Eleget, rendszeresen, tisztán – a megfelelő folyadékpótlás legfontosabb jellemzői ezek. A víz az emberi test egyik létfontosságú alkotóeleme és üzemben tartója is egyben. Feladatát azonban csak akkor tudja ellátni, ha folyamatosan gondoskodunk az utánpótlásáról.

A kulcs a megfelelő és folyamatos folyadékpótlás – Erre pedig a legjobb a tiszta víz!

Sok ember a folyadékpótlásra úgy tekint, mint egy szükségszerű, de szükség esetén hátrébb sorolható feladatra. „Majd iszom, ha megszomjazom” – gondolják. Pedig mire a szervezetünk így emlékeztet az ivásra, addigra már hiányállapot lép fel, a szomjúságérzet ugyanis az enyhe fokú kiszáradás egyik tünete.

Ha nem pótoljuk megfelelően a szervezetünk által párologtatással, izzadással vagy anyagcseretermékekkel leadott vizet, akkor a folyadékháztartásunk felborul. Ilyenkor a sejtekből a víz a sejtek közötti térbe áramlik. A sejtek folyadékvesztesége a kiszáradás tüneteinek megjelenéséhez vezet, melyek a folyadékhiány mértékétől függően eltérőek.

Amennyiben a testtömegünk folyadéktartalmának 1-2 százalékát veszítjük el – ez az enyhébb eset –, szomjúságot, fejfájást, fáradékonyságot tapasztalunk magunkon. De kísérő tünet lehet a szédülés, a sötétebb, erős szagú vizelet, a száraz, kevésbé rugalmas bőr. A teljesítmény csökkenése és a koncentrációs képesség romlása pedig már ilyen mértékű dehidratációnál is megnehezíti a mindennapokat. A kiszáradás veszélye leginkább a gyermekeknél és időseknél áll fenn, az ő folyadékpótlásukra fokozottan figyelni kell. 4%-os és ennél súlyosabb folyadékhiány következtében teljesítménycsökkenés, koncentrációs nehézségek, fejfájás, ingerlékenység, illetve álmosság, a testhőmérséklet és a légzésszám emelkedése figyelhető meg.

A krónikus, azaz hosszú ideig fennálló dehidratált állapot növeli a vesekő és a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát, a krónikus dehidratáltság következtében romlik a sebgyógyulás folyamata, növekszik az egyes kerengési betegségek kialakulásának kockázata és a migrénes fejfájás lehetősége is.

A folyadékháztartás balanszának nagyobb fokú sérülése azonban ezeknél is komolyabb következményekkel járhat. A nyári melegben erre fokozottan figyelni kell, ugyanis magas környezeti hőmérsékleten a szervezet 10%-os vízhiánya, fokozott kockázatot jelent az életveszélyes hőguta kialakulására. Ennek során a testhőmérséklet megemelkedik, szív teljesítménye elégtelenné válik, és végül szervi elégtelenséghez vezethet.

Bármennyire komolyak is azonban ezek a tünetek, megelőzésük igazán egyszerű: a kulcs a megfelelő és folyamatos folyadékpótlás. Erre pedig a legjobb a tiszta víz! Ezzel az üzenettel indult útjára immáron harmadik alkalommal az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) Aqua Challenge kihívása, amelynek lényege, hogy minél több embert rábírjon a bőséges és elégséges vízfogyasztásra. Azok, akik csatlakoznak a próbatételhez, vállalják, hogy meghatározott időn át félretesznek mindenféle cukrozott és édesített folyadékot, és csak vizet töltenek a poharaikba – abból is naponta legalább 2-2,5 litert.

Nyiss mielőbb te is az egészségre, és csatlakozz a kihíváshoz! A részletekért és hasznos tanácsokért keresd az esemény Instagram és Facebook oldalát!

 

 

Ez is érdekelhet:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink