A rendszeres sportolás a jótékony hatások mellett bizony veszélyeket is rejt magában, a különböző sportsérüléseken túl a bőrt is érhetik káros hatások. Összegyűjtöttük a leggyakoribb veszélyforrásokat és azokat a módszereket, melyekkel megóvhatod bőröd egészségét.

Óvd meg a bőröd egészségét sportoláskor is!

 

bőrvédelem, sport, edzés

A bőrvédelem sportolás közben is nagyon fontos!
Fotó: Shutterstock

Gépek, sporteszközök közös használata – BŐRFERTŐZÉSEK

Egy edzőteremben rengeteg ember használja a gépeket és sporteszközöket nap mint nap. A különböző kórokozók, baktériumok, gombák, vírusok könnyen megtapadnak a felületükön, és kedvező körülmények között sokáig életben is maradnak, ezért könnyen terjednek, egyebek mellett csúnya bőrfertőzéseket okozva.

MIT TEHETSZ? Töröld le a kihelyezett fertőtlenítővel az eszközöket és felszereléseket, mielőtt használatba vennéd azokat – akkor is, ha úgy gondolod, már megtették előtted. Edzés közben soha ne érintsd meg az arcod szabad kézzel. Bőrgyógyászok szerint az arcon megjelenő kellemetlen pattanások, fertőzések okozója gyakran a piszkos kézről kerül a bőrre.

 

Meleg környezetben végzett komoly fizikai munka – MELEGKIÜTÉS (MILIARIA)

A magas hőmérséklet és a páratartalom miatt a verejtékcsatornák eldugulhatnak és megduzzadhatnak, ami kiütések megjelenéséhez vezet. Ezek többnyire apró rózsaszín vagy piros pöttyök, amelyek hasonlítanak a pattanásokra, és leggyakrabban a hajlatokban vagy olyan területeken jelennek meg, ahol a ruházat rendszeresen súrolja a bőrt.

MIT TEHETSZ? A bőrvédelem érdekében viselj légáteresztő anyagból készült kényelmes sportruházatot, és edzés közben folyamatosan hidratálj. Melegebb időben futás, kerékpározás közben időről időre állj meg, és pihenj árnyékos helyen. Viselj hűsítő kendőket, különösen a kritikus területeken.

 

Találd meg a tökéletest! Kalauz a sportmelltartó kiválasztásához

 

Sportolás a szabadban – BARNA FOLTOK A BŐRÖN

Az UV-sugárzás súlyosan károsíthatja a bőrt, ami a kollagén bomlásához vezet. Ez egy idő után a bőr elszíneződését okozhatja (nem beszélve arról, hogy a bőrrák kialakulásának kockázata is megnő).

MIT TEHETSZ? Szabadtéri sportolásnál nagyon fontos széles spektrumú fényvédő használata minden olyan bőrfelületen, amelyet nem véd ruha. Legalább 30 perccel indulás előtt célszerű felvinni a krémet, és nem szabad elfeledkezni arról, hogy legalább kétóránként meg kell ismételni a műveletet. Érdemes kimondottan sportoláshoz ajánlott, víz- és izzadásálló készítményeket választani.

 

Szoros ruha – PATTANÁSOK, BŐRFERTŐZÉSEK

A túl szoros, feszes ruházat (főleg a pamutból készültek) alatt sokszor „megül” az izzadság, és a baktériumok elszaporodnak. Ez irritálja a bőrt, és pattanások, aknék alakulnak ki. (Nem összetévesztendő a melegkiütéssel!) Emellett az állandó irritáció a bőrön piros foltok megjelenéséhez vezethet, amelyek könnyen megrepednek, elsebesednek.

MIT TEHETSZ? A legjobb, ha edzés után azonnal lezuhanyozol és tiszta ruhát húzol. Elkerülheted a pattanások kialakulását megfelelő sportruházat viselésével. A bőrvédelem érdekében ne viselj pamutruhát, pamut aláöltözetet, részesítsd előnyben a technikai, légáteresztő anyagból készült darabokat. Szükség esetén használj benzoil-peroxid tartalmú tusfürdőt: ez eltávolítja a testről a felesleges olajokat, zsírokat, baktériumokat és egyéb szennyeződéseket. Ha a hátadon, mellkasodon pattanások jelennek meg, szalicilsavat tartalmazó készítményekkel kezeld a bőrödet naponta legalább kétszer.

Ha pedig bőrirritációként piros foltok jelennek meg a bőrödön, mosd át langyos vízzel, és alkalmazz antibiotikus kenőcsöt a gyors gyógyulás és a felülfertőzés megakadályozásának érdekében.

 

Bőrproblémák: Hogyan kezeld a pattanásos bőrt?

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink