A legfélelmetesebb betegségek azok, amelyek hosszú ideig nem járnak tünetekkel. A betegek ugyanis ilyen esetekben nem keresik fel az orvost – hiszen tünet- és panaszmentesen élik a mindennapjaikat –, így aztán a megfelelő kezelés hiányában a betegség lassan tönkreteszi az adott szervet, akár súlyos, életveszélyes állapotot is elő- idézve. Összegyűjtöttük a leggyakoribb „néma gyilkosokat”.

Tünetek nélkül

Magas vérnyomás betegség

Ez az egyik leggyakoribb betegség a világon, hazánkban a felnőtt lakosság 25 százaléka érintett. A vérnyomás az a nyomóerő, amelyet a szív által pumpált vér az érfalakra gyakorol. A szív percenként kb. 72-szer húzódik össze, és összehúzódásonként nagyjából 80 ml vért présel az erekbe. A vérnyomás felső (szisztolés) értékét a szív összehúzódásakor mérik, a vérnyomás alsó (diasztolés) értékét pedig a szív elernyedésekor. Az optimális átlagértékek: 130/80 Hgmm. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a vér- nyomásnak mindig, minden körülmények között ennyinek kell lennie.

A vérnyomás más este és reggel, sportolás előtt és után. Izgalom hatására a vérnyomás emelkedik, alvási nyugalomban viszont csök- ken. A vérnyomás-ingadozás lehet bizonyos szintig normális, az egészséges emberek emelkedett vagy csökkent értéke hamar visszaáll az eredeti értékre. Magas vérnyomás betegségben viszont a vér- nyomás-emelkedés tartós.

Mi történik, HA nem kezelteti a betegséget?

Tönkreteszi az ereket, így attól függően, hol rombol, veszélyeztetheti a látást; agyvérzést, szívinfarktust okozhat; veseelégtelenség alakulhat ki.

Hogyan előzheti meg?
▶ Mozogjon rendszeresen.
▶ Fogyasszon alacsony zsírtartalmú ételeket, sok növényi rostot.
▶ Kerülje a stresszhelyzeteket. A jóga, a meditációs technikák, az autogén tréning jól alkalmazható a stresszel kapcsolatos magas vérnyomás kezelésére.

Csontritkulás

Magyarországon a lakosság mintegy 10 százaléka szenved csontritkulásban. Ez a betegség nem más, mint a csontok tömegének és mésztartalmának csökkenése, amely fokozott törékenységgel, a kóros és spontán törések kockázatának fokozódásával jár. Az évek haladtával a csontállomány egyre gyengül: míg fiatalkorban a csont tömegét növelő építő folyamatok vannak túlsúlyban, később az arány megfordul. Kialakulásának oka elsősorban mindkét nemnél az öregedés, nőknél pedig legtöbbször hormonális okokra vezethető vissza.

Mi történik, HA nem kezelteti a betegséget?

A csontsűrűség csökkenésével a csontok sérülékennyé válnak, gyakrabban következnek be balesetek, amelyek egyre súlyosabbak lehetnek.

Hogyan előzheti meg?
▶ Mozogjon rendszeresen, mert a csontokra ható állandó, váltakozó terhelés hatására a csontképzés fokozódik.
▶ Gondoskodjon megfelelő kalcium- és D-vitamin- bevitelről.
▶ Mérsékelje a koffein- és az alkoholfogyasztást.

Magas koleszterinszint

A koleszterin a szervezet számos biológiai folyamatában játszik fontos szerepet. Zsírféleség, amely lebomlása és átalakulása során energiát szolgáltat, egyes sejtek működéséhez tápanyagul szolgál, alkotórésze bizonyos hormonoknak és a vérnek is. Túl magas vérszint esetén azonban a koleszterin más vegyületekkel együtt felhalmozódik a kis- és közepes artériák belhártyája alatt, és így szűkíti az erek átmérőjét.

Mi történik, HA nem kezelteti a betegséget?

A lerakódások miatt ezekben az erekben csökken a vérátáramlás, sőt el is záródhatnak az artériák, megduplázva a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét.

Hogyan előzheti meg?
▶ A megfelelő étrend a meg- előzés legfontosabb része. Bizonyos ételek, mint például a brokkoli, a halak, a halolaj, a teljes kiőrlésű gabonák, segítik a koleszterinszint optimális szinten tartását.
▶ Mozogjon rendszeresen, így csökkentheti a különböző anyagcsere-betegségek kialakulásának kockázatát.
▶ Ügyeljen a megfelelő zsírbevitelre (különösen a telített zsírokra). A napi kalóriabevitelt tekintve a zsírfogyasztás ne haladja meg a 30 százalékot.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink