Amíg jól működik, nem is tudjuk, hogy létezik, de veszélyes kis szerv, mert ha meghibásodik, nehéz azonosítani a bajt, viszont minden életfolyamatunkra hatással van.

Pajzsmirigy – kicsi, de nagy bajt okozhat

A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő apró, de fontos szervünk. Ez a lebenyes belső elválasztású mirigy jód és fehérje felhasználásával T3 (trijódtironin) és T4 (tiroxin) hormont termel. Ezek az általános hatású, a test egészére ható hormonok nélkülözhetetlenek, felelnek a szervezet alapanyagcsere-folyamatainak, a központi idegrendszernek, a szívnek, a gyomor-bélrendszernek és a bőrnek megfelelő működéséért, a fehérjeszintézisért.

Szabályozzák a testhőmérsékletet, az oxigén felvételét, ezáltal a táplálék fő elemeinek hasznosulását, a sejtek energiafelhasználását, a magzat idegrendszeri fejlődését, csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését és nagymértékben meghatározzák a lelkiállapotunkat is. A pajzsmirigyhormonok szükségesek tehát a szervezet valamennyi sejtjének fejlődéséhez és normális működéséhez. Mennyiségüket az agyalapi mirigy az úgynevezett pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza.

A táplálkozásunk mindennel, így a pajzsmirigy működésével is szoros kapcsolatban áll. A pajzsmirigy úgy képes előállítani a megfelelő mennyiségű T3 és T4 hormonokat, ha megfelelő mennyiségű jód jut a szervezetbe. Van néhány olyan élelmiszer – például a mogyoróvaj, a leginkább félkész ételekben lévő szójabab és szójaolaj, sőt az étkezési olaj is –, amely gátolja a pajzsmirigy normális működését. Nem segítik a feldolgozott, félkész- és készételek, a hidrogénezett tej, a finomított cukor, finom liszt sem, ahogy a külső környezeti hatások – a rovarirtók, a higany, a fluor – is gátolják a működését.

Jó tudni!

A telítetlen zsírsavakat tartalmazó növényi étolajok ártanak a pajzsmirigyünknek. A hidegen nagyon egészséges olajok – napraforgó, olíva – ómega 3-6-9 zsírsavai a sütés során atomjaikra hullnak, mert nem stabil a szerkezetük. Már 50 fok felett elvesztik jó tulajdonságaikat, csökkentik a pajzsmirigy működését. Könnyen oxidálódnak, avassá válnak, ezért szükséges a finomítás – hidrogénezés –, de ezzel a folyamattal rengeteg transzzsír képződik, amelyek pedig különösen rosszat tesznek a szervezetnek.

Szójabab

Ha a neve nem is ismerős, sűrűn találkozunk vele, pedig jobb elkerülni! Az összes hidro génezett olaj – margarin, főzővaj – szójaolajból készül. Az éttermi és készételek mindig tartalmazzák, a címkéken sokszor látott növényi olajnak is ez az alapja. A pajzsmirigy nem megfelelő működésének súlyos következményei lehetnek. A két leggyakoribb betegsége, amikor túl kevés vagy amikor túl sok hormont termel.

A pajzsmirigy alulműködése (hipotireózis)

Nem mindig látványosak a tünetei annak, ha a pajzsmirigy nem tud megfelelő mennyiségű T3 és T4 hormont termelni. Mivel ezek szinte minden szervre hatnak, a tünetek igen változatosak, amelyek ráadásul lassan alakulnak ki, ezért nehéz felismerni a betegséget. Jellemző, hogy ilyenkor a szervezet szinte teljes működése lelassul. Kezdetben enyhe fáradékonyság, izomgyengeség, a koncentráció romlása jelezheti, később lelassul az anyagcsere, a mozgás, a beszéd és a gondolkodás is. Jellemző az aluszékonyság, a hízás, a szorulás, a fázékonyság is, gyakori az arc puffadása, a testszőrzet ritkulása, a hajhullás, a bőrszárazság is, gyakran a szellemi erő is hanyatlik, romlik a memória.

Csökken a libidó, rossz az étvágy, a testsúly azonban gyarapszik, megemelkedik a koleszterinszint. A hang rekedtessé válik, érzészavar és hallásromlás is bekövetkezhet. Az alulműködés több okból is kialakulhat. Lehet velünk született, előidézheti gyulladásos megbetegedés, jódhiány, röntgensugárzás és egyes gyógyszerek is. Az ötven év feletti nőket fenyegeti leginkább. A betegség a vérből mért hormonszintekkel azonosítható, de sokszor a tünetek más irányba vezetnek, a részletekben elveszhet az igazi ok. Tabletták formájában is beszedhető hormonpótlással lehet kezelni.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink