Okozhat pattanásokat a stressz? Felelőssé tehető a hajhullásért? A nők nagy része tapasztalta már, hogy egy-egy feszültséggel terhes időszak alatt, után a haj és a bőr állapota jelentősen romlik... Nézzük, miért is szépséggyilkos a stressz. 

Stressz – támadás a szépség ellen

1. PATTANÁSOKAT OKOZ

Egyre több vizsgálat mutat ki közvetlen összefüggést a stressz-szint növekedése és a pattanások megjelenése között. Feszültség hatására megemelkedik a szervezetben a stresszhormonként is ismert kortizol szintje, amely hormonális változásokat indít el. Ennek hatására a faggyúmirigyek több zsírt termelnek – ez pedig mitesszerek, pattanások kialakulásához vezet. Ezenkívül a stressz akár 40 százalékkal is csökkentheti az immunrendszer sebgyógyító képességét, így a pattanások a szokásosnál tovább csúfítják a bőrt, a hegek pedig sokáig láthatók maradnak.

Mit tehet?

A pattanások ellen több oldalról kell támadást indítani. A legfontosabb a megfelelő bőrápolás, szükség esetén kiegészítve professzionális kezelésekkel. Előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelés is szükségessé válik. Másrészről nagyon fontos az életmódváltás, a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítása és rendszeres alkalmazása.

2. FELELŐS A RÁNCOK KIALAKULÁSÁÉRT

Ha azt hitte, hogy megmenekült a ráncoktól a napkrémek használatának köszönhetően, sajnos rossz hírünk van: a ráncok megjelenéséért nemcsak az UV-sugárzás tehető felelőssé, hanem – egyebek mellett – a stressz is. Egy 2001-ben megjelent tanulmány szerint (San Francisco, Kaliforniai Egyetem) a sejtek krónikus stressz hatására gyorsabban öregszenek. Stressz hatására az agy neuropeptideket szabadít fel, melyek károsíthatják a sejtmembránokat, vízveszteséget okozva a bőrben. Ez a vízvesztés vagy kiszáradás okozza a finom ráncokat és a szem körüli sötét karikák megjelenését is. Az állandó stressz hatására ráadásul felborul a hormonháztartás és az anyagcsere, alvásproblémák jelentkeznek, ezek szintén felelőssé tehetők a ráncok megjelenéséért.

Mit tehet?

A legfontosabb olyan krémeket, szérumokat választani, melyek értékes anyagaik révén megakadályozzák a vízvesztést és ezáltal segítenek megőrizni a bőr hidratáltságát. Ilyen figyelemre méltó anyagok például az antioxidánsok és a glükozamin. A feszültség miatt keletkező ráncok elleni küzdelem egyik biztos módja valamilyen stresszkezelési program elsajátítása és alkalmazása. A pilates vagy a jóga nagyon hatékony a stressz ellen, de fontos a megfelelő táplálkozás és a kielégítő alvás is.

3. HAJHULLÁST OKOZ

Stressz hatására a bőrben számos folyamat megváltozik, hiszen az erek, a pórusok összehúzódnak, fokozódik a verejtékképződés. E folyamatok eredményeként romlik a hajhagymák tápanyagokkal és oxigénnel való ellátottsága, fokozódik a fejbőr zsírosodása. A szervezetet ért stresszre a haj általában telogén típusú, diffúz hajhullással reagál. A hajvesztés ilyenkor a fejbőr egész területét érinti, azaz nem foltokban hullik a haj. Tartós stressz, fokozott érzelmi megterhelés hatására a hajhagymák hirtelen felfüggesztik a növekedési (anagén) fázisukat, átlépnek a nyugalmi (telogén) fázisba, majd kihullanak. A stressz hatására bekövetkező hajhullás akár három hónappal a stresszes esemény után is jelentkezhet, és többnyire ennyi időre van szükség arra is, hogy a helyzet rendeződjön.

Mit tehet?

A legfontosabb a stresszorok kiiktatása. Hatékony lehet pszichológus vagy pszichiáter segítsége is, stresszoldó módszerek, a helyes légzés elsajátítása, rendszeres mozgás, jó alvás. Nehéz nem foglalkozni az erőteljes hajhullással: minél jobban aggódik a haj elvesztése miatt, annál nagyobb hangsúlyt kap a probléma, és annál több a feszültség. A jó hír az, hogy a haj újra egészséges lesz legkésőbb 6-9 hónap múlva. Szedhet B-vitamin-készítményeket, illetve használhat a fejbőrt, a hajhagymákat tápláló pakolásokat, samponokat is.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink