Eleget, rendszeresen, tisztán – a megfelelő folyadékpótlás legfontosabb jellemzői ezek. A víz az emberi test egyik létfontosságú alkotóeleme és üzemben tartója is egyben. Feladatát azonban csak akkor tudja ellátni, ha folyamatosan gondoskodunk az utánpótlásáról.

A kulcs a megfelelő és folyamatos folyadékpótlás – Erre pedig a legjobb a tiszta víz!

Sok ember a folyadékpótlásra úgy tekint, mint egy szükségszerű, de szükség esetén hátrébb sorolható feladatra. „Majd iszom, ha megszomjazom” – gondolják. Pedig mire a szervezetünk így emlékeztet az ivásra, addigra már hiányállapot lép fel, a szomjúságérzet ugyanis az enyhe fokú kiszáradás egyik tünete.

Ha nem pótoljuk megfelelően a szervezetünk által párologtatással, izzadással vagy anyagcseretermékekkel leadott vizet, akkor a folyadékháztartásunk felborul. Ilyenkor a sejtekből a víz a sejtek közötti térbe áramlik. A sejtek folyadékvesztesége a kiszáradás tüneteinek megjelenéséhez vezet, melyek a folyadékhiány mértékétől függően eltérőek.

Amennyiben a testtömegünk folyadéktartalmának 1-2 százalékát veszítjük el – ez az enyhébb eset –, szomjúságot, fejfájást, fáradékonyságot tapasztalunk magunkon. De kísérő tünet lehet a szédülés, a sötétebb, erős szagú vizelet, a száraz, kevésbé rugalmas bőr. A teljesítmény csökkenése és a koncentrációs képesség romlása pedig már ilyen mértékű dehidratációnál is megnehezíti a mindennapokat. A kiszáradás veszélye leginkább a gyermekeknél és időseknél áll fenn, az ő folyadékpótlásukra fokozottan figyelni kell. 4%-os és ennél súlyosabb folyadékhiány következtében teljesítménycsökkenés, koncentrációs nehézségek, fejfájás, ingerlékenység, illetve álmosság, a testhőmérséklet és a légzésszám emelkedése figyelhető meg.

A krónikus, azaz hosszú ideig fennálló dehidratált állapot növeli a vesekő és a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát, a krónikus dehidratáltság következtében romlik a sebgyógyulás folyamata, növekszik az egyes kerengési betegségek kialakulásának kockázata és a migrénes fejfájás lehetősége is.

A folyadékháztartás balanszának nagyobb fokú sérülése azonban ezeknél is komolyabb következményekkel járhat. A nyári melegben erre fokozottan figyelni kell, ugyanis magas környezeti hőmérsékleten a szervezet 10%-os vízhiánya, fokozott kockázatot jelent az életveszélyes hőguta kialakulására. Ennek során a testhőmérséklet megemelkedik, szív teljesítménye elégtelenné válik, és végül szervi elégtelenséghez vezethet.

Bármennyire komolyak is azonban ezek a tünetek, megelőzésük igazán egyszerű: a kulcs a megfelelő és folyamatos folyadékpótlás. Erre pedig a legjobb a tiszta víz! Ezzel az üzenettel indult útjára immáron harmadik alkalommal az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) Aqua Challenge kihívása, amelynek lényege, hogy minél több embert rábírjon a bőséges és elégséges vízfogyasztásra. Azok, akik csatlakoznak a próbatételhez, vállalják, hogy meghatározott időn át félretesznek mindenféle cukrozott és édesített folyadékot, és csak vizet töltenek a poharaikba – abból is naponta legalább 2-2,5 litert.

Nyiss mielőbb te is az egészségre, és csatlakozz a kihíváshoz! A részletekért és hasznos tanácsokért keresd az esemény Instagram és Facebook oldalát!

 

 

Ez is érdekelhet:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.
3 remek őszi recept, ami felgyorsítja a fogyást
Itt az ősz, és vele együtt a gombás, padlizsános, almás, fahéjas finomságok szezonja. Válogatásunkban olyan diétás fogásokat gyűjtöttünk össze, amik nem csak segítik a fogyást, de igazi őszi ínyencségekkel készültek. Érdemes őket kipróbálni!
Palvin Barbi 31 évesen is bombaformában, kiderült a titka
Október 8-án ünnepli születésnapját hazánk népszerű modellje, Palvin Barbara, akiből már többen próbálták kiszedni a szépségtrükkjeit, és bomba alakjának titkát.

Ajánlataink