Az EB, vagyis Európa-bajnokság selejtezője már márciusban elkezdődött, úgyhogy gőzerővel lehet szurkolni a kedvenc csapatunknak. Németország rendezőként automatikusan kijutott az EB-re, az elődöntők és döntők pedig 2024 márciusában lesznek. Hogy honnan ered az EB neve, mikor és hol rendezték meg először és hány ország vett benne részt? Cikkünkből most kiderül, mert rávilágítunk az első EB meccsekre és a bajnokság történetére!

Az Európa-bajnokság története – kialakulása a kezdetektől napjainkig

Az első foci eredmények – Az Európa-bajnokság története

Az EB, vagyis Európa-bajnokság selejtezője már márciusban elkezdődött, úgyhogy gőzerővel lehet szurkolni a kedvenc csapatunknak. Németország rendezőként automatikusan kijutott az EB-re, az elődöntők és döntők pedig 2024 márciusában lesznek. Hogy honnan ered az EB neve, mikor és hol rendezték meg először és hány ország vett benne részt? Cikkünkből most kiderül, mert rávilágítunk az első EB meccsekre és a bajnokság történetére!

A kezdetek: azok az 1960-as évek…

Foci bajnokságok már jóval korábban is megrendezésre kerültek, mint 1960. Az Olimpián 1908-tól jegyzünk foci eredményeket, viszont egy átfogó európai bajnokságra sokáig kellett várni. Az ok viszonylag egyszerű volt: az országok egymással való hadban állása és a világháborúk miatt nem létezett egy, az országokat összefogó, nemzetközi labdarúgó szövetség, így pedig, nem volt, aki megrendezzen egy ilyen eseményt.

Bár voltak több európai ország részvételével kisebb-nagyobb bajnokságok, mint például a Bajnokok Ligája elődje, a Bajnokcsapatok Európa Kupája, az UEFA létrejöttéig várni kellett az európai bajnokságokra. Ennek 1954-es létrejötte után az EB, akkor még UEFA Kupa néven 1958-ban került először megrendezésre. 1960-ban Európai Nemzetek Kupája néven, még mindössze 4 ország részvételével tartották meg. Hazánk az 1952-es, Helsinkiben rendezett Olimpián nyert, így 1958-ban selejtező meccset játszott a Szovjetunió ellen. Ez 3:1-es vereséggel zárult, így végül Csehszlovákia, Jugoszlávia és Franciaország jutott be a Szovjetunió mellett a döntőbe, amelyet utóbbi is nyert meg 1960-ban.

A kiemelkedő foci eredmények kora: 1980-as évektől napjainkig

1980-as évekre már 8 csapat szerepelt az EB-n, a helyszínek pedig szintén bővültek: 1980-ban Olaszország, 1984-ben Franciaország, 1988-ban az NSZK adott otthon a bajnokságoknak. 1996-ban már 16 ország, 2016-tól pedig már 24 csapat jut ki az Európa-bajnokságra, így összesen 51 mérkőzés kerül megszervezésre, ezzel is növelve az esemény presztízsét. Néhány ország teljesítménye pedig igen kiemelkedő a foci eredmények világában: Németország három alkalommal, Spanyolország szintén három alkalommal, Franciaország pedig két alkalommal állhatott fel a dobogó legfelső fokára.

A rendezési jog elnyerése továbbra is különösen nagy foci eredmény, amelyet Magyarország egyelőre még nem nyert el. Bár már háromszor is megpályázta (2004-ben, 2008-ban és 2012-ben), végül csak az 2021-es tornán szervezett négy mérkőzést. Reméljük, hamarosan hazánk is vendégül láthatja ezt a világraszóló nemzetközi eseményt!

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink