Mi sem bizonyítja jobban, hogy az egészségtudatos étkezés a fénykorát éli, minthogy egyre többen hagyják el étkezéseikből a húst, a glutént vagy éppen a laktózt. (Ez esetben azokról beszélünk, akik nem valamilyen betegség – érzékenység, allergia – miatt döntenek a „mentes” élet mellett, hanem elvi meggyőződésből, az egészségesebb életmód miatt.) Azt gondolnánk, ha így étkezünk, garantált a fogyás, holott ez egyáltalán nincs így. Összeszedtünk pár hibát, amelyet az egészséges étkezés jegyében elkövethetünk. Íme, néhány jó tanács, nem csak vegáknak.

„Mindenmentes” étkezés – hibamentesen

1. AZT GONDOLJUK, BÁRMELYIK JOGHURTOT VÁLASZTJUK, NEM NYÚLUNK MELLÉ

A joghurt szuper étel, tele van fehérjével (nem véletlenül a vegetáriánusok egyik kedvenc csemegéje), probiotikummal és kalciummal. Nem mindegy azonban, milyen terméket veszünk le a polcról. A gyártók – hogy kívánatosabbá tegyék a termékeiket, „telepakolják” cukorral és egyéb ízfokozókkal a joghurtospoharakat. A legjobb, ha a natúr, vagyis az ízesítetlen fajtát választjuk.

2. TÚL SOK PROTEINT VISZÜNK BE A SZERVEZETÜNKBE

Aki úgy dönt, hogy nem eszik húst, könnyen áteshet a ló túloldalára, ha fehérjebevitelről van szó. Ráadásul tartja magát a vélekedés, miszerint a vegáknak több fehérjét kell fogyasztaniuk, mint azoknak, akik rendszeresen esznek állati eredetű fehérjét. Nos, ez nem feltétlenül van így, ráadásul könnyen előfordul, hogy a túl sok növényi eredetű fehérjével felesleges kalóriákat veszünk magunkhoz. Táplálkozási szakértők szerint a vegetáriánusoknak tökéletes fehérjeforrásul szolgálnak a magvak, a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák. A választási lehetőségük széles skálán mozog: egyenek mandulát (és ebből készült tejterméket), pisztáciát, diót, fekete babot, vörös lencsét, csicseriborsót, edami sajtot, tofut, bulgurt, teljes kiőrlésű kuszkuszt és zabpelyhet.

3. NASI = GYÜMÖLCS

A gyümölcs remek választás, hiszen tele van vitaminnal, rosttal. Ugyanakkor éhessé is tehet, hiszen a benne lévő fruktóz megemeli a vércukorszintünket, aminek következtében nem sokkal később már újra éhesek leszünk. Legjobb, ha a gyümölcs mellé eszünk egy marék diófélét, mondjuk mandulát, diót, pisztáciát vagy napraforgómagot. Így a szervezetünkbe lassan felszívódó szénhidrátokat juttatunk, amelyek hosszú ideig eltelítenek, és fehérjét, illetve egészséges zsírokat is.

4. EGYHANGÚ ÉTKEZÉS

Aki úgy dönt, hogy az egészsége érdekében elhagy az étrendjéből jó pár ételt, gyakran egyhangú diétát folytat, amire hamar ráun. Fontos hangsúlyozni, hogy az egészséges étkezés egyáltalán nem unalmas és nem csak a csirke-saláta kombóból áll, a vegáknak pedig nem csak a tészta-zöldség páros kerülhet az asztalára. Nem csupán azért érdemes változatosan étkezni, hogy ne utáljuk meg hamar az új életmódunkat, de fontos az is, hogy minél többféle tápanyagot juttassunk a szervezetünkbe. Szóval, ha a krumplipürét mint köretet elhagytuk, ne csak barna rizst együnk ezután. Egyik nap jöhet a lencse, másnap a quinoa. Próbáljunk ki minél több új zöldséget, gyümölcsöt, böngésszünk új receptek után. De ha nem akarunk engedni a kedvencünkből, akár ugyanabból az alapanyagból is készíthetünk mindennap más menüt – csak más hozzávalókkal.

5. TÚL SOK HÚSUTÁNZATOT ESZÜNK

Ebbe a hibába leginkább a vegetáriánusok esnek. Egyre több „húsmentes húst” találni a boltokban, hamis bacont, hamburgerhúst és így tovább. Ezek a termékek azonban nem feltétlenül egészségesek, rengeteg sót és nem termé- szetes összetevőt, tartósító- szert, ízfokozót tartalmaznak.

Ezek is érdekelhetnek

Ínhüvelygyulladás: Hogyan szüntethető meg a fájdalom és előzhető meg a visszatérése?
Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.

Ajánlataink