Az EB, vagyis Európa-bajnokság selejtezője már márciusban elkezdődött, úgyhogy gőzerővel lehet szurkolni a kedvenc csapatunknak. Németország rendezőként automatikusan kijutott az EB-re, az elődöntők és döntők pedig 2024 márciusában lesznek. Hogy honnan ered az EB neve, mikor és hol rendezték meg először és hány ország vett benne részt? Cikkünkből most kiderül, mert rávilágítunk az első EB meccsekre és a bajnokság történetére!

Az Európa-bajnokság története – kialakulása a kezdetektől napjainkig

Az első foci eredmények – Az Európa-bajnokság története

Az EB, vagyis Európa-bajnokság selejtezője már márciusban elkezdődött, úgyhogy gőzerővel lehet szurkolni a kedvenc csapatunknak. Németország rendezőként automatikusan kijutott az EB-re, az elődöntők és döntők pedig 2024 márciusában lesznek. Hogy honnan ered az EB neve, mikor és hol rendezték meg először és hány ország vett benne részt? Cikkünkből most kiderül, mert rávilágítunk az első EB meccsekre és a bajnokság történetére!

A kezdetek: azok az 1960-as évek…

Foci bajnokságok már jóval korábban is megrendezésre kerültek, mint 1960. Az Olimpián 1908-tól jegyzünk foci eredményeket, viszont egy átfogó európai bajnokságra sokáig kellett várni. Az ok viszonylag egyszerű volt: az országok egymással való hadban állása és a világháborúk miatt nem létezett egy, az országokat összefogó, nemzetközi labdarúgó szövetség, így pedig, nem volt, aki megrendezzen egy ilyen eseményt.

Bár voltak több európai ország részvételével kisebb-nagyobb bajnokságok, mint például a Bajnokok Ligája elődje, a Bajnokcsapatok Európa Kupája, az UEFA létrejöttéig várni kellett az európai bajnokságokra. Ennek 1954-es létrejötte után az EB, akkor még UEFA Kupa néven 1958-ban került először megrendezésre. 1960-ban Európai Nemzetek Kupája néven, még mindössze 4 ország részvételével tartották meg. Hazánk az 1952-es, Helsinkiben rendezett Olimpián nyert, így 1958-ban selejtező meccset játszott a Szovjetunió ellen. Ez 3:1-es vereséggel zárult, így végül Csehszlovákia, Jugoszlávia és Franciaország jutott be a Szovjetunió mellett a döntőbe, amelyet utóbbi is nyert meg 1960-ban.

A kiemelkedő foci eredmények kora: 1980-as évektől napjainkig

1980-as évekre már 8 csapat szerepelt az EB-n, a helyszínek pedig szintén bővültek: 1980-ban Olaszország, 1984-ben Franciaország, 1988-ban az NSZK adott otthon a bajnokságoknak. 1996-ban már 16 ország, 2016-tól pedig már 24 csapat jut ki az Európa-bajnokságra, így összesen 51 mérkőzés kerül megszervezésre, ezzel is növelve az esemény presztízsét. Néhány ország teljesítménye pedig igen kiemelkedő a foci eredmények világában: Németország három alkalommal, Spanyolország szintén három alkalommal, Franciaország pedig két alkalommal állhatott fel a dobogó legfelső fokára.

A rendezési jog elnyerése továbbra is különösen nagy foci eredmény, amelyet Magyarország egyelőre még nem nyert el. Bár már háromszor is megpályázta (2004-ben, 2008-ban és 2012-ben), végül csak az 2021-es tornán szervezett négy mérkőzést. Reméljük, hamarosan hazánk is vendégül láthatja ezt a világraszóló nemzetközi eseményt!

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink