Vajon az ünnepek alatt merjünk-e inni, vagy mindenképp kerüljük az alkoholt? Ha már viszont elcsábultunk, merjünk-e az ivás után nem sokkal edzeni, vagy inkább regenerálódjunk még? És egyáltalán: beleférnek-e a hétvégi bulik a kiegyensúlyozott életmódba?

Sport és alkohol – így igyunk az ünnepek alatt

Pró és kontra

Ahogyan önmagában semmilyen élelmiszerre nem mondhatjuk azt, hogy kizárólag az a felelős az elhízásért vagy a rossz közérzetért, az alkoholról sem jelenthetjük ki kategorikusan, hogy soha ne fogyasszuk. Az éles elhatárolódás helyett inkább érdemes megnézni, hogy milyen előnyeink és hátrányaink származhatnak belőle, és ennek alapján eldönteni: vajon az, ha néha elcsábulunk, összeegyeztethető-e a célkitűzéseinkkel? Vagy az ünnepi asztalnál is csak vízzel koccintsunk?

PRÓ

  • Mértékkel fogyasztva, kis dózisban még kvázi orvosságnak is tekinthető – ez azonban nagyfokú önfegyelmet igényel.
  • Kis mennyiségben az alkohol növeli a vér jó koleszterinszintjét, ami jó a szívnek, a keringési rendszernek.
  • Társaságalkotó és -összetartó ereje vitathatatlan.

KONTRA

  • Mértéktelen fogyasztása során teljes leépülés lehet a „jutalom”.
  • Cukor van benne.
  • Az alkoholból mindig zsír lesz – nem tud az izmokban szénhidrátként lebomlani. Egyszerűbben: zsírraktározásra serkenti a szervezetünket.
  • Lassítja a regenerációt.
  • Növeli az étvágyat, többet eszünk, jobban hízunk.
  • Megtévesztés, hogy jobban alszunk tőle: csak úgy érezzük, hogy kellemesen ellazít, miközben alkoholos állapotban kevésbé pihentető a mély alvás, mint általában.
  • Meggátolja az izomépítést, mert gátolja a fehérjeszintézist. Így edzés után például nagyon nem jó, ha alkohollal jutalmazzuk magunkat.
  • Nőként is termelünk tesztoszteront, persze kisebb mennyiségben. Mindazonáltal ez a hormon szerepet játszik – az izomépítés mellett – az anyagcsere gyorsításában is. Alkohol hatására csökkenhet a hormon termelődése, ami lassabb zsírvesztéshez vezet.
  • Hatására a szív kevesebb vért tud pumpálni az ereinkbe, így oxigénellátottságunk is jelentősen csökken. (Előző lapszámunkban pedig bővebben kifejtettük, hogy a helyes légzésnek milyen fontos szerepe van a hatékony edzésben.)

Hatása a sportteljesítményre

Az Amerikai Sportorvos Társaság szerint az alkohol hatása a teljesítményünkre mindössze két rövidke mondatban összefoglalható: Nagy mennyiségű alkohol egyszeri elfogyasztása limitálja és kedvezőtlenül befolyásolja a reakcióidőt, a kéz-szem koordinációt és az egyensúlyt. Csökkenti az izomerőt, a gyorsaságot, az izom-állóképességet és a szív-érrendszeri állóképességet.

Miért zsírosít az alkohol?

Mint minden „jó étel”, az alkohol is rendelkezik egy bizonyos kalóriatartalommal. A különbség csak az, hogy míg a barna rizsből vagy zabból nyert tápanyag esszenciális, addig az alkoholra a szervezetnek nincs szüksége. Egyszerű példa: 10 gramm alkohol nagyjából 1 óra alatt tud lebomlani a májban, így a szervezetünk az idő alatt csak ezzel van elfoglalva, ahelyett hogy a zsírt dolgozná fel. Ráadásul ezek a kalóriák üresek, tehát egyáltalán nem tudnak hasznosulni, ennél fogva az izmunk építésében sem játszanak szerepet, minden alkohollal bevitt energia szépen megy a zsírraktárba.

Edzés után csak egy pohárkával

„Sok sportolótól hallottam már, hogy edzés után – főleg állóképességi edzés után – milyen jólesik egy sör, és mivel sok szénhidrátot tartalmaz, fel is tölti a kimerült glikogénraktárakat. Ezzel csak annyi a probléma, hogy a szénsavas sör megterheli az emésztőrendszert, amely inkább minőségi tápanyagokra vágyna edzés után, plusz az alkohol üres kalória, a szervezet semmit nem tud vele kezdeni, ráadásul alkoholról lévén szó, rontja a fehérjeszintézist és pusztítja a sejteket, így az izomsejteket is” – figyelmeztet szakértőnk, Balog Zsolt Holmes Place személyi edző.

DIÉTA KARÁCSONYIG

SOS AZONNALI ÉLETMÓDVÁLTÁS

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ínhüvelygyulladás: Hogyan szüntethető meg a fájdalom és előzhető meg a visszatérése?
Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.

Ajánlataink