A nyár végi megviselt haj annak a jele, hogy a meleg évszakban elhanyagoltuk hajkoronánkat. Még nincs késő, bőven felkészülhetünk a nyári hajápolásra. Kidolgozhatunk egy többlépéses tervet annak érdekében, hogy se a hajunk, se a fejbőrünk ne lássa kárát a nyári időjárásnak.
Az időjárás negatív hatásai a hajra
- Az UV-sugarak szétroncsolják a haj pigmentjeit, így a színe kifakul.
- A festett haj a napsugárzás és a gyakoribb hajmosás miatt szárazabbá válik, a színe hamarabb kopik.
- Az erős napsugárzás irritálja a fejbőrt, előfordulhat korábban nem tapasztalt korpásodás.
- A hajszálak merevvé válnak, ezáltal nehezen formázhatók.
- A nap elszívja a hajból a nedvességet, így veszít a rugalmasságából.
- A sós víz szárítja a hajat, fakóvá teszi a színét. Ez bizony nem hangzik jól. Ráadásul nem csak az UV-sugárzás tesz kárt a hajszálakban. A strandok klóros vize, a sós tengervíz, a szél és a forró levegő, sőt a légkondicionáló is árt a tincseknek. A védekezést idejében el kell kezdeni.
Hajápoló táplálkozás
Ahhoz, hogy a haj a megfelelő mértékben növekedjen, finom tapintású, erős szálú legyen, nem elég, ha méregdrága samponokkal, kozmetikumokkal ápoljuk. Fontos a megfelelő, A- és B-vitaminban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag táplálkozás. Mivel a bőrhöz hasonlóan a hajat is elsősorban belülről kell hidratálni, fontos a napi legalább 2,5 liter folyadék elfogyasztása. A szép hajhoz szükség van E-, B2-, B3-, B6- és B5-vitaminra, folsavra, cinkre és kalciumra is.
A B-vitaminok fontos csoportját olyan élelmiszerekből nyerhetjük, mint az avokádó, a zellergumó, a tejtermékek, a hús, a tojás, a dinnye, a hüvelyesek, valamint a teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, hiszen a hajápolásban fontos szerepe van az élesztőnek. Folsavat nyerhetünk spenótból, brokkoliból vagy egyéb, sötétzöld színű zöldségekből. A megfelelő kalciummennyiséget fehérjéből, tejtermékekből kaphatjuk. Fogyasszunk sovány sajtot, tejet, túrót. Ezáltal nem csak a hajat, de a csontjainkat is erősebbé tehetjük. Cinket a már szintén említett tojásban, tejben, húsokban vagy belsőségekben találhatunk.
Összességében elmondhatjuk, hogy egy fehérjében gazdag, sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó étrend segíthet regenerálni vagy megvédeni a hajszálakat az időjárási ártalmaktól.
Hajkozmetika
A legfontosabb, hogy nyáron kifejezetten olyan termékeket válasszunk, amelyek fényvédelemmel rendelkeznek. Így máris fontos lépést tettünk a hajszálak megóvása érdekében. Amennyiben strandon, tengerben, tóban vagy bárhol fürödnénk, utána mindenképpen mossunk hajat samponnal, hogy az esetleges szennyeződések, klór, só teljesen kitisztuljon a hajszálak közül. utána vigyünk fel egy kis balzsamot vagy időhiány esetén kiöblítést nem igénylő hajpakolást. Ha nem muszáj, ne használjunk hajszárítót.
A plusz száraz, forró levegő csak tovább károsítja a hajat. Ha mégis elkerülhetetlen, csak félig szárítsuk meg a tincseket vagy csak a végső formázáshoz használjunk hajszárítót. Hetente legalább egy alkalommal szánjunk hosszabb időt a hajmosásra. Egy alapos mosást-balzsamozást követően vigyünk fel ápoló, UV-védelemmel ellátott hajpakolást. Tekerjük puha frottírtörülközőbe a hajat és maradjunk így legalább fél órán át. Az idő elteltével öblítsük le alaposan és hagyjuk szabadon vagy legalább félig szabadon megszáradni. Amennyiben a hajunk festett, fel kell készülnünk rá, hogy nyáron sűrűbben kell majd a fodrászt látogatnunk.
Mivel a festés gyakoribbá válása csak tovább roncsolja a szálakat, igyekezzünk inkább színélénkítő samponnal hajat mosni. Ha ilyen nem áll rendelkezésre, hetente egyszer vigyük fel olívaolaj és fél citrom facsart levének a keverékét a hajra. Ezáltal élénkebbé válik a színe, talán elkerülhető a pluszban beiktatandó festés.