A bőr tükrözi az általános egészségi állapotot. Nagyon fontos, hogy megfelelő készítményekkel kívülről tápláld, ápold, de legalább ilyen fontos, hogy belsőleg is biztosítsd a bőr számára szükséges tápanyagokat, illetve megkíméld a „bőrgyilkos” anyagoktól.

A bőr barátai és ellenségei a táplálkozásban

Ami jót tesz a bőrnek

 

Antioxidánsok

Ezek a molekulák apró szuperhősökként védik a sejteket a veszélyektől. A bőr első számú ellensége az ultraibolya sugárzás, amely károsítja a fehérjéket, a lipideket és a DNS-sejteket a bőrsejtekben. A szabadgyökök pusztító erejűek, mert páratlan elektronokkal rendelkeznek, amik rendkívül reakcióképesek más molekulákkal. Az antioxidánsok elektronokat adnak a szabadgyökökhöz, ezáltal semlegesítve őket – megvédve a bőrt a ráncoktól és a pigmentfoltoktól.

DF-tipp: Egyél naponta legalább öt adag friss zöldséget és gyümölcsöt.

 

bőr táplálkozás

Fotó: Shutterstock

 

Ómega-3 zsírsavak

Az antioxidánsokhoz hasonlóan az esszenciális zsírsavak szintén védenek a napsugárzás káros hatásai ellen: csökkentik a sejtkárosodást és fokozzák a regenerációt. Ezen túl e zsírsavaknak gyulladásgátló tulajdonsága is van, amely segít megállítani a kollagén (a bőrszövet legfontosabb építőeleme) bomlását.

DF-tipp: Fogyassz rendszeresen lazacot, tonhalat, makrélát vagy szardíniát.

 

Probiotikumok

A probiotikumokban gazdag ételekben található baktériumok segítenek a bélflóra optimális szintjének helyreállításában, amely a bőrre is jótékony hatással lehet. Amikor a káros baktériumok mennyisége meghaladja a hasznos baktériumokét, a bőr állapota jelentősen romlik, hiszen a részben emésztett ételekből a toxinok a véráramba kerülnek. Ilyenkor bőrgyulladás alakulhat ki, amely pattanásokhoz, rosaceához, ekcémához és idő előtti ráncosodáshoz vezethet.

DF-tipp: Szerepeljen az étrendedben élő és aktív baktériumkultúrákat tartalmazó élelmiszerek, például joghurtot, savanyú káposzta.

 

Amit inkább kerülj el

 

Egyszerű szénhidrátok

Ha néhány hétre sikerült elhagynod a fehér lisztet és a cukrot, észrevehetted, hogy bőröd simább, ragyogóbb. Ennek oka, hogy az egyszerű szénhidrátok vegyületei károsítják a bőrszövetet, gyengítik a rostokat. Hatásukra a bőr veszít hidratáltságából, gyulladttá válhat, megjelenhetnek a korai bőröregedés jelei.

DF-tipp: Cseréld le a fehér lisztet teljes kiőrlésűre, a cukorbevitelt pedig minimalizáld, vagy hagyd el teljesen.

 

Alkohol

Az alkohol kitágítja a vérereket, vörös, foltos bőrképet eredményezve. Dehidratál, ezért a bőr rendszeresen száraz, így sérülékenyebbé válik. Emellett elvonja és nem engedi hasznosulni a bőr számára fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, elősegítve a ráncok, foltok megjelenését a bőrön.

DF-tipp: Lehetőleg kerüld az alkoholfogyasztást, de ha mégis felöntenél kicsit a garatra, másnap fogyassz sárgarépát, édesburgonyát, sütőtököt, zöldborsót, hogy A-vitaminhoz juttasd a szervezeted.

 

Koffein

A koffein elvonja a bőrből a kollagént, enyhe vízhajtó hatású, így segíti a korai ráncok megjelenését. Egyes kutatások szerint az arra érzékenyeknél gyulladásos folyamatokat indít be, amelyek szintén nyomot hagynak a bőrön.

DF-tipp: Naponta maximum 2 csésze kávé fogyasztása ajánlott.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink