Nem csak relaxálni, tisztulni és felmelegedni lehet benne, de a légúti megbetegedéseket és az influenzát is könnyebb vele megelőzni. Lássuk, mik a szaunázás aranyszabályai!

Szauna-kisokos

Így kezdjünk szaunázni

Tapasztalt szaunázók biztosan tudják, hogy közvetlenül szaunázás előtt nem ajánlott sokat enni vagy inni, az alkoholról nem is beszélve! Az ékszereinket is tanácsos ilyenkor levenni, mert a magas hőfoktól úgy felforrósodhatnak, hogy sokáig a bőrünkön viselhetjük a gyűrűnk vagy a nyakláncunk nyomát. Itthon nincs nagy kultúrája, külföldön viszont abszolút dívik a pucér szaunázás – ezért, ha egy külföldi udvariasan megkérdi, miért van rajtunk bikini, ne szaladjunk a biztonsági őrhöz. Tudta, hogy ha fürdőruhában szaunázik, vegyi anyagok is kipárologhatnak a méregtelenítés közben? Ha a ruhánktól nem is, de a papucsunktól mindenképp szabaduljunk meg belépéskor, előtte pedig zuhanyozzunk le, törölközzünk meg alaposan.

Meddig maradjunk a szaunában?

Az átlagos testhőmérséklet a szaunában rövid idő alatt 37 fokról 39 fokra vagy akár magasabbra is emelkedhet, ezért első körben 8-12 percig ajánlatos bent maradni. Ha azonban valaki csak rövidebb ideig bírja a forróságot, nem szabad erőltetnie, lépjen ki nyugodtan a kabinból! Ezután jöhet a vacogás, a hideg zuhany, végül pedig a hideg medence – a bátrabbaknak. E nélkül ugyanis nincs értelme, mert csak a forró és a hideg hatások váltakozása hozza létre az igazi szaunaeffektust, az izzadás önmagában nem elegendő. Optimálisan három kör javasolt a szaunában, közöttük pedig ugyanannyi időt érdemes pihenéssel tölteni, mint amennyit bent ültünk, hogy a szervezetnek is legyen ideje regenerálódni.

Alapszabályok, amiket be kell tartani!

  • Nagyon fáradtan sose menjen szaunázni.
  • Minimum másfél-két órát szánjon rá.
  • Szaunázás előtt ne igyon túl sokat, utána viszont annál többet: ásványvizet, gyógyteákat, gyümölcsleveket.
  • Sportolni, úszni csak szaunázás előtt szabad, utána vagy közben nagyon megterhelné a szervezetet.
  • Tartson 5-10 perces szünetet minden menet között, az utolsó alkalom után pedig hosszabbat.
  • Lázasan, gyulladásos állapotban nem szabad szaunázni. Akinek egészségügyi problémája van (például visszeresség, magas vérnyomás), kérje ki szakorvos véleményét a szauna használatáról.

Mire jó a szauna?

Tudta, hogy száraz, hámló bőrrel is érdemes szaunázni, hiszen a hőhatás erősíti a verejtékmirigyeket, ezen keresztül pedig a bőr feszesebb, lágyabb lesz? Sőt, még a pattanások ellen is beválik ez a módszer. Egyes betegségek – mint például az influenza – megelőzésére is használhatjuk, ugyanis a forróságban elpusztulnak a kórokozók.

Ha kilépünk a kabinból

A szauna elhagyása után először mindig zuhanyozzunk le, hogy lemossuk magunkról a verítéket. Ezután kétféleképpen is lehűthetjük a testünket. Ha a merülőmedencét választjuk, intenzív ér- és pórusösszehúzó hatása lesz a testünkre. Ha a zuhany alatt hűlnénk le, fokozatosan változtassuk a vizet langyosról hidegre. A lábunktól felfelé haladjunk csak lassan a szív felé! A kevésbé bevállalósak fűtött kőágyakon is lehűthetik magukat – ha nem vágynak egy kis extra vacogásra!

Mire jó a hideg víz?

Bár önkínzásnak tűnik, a forró szaunából a jéghideg(nek tűnő) vízbe merülés igazi tréning az ereknek. Amikor ugyanis a forró kabinból kilépve a hideg tus alá állunk vagy kipróbáljuk a merülőmedencét, a kitágult véredények villámgyorsan összehúzódnak, a szív pedig egyre keményebben dolgozik, hogy megfeleljen a megnövekedett szükségleteknek. Így tehát a szaunázás éppolyan edzés a szívnek, mint például a futás a lábizmoknak.

Ez történik a bőröddel 24 óra alatt

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink