Alamuszi nyuszi ám a só! Hiába nem sózzuk agyon a levest, nem használunk az ételekhez utólag plusz hozzáadott sót, mégis előfordulhat, hogy túl sok nátriumot viszünk be a szervezetünkbe. Mi ezzel a baj? Azonkívül, hogy az ételek elveszítik valódi ízüket, még számos egyéb baj is van.

Sóstop!

A túl sok só megterheli a szívet és érrendszert. Túlzott fogyasztása könnyen vezet magas vérnyomáshoz. Ráadásul a só megköti a vizet a szervezetben, nem engedi természetes úton távozni a felgyülemlett méreganyagokat. Éppen ezért mindig érdemes ügyelni arra, hogy a lehető legkisebb arányban terheljük szervezetünket sóbevitellel. Nem csak úgy csökkenthetjük a túlzott bevitelt, hogy kevesebbet szorongatjuk a sószórót és csínján bánunk az első számú ételízesítőnkkel a főzés során. Akad néhány apró trükk, amelyekkel észrevétlenül is óvhatjuk egészségünket.

Fűszerezzen!

A só helyett alkalmazzon a sütés-főzés során intenzív ízű, egzotikus fűszereket. Minél intenzívebb vagy pikánsabb egy fűszer, annál finomabb lesz az étel és annál kevésbé fogja kívánni a sós ízt. Érdemes kísérletezni a csípős fűszerekkel, amelyek égetik a zsírt és serkentik az anyagcserét, de nagyon jó választás lehet a fahéj, a curry vagy a fűszerkömény is.

Vegyen frisset!

Kétségkívül jó szolgálatot tehetnek a kész fűszerkeverékek, szószok, mártások, de sajnos gyakran rengeteg sót tartalmaznak. Részben az ízesítés, részben pedig a tartósítás miatt. Ha csak lehet, kerülje az ilyen félkész, tartósítószeres ételeket, mert nagyon sok rejtett sót vihet be a szervezetébe. Igyekezzen friss ételeket vásárolni, friss fűszerekkel ízesíteni, és minél kevesebb tasakos, tubusos, üveges, zacskós ételt vagy hozzávalót vásárolni.

Kevesebb gyorsétterem

Azt minden, gyorsétterembe járó ember megtapasztalhatta már, hogy a sült krumpli több mint sós. Szinte mindenhol. De nem a burgonya az egyetlen felesleges sóforrás. A hamburgerek, szendvicsek, levesek, sőt gyakran még a saláták is rengeteg rejtett sót tartalmaznak. Nem véletlenül vagyunk olyan szomjasak egy-egy gyorséttermi étkezés után. Ha csak lehet, kerüljük ezeket a helyeket, és ebédeljünk inkább étteremben vagy szendvicsbárban.

Óvatosan a kenyérrel!

Sok csomagolt kenyeret a tartósság meghosszabbítása miatt túlsóznak. Éppen ezért vásárlás előtt érdemes alaposan áttanulmányozni az összetevők listáját. Választhatja persze a frissen sült kenyeret is, ha lehet, abból is a rozsosat vagy a teljes kiőrlésűt. A rozsos, magvas kenyerek előnye, hogy a magoknak köszönhetően sok B-vitamint tartalmaznak, és serkentik az emésztést.

Csak semmi zsírszegény!

Sajnos az alacsony zsírtartalmú, zsírszegény, zsírmentes, cukormentes és ilyen-olyan mentes dolgokat valahogy fogyaszthatóvá kell tenni, ha már az egyik összetevő mennyiségét alaposan megkurtítják. Ilyenkor szoktak túl sok sót vagy éppen cukrot adni a termékhez, hogy ízében és állagában emlékeztessen az eredetire. Így azonban sajnos rejtett cukor vagy só kerül a termékbe, ami több kárt okoz, mintha jó zsírosan ennénk. Csak semmi flanc, mindenből válasszuk az eredeti összetevőkkel rendelkező terméket.

Kínait csak otthon

Ha valami, hát a kínai gyorséttermek bizony tobzódnak a sóban. Nem véletlen, hogy tengernyi vizet kívánunk inni egy-egy kiadós kínai vacsora után. Ez azonban nem jelenti azt, hogy le kellene mondanunk az édes-savanyú levesről vagy a brokkolis csirkéről. Inkább szerezzünk be minden hozzávalót és főzzünk sómentes kínai vacsorát otthon. Így legalább bátran kísérletezgethetünk a pikánsabb fűszerekkel is.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink