Kérdés: Úgy tartják, hogy a napsütéstől “kiégett” haj gyönyörű. De mennyire káros? Pontosan mire hatnak az ultraibolya sugarak és a magas hőmérséklet?
Válasz: Ezt a hatást el lehet érni speciális eszközök segítségével és a napfényben egyaránt, de tudni kell, hogy mindkét módszer káros. Széles körben elterjedt, hogy a haj él, viszont az élő részei a fejbőr alatt vannak. Ez azt jelenti, hogy nem képes önmagát regenerálni, ezért szükséges a hajvédelem és az ápolás.
A https://makeup.hu/ azonban felhívja a figyelmet, hogy az UV-A és UV-B sugarak nemcsak a haj kutikuláját, hanem a belső szerkezetet is károsíthatják. A nap kiszárítja és törékennyé teszi a szálakat, gyakran kiég, a végek töredezni kezdenek… Fényvédő termékekkel ezt megelőzhetjük és enyhíthetjük.
K: Elég egy spray-t használni, hogy megvédjük, vagy egyéb dolgokra is szükség van?
V: Ha forró országokba utazunk, vagy azt tervezzük, hogy sokáig leszünk a szabadban, kötelező fényvédőt használnunk. Használjunk dimetikon tartalmú termékeket – samponokat, balzsamokat és krémeket. Ezek az anyagok bevonják a hajat, védőburkot hoznak létre, ami megakadályozza a haj “elektromozódását” és kezelhetővé teszi a tincseket.
Naptejet is minden nap kell használni. Akiknél szemmel láthatóak a hajkárosodás jelei, ajánlatos keratin tartalmú vagy regeneráló kezelést végezni a napozás hatásainak minimalizálása érdekében.
Az SPF tartalmú samponok nyújtanak valamennyi védelmet, de nem eleget, és öblítés után nem marad annyi a hajon, hogy megakadályozzák az UV-károsodást. A teljes hajhosszon oszlassunk szét szérumot, és igyekezzünk kerülni az alkohol alapú formázó termékeket.
K: Melyek a legjobb fényvédők, vagy viseljünk kalapot? Léteznek-e otthon elkészíthető gyógymódok?
V: Sokan szeretik követni a divatirányzatokat, de továbbra is tartózkodnunk kell az alkoholt, hidrogén-peroxidot, citromlevet és más, a hajat elszínező anyagokat tartalmazó termékek használatától. A fejvédő az, ami véleményünk szerint 100%-ban megvéd az UV sugárzástól.
K: A sós víz és a klór mennyire káros a hajra? Hogyan védekezzünk?
A só erősen szárít, főleg, ha perzselő napsugarakkal kombináljuk. Természetesen lehet és kell is élvezni a tengerparti nyaralást, de amikor csak lehetséges, viseljünk sapkát, tengerben való úszkálás után pedig öblítsük le a hajat friss vízzel.
Az úszómedencékben talált klór oxidálja a vízben található nehézfémet, ezért különböző színre “festhetik” a hajat – a pirostól egészen a barnáig. Amennyiben sok öblítést nem igénylő kondicionálót használunk medencézés előtt, ez megelőzhető.