Ha egyszer kipróbáltuk a friss, házi kenyeret, soha többé nem akarunk majd pékségben vásárolni. A kenyérsütés közönséges kemencében azonban időigényes, és bizonyos készségeket igényel. Meg kell gyúrni a megfelelő tésztát, keleszteni, cipót formálni, majd meghatározott hőmérsékleten kisütni. Ez a folyamat azonban jelentősen leegyszerűsíthető kenyérsütő vásárlásával. Nemcsak a tésztát dagasztja meg a lehető legoptimálisabb módon, hanem a hőmérsékletet és a sütési időt is az általunk választott recepthez igazítja. Nem is kell mást tennünk, mint élvezni a meleg és ropogós kenyeret.
Hogyan működik a kenyérsütő?
A kenyérsütő automatizálja a fent leírt folyamatot. Csak öntsük a kimért összetevőket a kenyérsütő speciális formájába, majd válasszuk ki a megfelelő programot. A továbbiakban pedig már minden a mi beavatkozásunk nélkül történik. A készülék speciális spatulával keveri és gyúrja a tésztát, majd hagyja kelni. Amikor a kenyérmassza eléri a megfelelő térfogatot, megtörténik a sütés metódusa. Mindez teljesen automatikusan. Nincs más dolgunk, mint a finisben kivenni és megkóstolni az elkészített cipót.
Kenyérsütő – a legfontosabb paraméterek
Kenyérsütő vásárlásakor számos paraméterre kell figyelni. Ezek határozzák meg a használat kényelmét és magának a berendezésnek a képességeit. De vajon, mik is ezek? Nézzük!
- Formaméret – ez határozza meg, hogy mekkora kenyeret tudunk majd sütni. Ha 1-2 főre sütünk kenyeret, voksolhatunk egy kisebb modell mellett is. Ha azonban azt akarjuk, hogy a cipó elég legyen egy nagyobb családnak is, akkor mindenképpen egy nagyobb készüléket válasszunk.
- Keverők száma – a keverők száma is nagyon fontos. Ez határozza meg, mennyi kenyeret tudunk majd sütni. A legtöbb gépnek egy keverője van, amely akár 800 grammos tésztát is képes gyúrni. Ha nagyobb cipókat tervezünk sütni, mindenképp be kell szerezni egy 2 keverős készüléket, amely akár 1,6 kilogrammos tésztát is elbír.
- Bevonat típusa – a kenyérsütő kamrát speciális, tapadásmentes bevonattal kell ellátni. Ennek köszönhetően nem csak könnyebben tisztítható, hanem a tészta jobb gyúrásához is hozzájárul, mert elősegíti, hogy ne ragadjon a falához. Ez a már megsült kenyér könnyebb eltávolítását is garantálja.
- Teljesítmény – nem feledkezhetünk meg a teljesítményről sem. Ez határozza meg, hogy a berendezés milyen hatékonyan birkózik meg a kenyér keverésével és sütésével. A piacon 250 és 1000 wattos teljesítményű készülékeket is találhatunk. Előbbieknek gondjai lehetnek a tészta dagasztásával és az azt követő sütéssel. Mindenképpen biztonságosabb legalább 600-800 watt teljesítményű berendezést választani.
A kenyérsütők további funkciói
A kenyérsütők alapvető feladata, ahogy a neve is sugallja, a kenyérsütés. Ez a folyamat azonban élvezetesebb lehet, ha a készüléket további megoldásokkal látják el. Ezek egyike a késleltetett indítás programozhatósága. Ennek köszönhetően a kenyérsütés egy adott időpontban elindul, és egy friss, illatos vekni készül, például közvetlenül a munkából hazaérkezés után. Azok számára, akik szeretik a ropogós kenyeret, a héjsütési hőfok beállításának funkciója is hasznos lehet. Egyes kenyérsütők lehetőséget kínálnak arra is, hogy a sütés után egy bizonyos ideig melegen tartják a pékárut. Ha gabonával, fűszernövényekkel vagy egyéb adalékanyagokkal, például szárított paradicsommal, olívabogyóval kevert kenyeret tervezünk sütni, akkor érdemes olyan modellt beszerezni, amely jelzi ezen összetevők hozzáadásának pillanatát. Egyes kenyérsütők automatikusan hozzáadják a feltéteket. Hasznos lesz egy áttekinthető kijelző is, amelyen láthatjuk a sütés aktuális fázisát, valamint a hátralévő időt. Egyes modellek a kenyér mellett lekvárok készítését is lehetővé teszik – ez az alapfunkciók egy érdekes változata.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Fogyj velünk! 1500 kalóriás mintaétrend 1 hétre szakértőnktől
- Szénhidrát a fogyókúrában: Eláruljuk, hogy miből mennyit egyél
- 6+1 kiváló fehérjeforrás a feszesebb és karcsúbb testért
- A 6 legjobb fogyókúrás tanács nőknek