Házi praktikák
Bőrradírok, pórusösszehúzók, maszkok nem javasoltak aknés arcbőrre, mert irritálhatják a bőrt és súlyosbíthatják a már meglévő tüneteket. Ha gyorsan szeretne eltüntetni egy pattanást, érdemes az otthon található csodaszerekből készíteni pakolást, szárítót, de ezek a szerek csak átmeneti megoldást jelentenek. Keverjen össze egy zúzott aszpirint néhány csepp teafaolajjal, és vigye fel a pattanásra. Hagyja hatni egy éjszakán át: az aszpirin szalicilsav-tartalmának köszönhetően csökkenti a gyulladást. A teafaolaj antibakteriális szer, hatékony a pattanásos bőr kezelésében.
Diéta és stresszkezelés
A különféle élelmiszerek bőrre gyakorolt hatásának kérdése az elmúlt években eléggé megosztotta a szakembereket. Néhány évvel ezelőtt a csokoládét kiáltották ki a legnagyobb ellenségnek, de a csokievés és a pattanásos bőr közötti összefüggés ma már egyáltalán nem egyértelmű, sőt. Kiderült, hogy a jó minőségű csokoládé fogyasztása miatt nem keletkeznek pattanások, viszont az arra érzékenyeknél a tejtermékek miatt igen. Ugyanígy „bőrgyilkosnak” tekinthetők a magas glikémiás indexű ételek.
A bennük előforduló hormonhatású anyagok, illetve az étrend, életmód hatására létrejövő fokozott hormontermelődés (például a megnövekedett inzulinszint) okozhat aknét. Ezért célszerű mellőzni a finomított élelmiszereket, a cukrot és a fehér lisztet, a tartósítószerekben és adalékanyagokban gazdag ételeket. A felnőttkori pattanások kialakulásában a lelki tényezők szerepe is igen fontos. A stressz, bár közvetlenül nem kelt pattanásokat, súlyosbíthatja a panaszokat a megnövekedett stresszhormonok hatása miatt. Próbálja csökkenteni a stresszt jógával, masszázzsal, különböző meditációs technikákkal.
Fényterápia
Az enyhe és középsúlyos akne speciális fényterápiával is kezelhető. Az erre szolgáló lámpa kétszínű fénnyel „dolgozik”, mindkettő az UV-fény tartományán kívül esik. Az egyik (piros) a gyulladást csökkenti, serkenti az új sejtek növekedését, a másik (kék) pedig elpusztítja a pattanásokat okozó baktériumokat. A javulás 8–12 hetet is igénybe vehet, de a lámpa a bőr általános állapotát is javítja: használata csökkenti a ráncok mélységét, a bőr üdébb, fiatalosabb lesz. A lámpa nemcsak az arcon, de egyéb problémás területeken, például a háton és a dekoltázson is használható.
Antibiotikumok
Az antibiotikumok csökkentik a baktériumok számát, és ezzel minimálisra csökkentik a gyulladásos reakciót. Nem mindegyik antibiotikum alkalmas az akne kezelésére, a hatékony gyógyszer megválasztása bőrgyógyász feladata. Az antibiotikumos kezelés során sajnos előfordul, hogy a baktériumok ellenállóvá válnak, és a panaszok újra jelentkeznek, ráadásul hosszabb távon nem is ajánlott az antibiotikumos kezelés.
Fogamzásgátló tabletták
Sok felnőtt nő pattanásai hormonális eredetűek. Ezek általában az arc alsó részén és az állon jelentkeznek, a menstruáció előtt és alatt. A kombinált fogamzásgátló tabletták nagy része alkalmas a pattanások kezelésére, de vannak speciális gyógyszerek, amelyek – fogamzásgátló hatásuk mellett – gátolják az androgének termelődését. Ezek szedésének módja megegyezik a hagyományos fogamzásgátló tablettákéval. Általában 2-3 hónap után már javul a bőr állapota.
A bőrgyógyász felírhat olyan ösztrogén-, valamint antiandrogén-tartalmú fogamzásgátlót, amely főképp a fokozott faggyútermelést csökkenti. A kúra – akárcsak az antibiotikumos – általában 6–12 hónapig tart, mellé helyi kezelés is társulhat.