A megfelelő szájhigiénia nem csak a fogak egészsége és esztétikai szempontok miatt fontos. Sok esetben a rossz fogak felelősek súlyos betegségek – szív- és érrendszeri problémák, légúti fertőzések – kialakulásáért. A gondos fogápolás és a rendszeres fogászati ellenőrzés védelmet nyújt számos egészségügyi probléma ellen.

Egészséges fogak, egészséges test

Fogból kiinduló gócbetegségek

Gyakran előfordul, hogy valamilyen betegség kiváltó okaként gyulladást, „gócot” okolnak az orvosok. A fogeredetű gócok aránya a legmagasabb a szervezetben. A szájüregi gyulladást okozó baktériumok, vírusok, gombák – a szájüregben mintegy 700 féle kórokozó található – a vér- és nyirokrendszer útján a szervezet különböző részeibe jutnak el. Az egész szervezetre kiterjedő fertőzés alakulhat ki egy krónikus ínygyulladás, gyökérhártya-gyulladás, csonthártyagyulladás következményeként, vagy akár egy rossz gyökértömés miatt is. Az egyik leggyakoribb góc a fogágytasak, amelyből rágáskor, fogmosáskor is szóródnak a baktériumok.

Szívbetegségek és stroke

Az infarktus mindkét nem körében vezető halálok. szerencsére egyre többen vannak tisztában azzal, hogy a szívbetegségek elkerülése mennyire fontos: ügyelnek a koleszterinszintjükre, kezeltetik a magas vérnyomásukat, rendszeresen mozognak. Ám arról már kevesen tudnak, hogy az infarktus elkerüléséhez fontos a fogak tisztán tartása is. A szájüregből a véráramba kerülő kórokozók találkoznak a véralvadásért felelős trombocitákkal, és összetapadásra kényszerítik azokat. Vérrögök keletkeznek, amelyek részlegesen elzárják az ereket, növelve a szívroham és a stroke kialakulásának esélyét.

2-es típusú diabétesz

Bár a pontos oka nem ismert, kutatások azt bizonyítják, hogy azok között, akik rendszeresen szenvednek valamilyen szájüregi fertőzéstől, gyakoribb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása. Az ártalmas baktériumok a véráramba kerülve beindíthatnak gyulladásos folyamatokat, egyebek között pusztíthatják a hasnyálmirigy bétasejtjeit, amelyek az inzulintermelésért felelősek. De a helyzet nem ilyen egyszerű, hiszen a hatás oda-vissza mutatkozik: a diabéteszesek hajlamosabbak a fogínybetegségekre, aminek legvalószínűbb oka, hogy a cukorbetegek fogékonyabbak a fertőzésekkel szemben. rá adásul a fogínybetegségek miatt nehezebb kontrollálni a vércukorszintet, ami aztán felerősítheti a diabétesz tüneteit.

Légúti fertőzések

A különböző légzőszervi betegségeket – tüdőgyulladást, akut bronchitist, felső légúti fertőzést, krónikus orrmelléküreg-gyulladást – gyakran valamilyen fogászati megbetegedés, rossz fog vagy a foggyökér gyulladása okozza. A szájban élő baktériumok ugyanis a légcsőbe és a tüdőbe lélegezve komoly gyulladásokat okozhatnak.

Demencia

Kutatások szerint azok, akiknek komoly fogínyproblémáik vannak, rosszabb eredményt érnek el a memória- és számolási teszteken. Valószínűleg a szájban élő baktériumok eljutnak az agyi idegekbe is, súlyos károsodást okozva. Az agyi tevékenység gyengülése demenciához is vezethet. A különféle mikroorganizmusok a véráramba jutva vérrögök létrejöttét okozzák, amelyek elősegítik az Alzheimer-kór kialakulását.

Reumás ízületi gyulladás

Ez a gyulladással és ízületi fájdalommal járó autoimmun betegség szintén összefüggésbe hozható a fogínyproblémákkal, már csak a krónikus gyulladás miatt is. Bár azt még nem bizonyították egyértelműen, hogy egyik betegség okozná a másikat, úgy találták, hogy azok a reumás ízületi gyulladásban szenvedő betegek, akiknek kezelték a fog-, illetve szájüregi problémáit, enyhébb ízületi fájdalmakat éltek át.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink