aktív programokkal is megfűszerezzük, garantáltan élvezetes nyarat könyvelhetünk el, nem is beszélve arról, hogy mellesleg sportoltunk is. Lássuk, milyen régi-új vízparti sportokkal ismerkedhetünk meg a nyáron!

Meglepő, mennyi kalóriát égethet el a vízi sportokkal – lista

Kitesurf

Ki ne szeretne a természet törvényein felülemelkedve, a földről elrugaszkodva hosszú métereket repülni vagy a víz hátán utazni a szél erejével? Ha úgy érzi, egy kis segítséggel képes lenne erre, próbálja ki! A kite legfontosabb felszerelése a tube, amely egy merev vázas, felfújható ernyő. Az egyik leglátványosabb vízi sportág világviszonylatban elismert, és ma már Magyarországon is egyre közkedveltebb a nyár szerelmesei körében. A sárkányszörf lényege: a szélbe kapaszkodva a deszka segítségével siklani a vízen minél változatosabb trükkök, ugrások kíséretében. Erősebb szélben akár 25 méter magasra, és 60-80 méter hosszra is lehet ugrani. Mint a bringázást, ezt is meg kell tanulni, de akik már próbálták, azt mondják, nem ördöngösség. Igaz, hogyha meg akarjuk úszni a nagyobb eséseket, az első alkalmakkor nélkülözhetetlen a szakszerű irányítás. Hasznos, ha az embernek jó egyensúlyérzéke van, két erős marokkal rendelkezik a biztonságos fogás érdekében, és nyitott az extrém helyzetekre, szereti az izgalmakat.

Szárazföldi és vizes edzések Délegyházán, Siófok­­­­­­-Széplak-felsőn és a Hármashatár-hegyi reptéren vannak.

Aquafitnesz

Az aquafitnesz mozgásprogramja új testedzési lehetőségeket nyújt a levegőnél nyolcszor nagyobb sűrűségű vízben. Teljesen más mozgáskoordinációt igényel a vízben történő mozgás, mint a szárazföldön végzett torna. Itt nem hat ránk a gravitáció, a felhajtóerő jótékony hatásának köszönhetően minden mozdulat könnyebben kivitelezhető. Az aquafitnesz világszerte népszerű, és már itthon is egyre több követőre talál. Országszerte több uszoda, fitneszterem szolgáltatásai között szerepel vízi torna vagy más néven aquajogging. Az óralátogatók között van, aki általános közérzetjavító programnak választja a tornát, de vannak, akik prevencióként, vagyis betegségek megelőzése érdekében, illetve rehabilitációként, betegségekből való felgyógyulás céljából járnak aquaórára. A mozgásszervi problémák jelentkezhetnek a csontozatban, az izomzatban és az ízületi rendszerben.

A szárazföldi mozgások során fennáll a rázkódásból adódó további ízületi kopások lehetősége. Ez a probléma a vízben történő mozgásnál szinte százszázalékosan kizárható. A víz sűrűbb közege és felhajtóereje révén sok gyakorlat végezhető anélkül, hogy a test súlya ránehezedne a boka-, a térd- vagy a csípőízületekre, illetve a gerincre. A felhajtóerő révén sokkal könnyebbnek érezzük magunkat, és a gyakorlatok is egyszerűbben kivitelezhetőek. A vízben akár egy nagy spárgát is elvégezhetünk gond nélkül, hisz a fizika a segítségünkre siet.

Önmagában a testünk is fennmaradna a víz felszínén, ám a torna könnyítése, vagy éppen nehezítése végett speciális polifom anyagból készült segédeszközöket használnak az órákon. A súlyzók a víz alatt, a felszínen és a levegőben mozgatva erősítik a vállövet, a kart és részben a hátizmokat. A mély vizes aquatornánál a deréköv és az úgynevezett csizmaszár is bekapcsolódik a tornába. Ezeket szorosan kell rögzíteni, hisz könnyen elmozdulhatnak. Bizony nem könnyű dolgozni velük, különösen a levegővel teli csizmaszárral. Egyrészt nehéz a víz alatt tartani, másrészt a lábszár megnövelt felületével nagyobb ellenállást kell leküzdeni.

A speciális közeg sokszínűvé és vidámmá teszi az órát. Minden mozdulat során ügyelni kell arra, hogy ne billenjünk ki az egyensúlyból. A testre erősített úszógumik segítenek ugyan a felszínen maradni, ám az állandó taposás, futómozgás instabillá teszi a test pozícióját. A szabad mozgásnak köszönhetően változatos gyakorlatokból épül fel egy-egy óra. A taposó, futó alapmozgást a karral végezhető lendítések, húzások, tolások egészítik ki. Álló helyzetben szökdelésekkel, nyújtott lábú lendítésekkel kombinálhatóak a karerősítő gyakorlatok. A csípő- és farizom erősítését csavarásokkal, csípőforgatásokkal, páros lábú lendítésekkel érhetjük el. Az állandó mozgásban a törzs legtöbb izomcsoportja részt vesz, a széles hátizomtól a helyes tartást segítő gerinc melletti izmokig.

Az órák általában egyórásak. Ez alatt az idő alatt szinte észrevétlenül edzünk. A 23-26 fokos vízben a test folyamatosan hűtve van, ezáltal nem érzünk kimerültséget, fáradtságot.

Az aktív mozgás gyorsabb keringési folyamatokat indít el. A bőrfelszín vérkeringése is felgyorsul a test mellett keletkező örvények masszírozó hatásának következtében. Az aquafitneszóra során a zsírégető tartomány is elérhető, igaz, nem olyan könnyen, mint egy szárazföldi aerobikórán, de így is egy óra alatt 300-350 kalória elégethető.

Fotó: Shutterstock

Vízisí, wakeboard, szörf

A három sportág magyarországi története nem olyan régről datálódik, ám egyre nagyobb az érdeklődés irántuk. Mindenkiben ott él a klasszikus vízisíző képe, amint a motorcsónak után siklik, a hullámokat meglovagolva. Itthon a vízisízés e formáját ritkábban láthatjuk és próbálhatjuk ki, mint a kábel- vagy kötélpályás változatát. A kábeles pályák több gyakorlási lehetőséget biztosítanak a vízisízőknek, hisz itt egy összefüggő drótkötélpályán, elektronikusan vezérelten lehet egyszerre több embert is vontatni a vízen. Ezzel ellentétben a motorcsónakos vontatás során csak egy személy tud síelni. A pályákon egyre kevesebbszer lehet páros léces sízőt látni. A lécek helyett ma már rendszerint wakeboardot használnak, ami a snowboard nyári változata. Aki jól tud snowboardozni vagy gördeszkázni, valószínűleg könnyebben elsajátítja a wakeboardozást is. Kezdőként ezeknél az extrém sportoknál az a legfontosabb, hogy megtanuljuk az esést. Ha már kellő lendülettel hasítjuk a vizet, az egy esetleges esésnél erőset tud ütni. Mint az előző két sportnál, a szörfnél is hasznos, ha az ember rendelkezik kellő egyensúlyérzékkel. A szörfnél a legnehezebb a felállás és a vitorla irányba állítása. Az irányítást már könnyebb megtanulni. Bár ezek nem lányos sportágak, mégis több lány is kipróbálja, és versenyez is.

Magyarországon több kábeles pályán is oktatják a vízisít és a wakeboardot. A kiépített pályákon kívül nyílt vízen a dunavarsányi tavon, Miskolc közelében, Hejőkeresztúron és Kálon motorcsónakos vontatással is tanulhatunk.

Kajak, kenu, evezés

A vízi időtöltések kedvelt formája a kenuzás, a kajakozás és az evezés. A legegyszerűbb, ha a tóparti strandon fél-, egy órára kikölcsönzünk egy egypárevezős csónakot, kenut. A jó móka mellett szépen lebarnulhatunk és a kis testmozgással még sportolunk is egy keveset. Az aktívabb evezést kedvelők benevezhetnek egy vízi túrára. A legalkalmasabb terep erre a Tisza. Ha többnapos, netán 1-2 hetes evezésre készülünk, jó, ha néhány tanácsot megfogadunk.

Amire mindig oda kell figyelni

  • Egy kezdőkből álló csapatban mindig legyen olyan, aki már tapasztalt evezősnek számít. Jelöljenek ki egy kormányost, aki kellő gyakorlattal rendelkezik a vezetésben, ismeri a vízi közlekedés szabályait és kiváló úszó.
  • Úszni persze minden résztvevő tudjon.
  • Úszómellénnyel minden csónakban (kenuban) ülő rendelkezzen.
  • 25-30 km-nél hosszabb távot egy napra ne tervezzenek.
  • Köves parton ne kössenek ki, mert könnyen megsérülhet a hajó.
  • Csak oldalról és mindig sodrással ellentétesen közelítsék meg a partot.
  • A táborhelyet közel a vízhez építsék fel, így kevesebb fáradsággal jár a ki- és bepakolás, de mindig számoljanak az esetleges áradással.
  • A hajókat közel a sátorhoz, esőtől védve, lefordítva helyezzék el.
  • Az evezőket soha ne használják más feladatra, minthogy eveznek velük. Drága mulatság, ha eltörik.
  • A szervetlen szemetet egy helyen gyűjtsék, a szerves hulladékot ássák el.
  • A hátizsákból ne maradjon ki a szúnyogriasztó spray, a krém, a könnyű, világos ruházat, a kalap, a sapka, a napkrém és a napszemüveg.

Kedvelt hazai vízitúra-helyszín a Mosoni-Duna, a Rába, a Bodrog, a Tisza, a Hernád, a Gyöngyös-patak és a Mura. A Tisza hazai szakasza 584,9 km. Szabadon evezhető gyakorlatilag az év bármely szakában, mindkét irányban. Okmányok legyenek mindenkinél, mert ellenőrizhetik azokat. Szlovéniába, Szlovákiába, Ausztriába, Csehországba, Horvátországba és Lengyelországba is szervezhetünk itthonról rövidebb-hosszabb túrát.

Sárkányhajózás

A 12,5 méteres kenuban 18-20 lapátos ül. A hajótest két oldalán arccal előre ülnek, és egytollú kenu-lapátokkal eveznek. A külső szemlélő számára is különleges élmény a ritmusos dobszóra, egyszerre alámerülő evezők látványa. A sárkányhajózásnak már itthon is sok követője van, így több kupát, bajnokságot is szerveznek. Már magáért a látványért, a hangulatért is érdemes a hétvégi programot az egyik nyári sárkányhajó-fesztivál köré szervezni.

Vitorlázás

Úri passzió is, meg nem is. Minden attól függ, hogy saját vitorlást szeretnénk-e a hullámok ritmusára szelídíteni vagy egy kölcsönhajót. A saját hajó költséges mulatság, de bármikor megvan a lehetőség arra, hogy kihajózzunk, akár a magyar tengerre, a Balatonra. A tóparti nagyobb városokban mindenhol található vitorláskikötő nyári túrázók részére. A vitorlázás utasként bárki számára lehetséges, ám irányítása, mint az autóvezetésnél, csak jogosítvány birtokában történhet. Ha meg szeretnénk szerezni a vitorlásengedélyt, elsőként el kell végezni a vitorlástanfolyamot, majd azt követően vizsgázni kell elméletben és gyakorlatban. A széljárás által befolyásolt sport nem feltétlenül a nyugodt hajókázásról szól. A vitorla irányban tartása, a kötelek helyes kezelése komoly fizikai igénybevétel, főleg erős szélben.

Strandröplabda

A csapatsportok előnye, hogy az emberre a csapat kohéziós ereje úgy hat, hogy még a leglehetetlenebb helyzetben is esélyt lát a probléma megoldására. A röplabda az egyik legkedveltebb nyári szabadidős csapattevékenység. Kevés ember is alkothat már egy csapatot, és viszonylag kis terület is alkalmas a játékhoz. A szabályok is egyszerűek, még a középiskolás évekből emlékezhetünk rájuk. Egyet ne feledjünk: a tűző napon az aktív mozgás következtében jobban izzadunk. Könnyebben leéghetünk és megszomjazhatunk, úgyhogy legyen nálunk folyadék és naptej, no meg sapka.

Egyszerű pályák Balaton-szerte találhatóak a strandokon.

A vízi sportokkal elvesztett kalóriák

A nyaralás alatt is tudunk kalóriát égetni, még akkor is, amikor nem gondolnánk. Legyen szó fürdőzésről, vízibiciklizésről vagy a parton végzett játékokról – észrevétlenül szabadulunk meg néhány száz kalóriától. Lássuk, mire elég egyórányi vízi vagy vízparti szabadidős tevékenység (az adatokat egy 72 kg-os személyre számították ki).

  • Úszás: 305 kcal
  • Kajak/kenu (állóvízen): 428 kcal
  • Frizbizés: 228 kcal
  • Szörfözés: 219 kcal
  • Strandröplabda: 609 kcal
  • Evezés: 761 kcal
  • Aquafitnesz: 305 kcal
  • Vízipóló: 761 kcal
  • Vízisí: 457 kcal
  • Rafting: 381 kcal
  • Tollaslaba: 676 kcal

3 nyári sport, amit idén érdemes kipróbálnia!

8 drasztikusan alacsony kalóriatartalmú étel

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink