A túlsúly az túlsúly? Vagy mégsem? Mitől függ, hogy 30, 40, 50 évesen hogyan tudunk hatékonyan lefogyni? Ennek jártunk egy kicsit utána.

Ezért kell, minden életkorban máshogy diétázni!

Mit szeretnénk 20, 30 és 50 évesen?

Személytől és életkortól függően mindenkinek más és más oka van arra, hogy le akar fogyni. Szinte minden női korosztály számára nagyon fontos a jó megjelenés, hiszen az előnyösebb külső kihat a párválasztásra, a munkavállalásra, a közösségbe való beilleszkedésre. Emellett szerepet kaphatnak érzelmi indokok is: szeretnénk magabiztosabbak lenni, vagy éppen bebizonyítani, hogy képesek vagyunk uralkodni magunkon. Ám egy komolyabb elhízás esetén mindezek mellé már komoly egészségügyi okok is társulhatnak – és ez korosztálytól függetlenül igaz.

Az elhízás kellemetlen tünetei:

horkolás, izzadás, nehéz légzés, ízületi fájdalmak, menstruációs zavarok, vizeletelcsöppenés, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri megbetegedések, légzési zavarok, nem inzulinfüggő cukorbetegség, bizonyos daganatos megbetegedések, epekőbetegség, vagy akár meddőség is

Amit mindenkinek tudnia kell

A fogyókúrás étrend alapszabályai jórészt megegyeznek az egészséges táplálkozás alapelveivel. A szervezetünknek mindhárom energiát adó tápanyag-csoportra szüksége van, azaz fehérjét, szénhidrátot és zsírt is naponta kell fogyasztani, ahogy vitaminokat és ásványi anyagokat is. Ideális testalkatunk és egészségünk megőrzése érdekében mindennap együnk gabonaféléket, zöldséget, gyümölcsöt, tejet és/vagy tejtermékeket, húst és/vagy húskészítményeket. Bármilyen diétát választunk, nagyon fontos a folyadékbevitel: naponta 1,5-2 litert kell innunk!

Fotó: Shutterstock

Soha nem késő elkezdeni

A rendszeres mozgást már az első ráncok feltűnésekor el kell kezdeni – ha eddig még nem tettük. Ez hetente legalább 2 x 1 óra torna, illetve séta, kerékpározás vagy úszás legyen. Érdemes beiratkozni valamilyen tornaklubba, mert együtt könnyebb a mozgás. Legyünk sokat friss levegőn!

A változó korban különösen oda kell figyelni

A változó korban a szervezet energiaszükséglete 2000-2200 kcal, és mindenféleképpen szükséges a kalciumban, magnéziumban, D-vitaminban gazdag táplálkozás. A lassú, de egyre fokozódó súlygyarapodás oka, hogy testünknek egyre kevesebb energiára van szüksége, mert szervezetünkben az aktív izomzat fokozatosan átalakul passzív zsírszövetté. Nagyon fontos, hogy a hízás elkerülése érdekében megfelelő mennyiségű mozgással ellensúlyozzuk ezt az átalakulást. A fel nem használt energia ugyanis zsírszövet formájában raktározódik, ami előszeretettel helyezkedik el a „kényes” pontokon, a csípők, a has és a far környékén.

Diétával a csontritkulás is megelőzhető!

A csontritkulás sok nő legkellemetlenebb panasza a változó korban. Ilyenkor a csontok anyagának mésztartalma csökken, s a csontok törékennyé válnak. Idősebb korban – a petefészek-hormon termelődésének megszűnése miatt – a kalcium kevésbé épül be a csontokba, és kialakul a csontritkulás. De ez ellen is fölvehetjük a harcot, ha helyesen táplálkozunk, és rendszeresen mozgunk!

Érdemes áttérni a zsírszegény, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, teljes értékű vegyes étrendre. Ez azt jelenti, hogy táplálékunkkal naponta legfeljebb 20 % zsírt, sok gyümölcsöt, salátát, zsírszegény tejterméket, sovány húst, sok tengeri halat és teljes kiőrlésű gabonaszármazékokat fogyasszunk. Rendszeresen együnk zsírszegény tejet, sovány kefirt vagy joghurtot a csontritkulás megelőzése érdekében. A tejtermékek rendkívül gazdagok kalciumban, ezért kimondottan „csontbarát” tápláléknak tekinthetők.

Mire ügyeljünk az élet derekán?

  • több rendszeres testedzés
  • a dohányzás abbahagyása vagy erőteljes csökkentése
  • a táplálkozási szokások tudatos megváltoztatása

csökkenteni kell:

  • a kalória bevitelt
  • a koffeintartalmú italok fogyasztását
  • az alkoholos italok fogyasztását

fokozzuk:

  • a kalciumbevitelt
  • a folyadékbevitelt (napi 2 liter folyadékfogyasztás javasolt, pl. ásványvíz, gyümölcslé)
  • a B6-vitamint a jó alvás és az idegrendszer érdekében kell enni (fehér kenyér helyett teljes kiőrlésű kenyér, barna rizs, zabpehely, zabkorpa ajánlott)
  • naponta sétáljunk szabad levegőn

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Karácsony előtt is jól jöhet: a csendterápia titka
Túl egyszerű, hogy igaz legyen?! Egy terápia, amire nem kell vagyonokat költenünk, nem igényel drága eszközöket, mégis hihetetlenül sokat tesz a mentális-, lelki,- és testi egészségünkért.
Ajándékötletek sportrajongó rokonoknak, barátoknak!
A szokásos ékszer, ruha és ajándékutalvány helyett idén váltson sportosra! Amennyiben van a családban sportrajongó családtag, lepje meg valami, a hobbijához jól köthető ajándékkal. Ne feledje, ha sportot ajándékoz, egészséget is ajándékoz!
Edzés kardiógépekkel, mutatjuk, hol rontod el!
Gyakori hibák az edzés során, amelyekre érdemes figyelni.
Diós karácsonyi keksz cukor- és lisztmentesen
Ezt az ünnepi hangulatot idéző könnyű, omlós, liszt- és cukormentes finomságot egyszerűen nem lehet elrontani. Az illata betölti majd az egész lakást, és jobb, ha eldugod, hogy ne egye meg a család egyszerre.
Készülj fel már a diéta előtt! Hasznos tudnivalók a fogyókúráról
Jó, ha tudja, hogy ha belevág egy diétába, akkor nemcsak a kilók fogyatkozására számíthat, de sok egyéb kísérőjelenséggel is találkozik majd.
Egészséges alternatívák a karácsonyi sütés-főzéshez
Az ünnepekre készülődés elmaradhatatlan része a legtöbbször a háziasszonyokra háruló ötletelés: mi is legyen a karácsonyi menü, mivel várjuk a vendégeket. A hagyományos konyhát kedvelő családokban is felmerül időnként az igény, hogy a nehéz, a gyomrot megterhelő ételek és sütemények mellett könnyebb, egészségesebb ínyencségek is legyenek az étlapon. Ahol pedig eleve van olyan családtag, aki valamilyen speciális diétára van fogva, még körültekintőbben kell megválogatni, mi kerül az ünnepi asztalra.
Immunerősítés a téli hideg előtt: ezt kell tenned most
Az immunerősítés egyik meghatározó alappillére a vitaminok és ásványi anyagok bevitele, de néhány életmódbeli változtatással is sokat tehetsz azért, hogy a lehető legegészségesebben vészeld át a telet.
A tél diétás kedvence: 10 perces mákmuffin
Fogyókúra idején sokszor vágyakozol az édesség után? Ne tedd, mert a lemondásokkal teli diéta sokkal kevésbé hatékony! Nyugodtan ehetsz finomságokat, csupán olyan desszertet kell választanod, amiben kevés a finomított szénhidrát.
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.