Tavasszal, ahogy melegszik az idő, egyre gyakrabban merülnek fel olyan bőrproblémák, amelyek a meleggel, a nappal kapcsolatosak, és persze a gombás bőrfertőzések vagy a csalánkiütés is gondot okozhat ilyenkor. Mik a tüneteik, miért alakulnak ki, hogyan kezelhetők és miként előzhetők meg ezek a bőrproblémák?
Melegkiütés
Tünetek: apró, vízhólyag-szerű kis hólyagok vagy viszkető, vöröses árnyalatú kiütések
Ez a miliaria, azaz a melegkiütés, amely jellemzően az arcon, a homlokon és az állon, a háton, mellkason, hónaljban jelentkezik. Oka, hogy az elhalt hámsejtek (esetleg baktériumok) elzárják a pórusokat, így a verejték nem tud szabadon távozni.
Kezelése:
A dudorokat, hólyagokat nyomkodni tilos! Langyos vizes lemosás után vény nélkül kapható, kortizont tartalmazó krémmel, gyulladáscsökkentő, viszketést gátló krémmel kenje be az irritált bőrfelületet naponta többször, ha szükséges.
Hogyan előzze meg?
Viseljen az időjárásnak megfelelő könnyű, világos ruhákat. Nagy melegben zuhanyozzon le naponta többször.
Kisgyermekeknél gyakori
„A melegkiütés nagyon gyakori csecsemőknél, kisgyermekeknél, akiknek a hőszabályozó rendszere még nem elég fejlett. Tüneteiket hűsítő kenőcsökkel, hintőporral enyhíthetjük.”
Napégés
Tünetek: nagyobb területen piros, fájdalmas foltok a bőrön
A napégés tavasszal a bőrproblémák közül az egyik leggyakoribb. Legtöbbször először az arc és a nyak érzékeny bőre pirul le, de ahogy a hosszú ujjú pólók és nadrágok lekerülnek, a karok és a lábak is veszélybe kerülnek.
Kezelése:
Langyos vizes zuhany után kenje be bőrét bőrnyugtató krémmel, napozás utáni testápolóval vagy tiszta aloe vera géllel.
Hogyan előzze meg?
Használjon magas faktorszámú fényvédő krémet már az első tavaszi napsugarak ellen.
Cisztás pattanások
Tünetek: fájdalmas, piros dudorok
A cisztás pattanások elsősorban az arcon, a háton, a mellkason jelennek meg az arra hajlamosaknál. Cisztás pattanás alakul ki, ha a mirigyek túl sok faggyút termelnek, és a beleragadó elhalt hámsejtek eltömítik a pórusokat, amik elfertőződnek, begyulladnak.
Kezelése:
A pórusok eltömődését megakadályozandó törölje át naponta kétszer glikolsavas vagy szalicilsavas arctisztítóval a bőrét. A cisztás pattanás kezelését bízza szakemberre! Súlyos esetben szükség lehet szájon át szedett antibiotikumos kezelésre, izotretinoin kezelésre, lézeres heggyógyításra.
Hogyan előzze meg?
A bőrproblémák megelőzése érdekében fontos a megfelelő bőrápolási rutin, de a cisztás pattanásokat legtöbb esetben nem lehet megelőzni, hiszen a háttérben komoly hormonális okok állnak.
Érdemes szakemberhez fordulni
„A pattanásos bőr kezelése hosszú folyamat, amely nagy türelmet igényel. Gyakori, hogy depresszió is kialakul a csúnya bőr miatt, ezért érdemes minél előbb szakember segítségét kérni.”
Csalánkiütés
Tünetek: test-szerte jelentkező, különböző nagyságú, éles szélű, a bőr szintjéből kiemelkedő viszkető, puha tapintású, halványvörös vagy fehéres foltok
Gyorsan, néhány perc alatt alakul ki. Oka az irhában kialakuló vizenyő, amit leggyakrabban a hisztamin nevű anyag felszabadulása okoz. A hisztamin kiáramlását pedig valamilyen allergiás reakció okozza.
Kezelése:
Antihisztaminokkal, súlyosabb esetben szteroiddal enyhíthetők a panaszok. Ajak- és gégeödémával jelentkező tünetek kialakulásakor azonnal orvoshoz kell fordulni!
Hogyan előzze meg?
Legjobb módja a védekezésnek a kiváltó ok – ha ismert – kerülése.
Atlétaláb, azaz gombás fertőzés a lábujjak közözz
Tünetek: Viszkető, égő érzés, száraz, hámló bőr a lábujjak között
A gombák számára cipőbe zárt láb ideális terep, mert meleg és nedvességre hajlamos. Mivel a gombától a bőr felszíne védtelenné válik, gyakori ezen a területen a baktériumos fertőzés is, vagyis a felülfertőződés.
Kezelése:
Érdemes a kezelést széles spektrumú, vény nélkül kapható gombaellenes krémmel vagy spray-vel kezdeni. Ha nem múlnak a panaszok, keressen fel bőrgyógyászt!
Hogyan előzze meg?
Fürdés, zuhanyozás után alaposan törölje meg a lábát, a lábujjak között is, és kenje be gombásodás elleni lábkrémmel, dezodorral, hintőporral. Sportoláskor viseljen speciális zoknit, ami felszívja a nedvességet és szárazon tartja a lábat.
Vigyázat, fertőző!
„A lábgomba nagyon fertőző, ezért a közös helyiségekben, öltözőkben, medence partján, gumiszőnyegen mindig viseljen papucsot. A fertőzöttek nemcsak sporttársaiknak adják tovább a gombát, hanem a családtagjaiknak is. Otthon is használjon mindenki saját törülközőt, és ha kell, fertőtlenítse a kádat, zuhanyzót használat után.”
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- A szép bőr titka karantén idején is
- Pikkelysömör: makacs, csúnya, de van megoldás!
- Manikűrözzön, akár egy profi! Házi körömápolás lépésről lépésre
- Szépülj kamillával! – 5 egyszerű tipp